Фрауенштајн (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фрауенштајн
Frauenstein
Грб на ФрауенштајнFrauenstein
Фрауенштајн (Саксонија) се наоѓа во Германија
Фрауенштајн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Градски единици 4
Градоначалник Петер Хајнрих (CDU)
Основни податоци
Површина 59 км2
Надм. височина 650 м
Население 3.006 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09623
Повик. бр. 037326
Портал www.frauenstein-erzgebirge.de
Местоположбата на градот Фрауенштајн
Frauenstein во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°48′07″ СГШ 13°32′17″ ИГД / 

Фрауенштајн (германски: Frauenstein) е град во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Се наоѓа во источните Рудни Планини, 19 километри југоисточно од Фрајберг и 33 километри југозападно од Дрезден.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]