Бишофсверда

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бишофсверда
Bischofswerda Schiebocktage Rathaus.jpg
Грб на Бишофсверда
Бишофсверда се наоѓа во Германија
Бишофсверда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Бауцен
Општ. заед. Бишофсверда
Градоначалник Андреас Ерлер (CDU)
Основни податоци
Површина 46 км2
Надм. височина 304 м
Население 11.685 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 254 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01877
Повик. бр. 03594
Портал www.bischofswerda.de
Местоположбата на град Бишофсверда во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°07′39″ СГШ 14°10′47″ ИГД / 

Бишофсверда (германски: Bischofswerda, горнолужички: Biskupicy) е мал град во Германија, на западниот крај на Горна Лужица во Саксонија.

Наводи[уреди]