Дворишка Река: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: влива → влева
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: влива → влева)
 
'''Дворишка Река''' (позната и како '''Дворска Река''' или '''Циронска Река'''; во горниот тек нарекувана: '''Преведена'''/'''Преведенска Река''') — река во [[Македонија]], сместена во северниот дел на планината [[Огражден]], јужно од градот [[Берово]], помеѓу Огражден и [[Малешевски Планини|Малешевските Планини]]. Реката претставува вододелница на реката [[Брегалница]] и [[Струмица (река)|Струмица]].<ref name="Реки во Македонија" />
 
Поминува низ селото [[Двориште (Беровско)|Двориште]], од каде и го добила своето име. На крајот се вливавлева во реката [[Лебница (река)|Лебница]].<ref name="Реки во Македонија">{{РекиМак|страница=77}}</ref>
 
Зафаќа сливно подрачје од 95 км<sup>2</sup>.<ref name="Реки во Македонија" />

Прегледник