Јан Поланц: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Исправка на назив, replaced: ка турнеја UCI → ка турнеја на UCI
с (→‎Достигнувања: Јазична исправка, replaced: Венеција Џулија → Јулиска Краина (3))
с (→‎top: Исправка на назив, replaced: ка турнеја UCI → ка турнеја на UCI)
}}
 
'''Јан Поланц''' ({{lang-si|Jan Polanc}}; р. {{роден|6|мај|1992}}) — [[Словенија|словенечки]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја на UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LAM}}.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/teams/2019/uae-team-emirates/|title=UAE Team Emirates |work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company|accessdate=6 јануари 2019|archiveurl= https://web.archive.org/web/20190106013724/http://www.cyclingnews.com/teams/2019/uae-team-emirates/|archivedate=6 јануари 2019}}</ref> Тој е двократен етапен победник на [[Џиро д’Италија]].
 
== Достигнувања ==

Прегледник