Лихтенштајн (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лихтенштајн
Задната страна на дворецот во Лихтенштајн
Задната страна на дворецот во Лихтенштајн
Грб на Лихтенштајн
Лихтенштајн (Саксонија) се наоѓа во Германија
Лихтенштајн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Хемниц
Округ Цвикау
Општ. заед. Рунд ум ден Ауерсберг
Градски единици 3
Градоначалник Волфганг Зеднер
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 336 м
Население 11.930 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 746 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09350
Повик. бр. 037204
Портал www.lichtenstein-sachsen.de
Местоположбата на градот Лихтенштајн во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°45′23″ СГШ 12°37′54″ ИГД / 

Лихтенштајн (германски: Lichtenstein) е град во округот Цвикау, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 11 километри североисточно од Цвикау и 22 километри југозападно од Хемниц.

Панорама на Лихтенштајн и околината


Наводи[уреди]