Валденбург (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Валденбург
Замок Валденбург
Замок Валденбург
Грб на Валденбург
Валденбург (Саксонија) се наоѓа во Германија
Валденбург (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Хемниц
Округ Цвикау
Општ. заед. Валденбург
Градски единици 7
Градоначалник Бернд Полерс
Основни податоци
Површина 25 км2
Надм. височина 254 м
Население 4.188 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 168 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z (порано: GC)
Пошт. бр. 08396
Повик. бр. 037608
Портал www.waldenburg.de
Местоположбата на градот Валденбург во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°52′33″ СГШ 12°35′59″ ИГД / 

Валденбург (германски: Waldenburg) е град во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Градски единици[уреди]

Градот Валденбург се состои од следниве единици:

  • Валденбург
  • Диренулсдорф
  • Франкен
  • Нидервинкел
  • Обервинкел
  • Шлагвиц
  • Швабен

Знаменитости[уреди]

Градот е познат по неговата керамика и по „Grünfelder Park“, парк во англиски стил.

Други знаменитости се:

  • Naturalienkabinett (Музеј за природното производство)
  • Heimatmuseum (Музеј за локалната историја)
  • Замокот Шенбург-Наумбург

Европска гимназија[уреди]

Европската гимназија Валденбург (германски: Europäisches Gymnasium Waldenburg) е приватно јазично училиште, основано во 1994. Зградата била изградена во 1844 како „Lehrerseminar“ (Учителска школа). Карл Мај бил еден од познатите студенти.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]