Средна Саксонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Средна Саксонија
Mittelsachsen
—  Округ  —

Грб
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. подр. Кемниц
Адм. цент. Фрајберг
Површина
 • Вкупна 2,112 км2
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 317.204 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. FG
Портал http://www.landkreis-mittelsachsen.de

Средна Саксонија (германски: Mittelsachsen) е округ (Kreis) во Саксонија, Германија.

Историја[уреди]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Дебелн, Фрајберг и Митвајда, као дел од реформата на окрузите во август 2008.

Географија[уреди]

Округот се простира од Рудни Планини („Erzgebirge“) на германско-чешката граница до низините помеѓу Лајпциг и Дрезден. Главни реки во округот се Фрајбергер Мулде и Цшопау. Округот се граничи со (од запад во правец на стрелките на часовникот) покраината Тирингија, окрузите Лајпциг, Северна Саксонија, Мајсен, Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, Чешка, Рудни Планини, урбаниот округ Кемниц и округот Цвикау.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Августусбург
 2. Бранд-Ербисдорф
 3. Бургштет
 4. Дебелн
 5. Флеа
 6. Франкенберг
 7. Фрауенштајн
 8. Фрајберг
 9. Герингсвалде
 10. Гросширма
 11. Хајнихен
 12. Харта
 13. Лајсниг
 14. Лунценау
 15. Митвајда
 16. Едеран
 17. Пениг
 18. Рохлиц
 19. Росвајн
 20. Зајда
 21. Валдхајм
 1. Алтмитвајда
 2. Бобрич-Хилберсдорф
 3. Клаусниц
 4. Дорфхемниц
 5. Епендорф
 6. Ерлау
 7. Гросхартмансдорф
 8. Гросвајчен
 9. Халсбрике
 10. Хартмансдорф
 11. Кенигсфелд
 12. Кенигсхајн-Видерау
 13. Крибштајн
 14. Лојбсдорф
 15. Лихтенау
 16. Мохау
 17. Лихтенберг
 1. Милау
 2. Мулда
 3. Нојхаузен
 4. Нидервиза
 5. Обершена
 6. Острау
 7. Рехенберг-Биненмиле
 8. Рајнсберг
 9. Росау
 10. Зелиц
 11. Штригистал
 12. Таура
 13. Векселбург
 14. Вајсенборн
 15. Цетлиц
 16. Цшајц-Отевиг

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]