Хајнихен (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хајнихен
Грб на Хајнихен
Хајнихен (Саксонија) се наоѓа во Германија
Хајнихен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Дитер Грајзингер (SPD)
Основни податоци
Површина 52 км2
Надм. височина 304 м
Население 8.714 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 168 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09661
Повик. бр. 037207
Портал www.hainichen.de
Местоположбата на градот Хајнихен во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°58′11″ СГШ 13°07′31″ ИГД / 

Хајнихен (германски: Hainichen) е град во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Штригис.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]