Вердау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вердау
Градското собрание во Вердау
Градското собрание во Вердау
Грб на Вердау
Вердау се наоѓа во Германија
Вердау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Хемниц
Округ Цвикау
Градски единици 5
Градоначалник Штефан Чарнеки
Основни податоци
Површина 66 км2
Надм. височина 334 м
Население 21.114 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 320 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08412
Повик. бр. 03761
Портал www.werdau.de
Местоположбата на градот Вердау во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°44′00″ СГШ 12°23′00″ ИГД / 

Вердау (германски: Werdau) е град во Германија, дел од округот Цвикау во подрачјето на Хемниц во Саксонија. Низ местото тече реката Плајсе. Вердау е оддалечен 8 километри од Цвикау.

Во 1905 градот одржал конкурс за проект за ново градско собрание или „ратхаус“ (на сликата), бидејќи старото, изградено во 1727 станало премногу мало. Кулата и основата на еден дизајн биле искомбинирани со фасадата на друг, и темелот бил удрен на 1 август, 1908. Зградата била отворена на 26 април, 1911 во присутво на кралот Фридрих III.[2][3]

Наводи[уреди]