Лунценау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лунценау
Грб на Лунценау
Лунценау се наоѓа во Германија
Лунценау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Франц Линдентал
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 225 м
Население 4.645 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 166 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09328
Повик. бр. 037383
Портал www.lunzenau.de
Местоположбата на градот Лунценау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°57′47″ СГШ 12°45′11″ ИГД / 

Лунценау (германски: Lunzenau) е град во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Цвикауер Мулде, 16 километри западно од Митвајда и 18 километри северозападно од Хемниц.

Наводи[уреди]