Гросширма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гросширма
Гросширма се наоѓа во Германија
Гросширма
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Градски единици 9
Градоначалник Фолкмар Шрајтер
Основни податоци
Површина 61 км2
Надм. височина 330 м
Население 5.772 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09603
Повик. бр. 037328
Портал www.grossschirma.de
Местоположбата на градот Гросширма во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°57′59″ СГШ 13°16′41″ ИГД / 

Гросширма (германски: Großschirma) е град во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 7 километри од Фрајберг.

Наводи[уреди]