Дебелн (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дебелн
Döbeln
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. подр. Хемниц
Укинат 01.08.2008
Адм. цент. Дебелн
Површина
 • Вкупна 424 км2
Население (2001)
 • Вкупно 77,900 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. DL
Портал landkreis-doebeln.de

Дебелн е поранешен округ во Саксонија, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Торгау-Ошац, Риза-Гросенхајн, Мајсен, Митвајда и Мулденталкрајс.

Историја[уреди]

Регионот бил првично населен од лужичките племиња. Во раниот среден век, се населиле Даленмиците долж реката Мулде. Тие биле протерани од Германците по битката кај Јана во 928.

Денешните граници на округот биле воспоставени во 1952, кога владата на Источна Германија создала нови окрузи. Дебелн е еден од неколкуте окрузи, кои не биле менувани по повторното обединување на Германија. Во август 2008, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Дебелн, Фрајберг и Митвајда биле припоени во новиот округ Мителзаксен.

Географија[уреди]

Округот се наоѓал на бреговите на Фрајбергер Мулде во триаголник помеѓу градовите Дрезден, Лајпциг и Хемниц.

Грб[уреди]

Грб Лавот е хералдичко животно на Саксонија. Зелената и белата се боите на знамето на Саксонија. Штитот на десната страна го прикажува грбот на градот Дебелн.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Дебелн
 2. Харта
 3. Лајсниг
 4. Росвајн
 5. Валдхајм
 1. Бокелвиц
 2. Еберсбах
 3. Гросвајчен
 4. Мохау
 5. Нидерштригис
 6. Острау
 7. Цигра-Кнобелсдорф
 8. Цшајц-Отевиг

Надворешни врски[уреди]