Наунхоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Наунхоф
Fuchshain (Naunhof MTL-SN-D).jpg
Грб на Наунхоф
Наунхоф се наоѓа во Германија
Наунхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Лајпциг
Општ. заед. Наунхоф
Градски единици 7
Градоначалник Уве Херман
Основни податоци
Површина 40 км2
Надм. височина 149 м
Население 8.452 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 211 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04683
Повик. бр. 034293
Портал www.naunhof.de
Местоположбата на град Наунхоф во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°16′40″ СГШ 12°35′18″ ИГД / 

Наунхоф (германски: Naunhof) е град во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Парте, 11 километри северозападно од Грима и 16 километри југоисточно од Лајпциг.

Наводи[уреди]