Нојкирхен (Цвикау)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нојкирхен
Нојкирхен (Цвикау) се наоѓа во Германија
Нојкирхен (Цвикау)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Хемниц
Округ Цвикау
Локални единици 3
Градоначалник Хуберт Бајер
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 250 м
Население 4.094 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 241 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08459
Повик. бр. 03762
Портал www.neukirchen-pleisse.de
Местоположбата на Нојкирхен во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°48′00″ СГШ 12°22′00″ ИГД / 

Нојкирхен или Нојкирхен/Плајсе (германски: Neukirchen или Neukirchen/Pleiße) е општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]