Едеран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Едеран
Грб на Едеран
Едеран се наоѓа во Германија
Едеран
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Градски единици 7
Градоначалник Штефен Шнајдер (FW)
Основни податоци
Површина 77 км2
Надм. височина 400 м
Население 8.366 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09569
Повик. бр. 037292
Портал www.oederan.de
Местоположбата на градот Едеран во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°51′42″ СГШ 13°10′02″ ИГД / 

Едеран (германски: Oederan) е град во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Географија[уреди]

Едеран се наоѓа 14 километри југозападно од Фрајберг, 17 километри источно од Хемниц и околу 50 километри западно од Дрезден.

Градот ги вклучува и селата Бернихен, Брајтенау, Франкенштајн, Галенц, Герберсдорф, Кирхбах, Лесництал и Шенерштат.

Историја[уреди]

Едеран првпат бил споменат како град во 1286. Населбата на оваа област потекнува од лужичкото племе во 9-от и 10-от век. Франкониските фармери, занаетчии и трговци се населиле овде во 12-от век. Од Средниот век, најважни индустрии биле текстилната и ткаењето. Во 19-от век, изградбата на железничката линија придонела за развој на градот. Биле изградени неколку фабрики со средна големина околу железничката станица во Едеран.[2]

Во текот на Втората светска војна, овде се наоѓал подкамп на концентрациониот камп Флосенбирг.[3]

Знаменитости[уреди]

Едеран е познат по неговата туристичка атракција „Klein-Erzgebirge“, најстариот минијатурен парк во Германија. Во паркот се прикажани околу 185 минијатурни реплики на познати згради од областа на Рудните Планини во размер од 1:25[4].

Најважната стара градба е готската црква. Историјата на црква потекнува од 13. век.[2] Оргули изградени од познатиот Готфрид Зилберман се наоѓаат внатре.

Втората важна градба во градот е градското собрание. Прво изградена околу 1400, но подоцна била запалена неколкупати (1632, 1709 и 1753) и повторна била изградена во нејзиниот денешен облик во 1785.

Луѓе[уреди]

Литература[уреди]

Cziborra, Pascal. KZ Oederan. Verlorene Jugend. Lorbeer Verlag. Bielefeld. 2008 ISBN 978-3-938969-06-9

Наводи[уреди]