Зајда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зајда
Грб на Зајда
Зајда се наоѓа во Германија
Зајда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Зајда
Градоначалник Хартмут Вагнер
Основни податоци
Површина 35 км2
Надм. височина 680 м
Население 1.958 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09619
Повик. бр. 037365
Портал www.sayda.de
Местоположбата на градот Зајда во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°43′00″ СГШ 13°25′00″ ИГД / 

Зајда (германски: Sayda) е град во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 24 километри јужно од Фрајберг и 28 километри северно од Хомутов.

Наводи[уреди]