Разлика помеѓу преработките на „Мерилин Монро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 376 бајти ,  пред 3 години
→‎Белешки: дополнување
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-актерка +глумица))
(→‎Белешки: дополнување)
* Ѕвезда на [[Холивудската патека на славните]] (6104 Hollywood Blvd.)
* 1999 [[Американскиот Филмски Институт]] ја прогласува Мерилин Монро за [[АФИ 100 години... 100 ѕвезди|шеста најголема филмска ѕвезда во историјата]]
 
==Мерилин Монро како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Мерилин“ - песна на италијанскиот писател и [[режисер]] [[Пјер Паоло Пазолини]] од 1962 година.<ref>Pjer Paolo Pazolini, ''Put i nebo''. Beograd: Mali vrt, 2016, стр. 76-77.</ref>
 
== Белешки ==

Прегледник