Пегау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пегау
Грб на Пегау
Пегау се наоѓа во Германија
Пегау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Лајпциг
Општ. заед. Пегау
Градски единици 3
Градоначалник Петер Брингер
Основни податоци
Површина 49 км2
Надм. височина 127 м
Население 6.365 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04523
Повик. бр. 03 42 96
Портал www.pegau.de
Местоположбата на град Пегау во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°10′00″ СГШ 12°15′00″ ИГД / 

Пегау (германски: Pegau) е град во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на плодна почва, близу реката Вајсе Елстер, 18 километри северозападно од Лајпциг.

Има две евангелистички цркви, таа на Свети Лоренс е со готска архитектура, градско собрание од 16-от век, многу стара болница и земјоделско училиште. Во 19-от век, нејзината индустрија се состоела од производство на железо, чизми и легури.

Пегау пораснал околу манастирот, основан во 1096, но не се појавил како град пред 12-от век. Овде биле одржувани пазари и неговиот развој бил поттикнат од неговата положба на главниот пат, кој водел од запад кон исток. Во манастирот, кој бил распуштен во 1539, биле создадени вредни хроники, Annales pegavienses, покривајќи го периодот од 1039 до 1227.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]