Рајнсберг (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рајнсберг
Грб на Рајнсберг
Рајнсберг (Германија) се наоѓа во Германија
Рајнсберг (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Бернд Хубрихт (CDU)
Основни податоци
Површина 50 км2
Надм. височина 335 м
Население 2.998 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09629
Повик. бр. 037324
Портал www.gemeinde-reinsberg.de
Местоположбата на Рајнсберг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°00′30″ СГШ 13°21′50″ ИГД / 

Рајнсберг (германски: Reinsberg) е општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]