Разлика помеѓу преработките на „Чикаго Булс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: февруари, 2 → февруари 2, мај, 2 → мај 2
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: февруари, 2 → февруари 2, мај, 2 → мај 2)
| г_шаблон_ш = _whitesidesandhems
}}
'''Чикаго Булс''' се професионален кошаркарски тим со седиште во [[Чикаго]], [[Илиноис]], кои играат во [[Централна дивизија (НБА)|Централната Дивизија]] ([[Источна конференција (НБА)|Источна конференција]]) во Националната Кошаркарска Асоцијација ([[НБА]]). Тимот е основан 1966 година. Своите натпревари ги играат во United Centar. Тимот e познат по династијата од 1990-тите, која освои шест титули во последните осум години со два три-peats. Во сите шест титули беа предводени од [[Мајкл Џордан]], [[Скоти Пипен]], и тренерот [[Фил Џексон]]. Првите три титули во тимот беа вклучени и [[Бил Картрајт]], [[Хорас Грант]], [[Џон Паксон]] и Б-џеј Армстронг, додека другите три титули во тимот беа и [[Лук Лонгли]], [[Стив Кер]], [[Рон Харпер]], [[Тони Кукоч]] и [[Денис Родман]]. Биковите во текот на 1995-1996 сезона остварија рекордни 72 натпвревари и се единствениот тим во историјата на [[НБА]] кој победил 70+ натпревари во една сезона. Во текот на 1990-тите, Булси помогнаа да се прошири популарноста на [[НБА]] низ целиот свет. [[НБА]] финалето во 1998, последната титула на Булси беше најгледано [[НБА финале]] на сите времиња. Биковите никогаш не изгубиле [[НБА финале]] во сите нивни шест финални настапи. Со освоени 6 [[НБА]] титули, Булси се трети на листата на тимови со најмногу титули зад [[Бостон Селтикс]] и [[Лос Анџелес Лејкерс]].<ref>[http://www.nba.com/history/toptenteams_index.html Top 10 Teams in NBA History], NBA.com, проверено на 10 мај, 2008.</ref>
 
ОД 2012 Чикаго Булс е третата највредна франшиза во [[НБА]] според [[Форбс]], која изнесува 600 милиони долари. Булси исто така заработиле 59.4 милиони долари во 2011 година што ги прави втора највредна франшиза во [[НБА]].<ref>{{наведени вести |url=http://www.forbes.com/nba-valuations/list/ |title=The Business of Basketball |accessdate=24 февруари, 2013 |work=Forbes }}</ref> [[Мајкл Џордан]] и [[Дерик Роуз]] се единствените играчи на Булс кои ја имаат освоено титулата [[Најкорисен играч на НБА|највреден играч на НБА]] додека играле за Чикаго Булс.
 
==Историја за Франшизата==

Прегледник