Цвенкау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цвенкау
Грб на Цвенкау
Цвенкау се наоѓа во Германија
Цвенкау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Лајпциг
Градски единици 10
Градоначалник Холгер Шулц (CDU)
Основни податоци
Површина 46 км2
Надм. височина 130 м
Население 8.755 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04442
Повик. бр. 03 42 03
Портал www.zwenkau.de
Местоположбата на град Цвенкау во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°13′03″ СГШ 12°19′27″ ИГД / 

Цвенкау (германски: Zwenkau) е град во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Сместен помеѓу реките Вајсе Елстер и Плајсе во близина на градот Лајпциг.

Географија[уреди]

Птичји поглед на Цвенкау

Градот се наоѓа 15 километри јужно од Лајпциг и 3 километри североисточно од индустриската област Белен/Липендорф со нејзината знаменитост, електричната централа Липендорф. Поранешниот отворен коп бил затворен на 30 септември 1999 и моментално се рехабилитира и се создава езерото Цвенкау. Неколку помали градови и села припаѓаат на Цвенкау:

  • предградијата Кечбар, Имниц и Лебшиц
  • руралните градови Гросдалциг, Маузиц, Клајндалциг, Телшиц и Цичен (од 1 октомври 1993)
  • градот Рисен-Клајншторквиц и селото Делен (од 1 октомври 1996)

Руралните области на историскиот град Ајтра и делови на Бесдорф, обата напуштени поради резервите на јаглен под нив во 1980-тите, исто така се администрирани од градот Цвенкау.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]