Росвајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Росвајн
Плоштадот со градското собрание
Плоштадот со градското собрание
Грб на Росвајн
Росвајн се наоѓа во Германија
Росвајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Фајт Линднер
Основни податоци
Површина 43,94 км2
Надм. височина 204 м
Население 6.621 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04741
Повик. бр. 034322
Портал www.rosswein.de
Местоположбата на градот Росвајн во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°04′00″ СГШ 13°11′00″ ИГД / 

Росвајн (германски: Roßwein) е град во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]