Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1964“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
поврзница
(поврзница)
Ова биле првите Зимски олимписки игри на кои [[Олимписки оган|олимпискиот оган]] бил запален во древната Олимпија во [[Грција]]. Оттогаш, ова било својствено за сите Зимски олимписки игри.
 
Во спортската програма бил воведен спортот [[санкање]], а во [[скијачки скокови]] било додадено натпреварување на различна [[скокалница]]. Во [[алпско скијање]], за прв пат остварените времиња биле мерени до стоти дел од секундата.
 
== Избор на град-домаќин ==

Прегледник