Разлика помеѓу преработките на „Бурбонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 106 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Династија Бурбони на Бурбонци)
с
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Royal house|
| surname = Бурбони
* Династија Бурбон-Парма</br>}}
 
'''Бурбонската династија''' ([[француски]]: ''Bourbon'', [[шпански]]: ''Borbón'') е важна европска кралска куќадинастија, гранка од [[Капетинска династија|Капетинската династија]]. Бурбонските кралеви владееле со кралствата [[Кралство Навара|Навара]] и [[Франција]] уште од 16. век. До 18. век, членови на Бурбонската династија биле монарси и на [[Шпанија]], [[Неапол]], [[Сицилија]] и [[Парма]]. Шпанија и [[Луксембург]] и денес имаат Бурбонски монарси.
 
Бурбонските монарси владееле со Навара од 1555 и со Франција од 1589, сè до 1792 кога монархијата била отфрлена за време на [[Француската револуција]]. Потоа, повторно монархијата била обновена во 1815, и дефинитивно заменета во 1830 од [[орлеанска династија|Орлеанската династија]].
 
{{Француски монарси}}
{{DEFAULTSORT:Бурбони}}
 
 
[[Категорија:Династија БурбониБурбонци| ]]
[[Категорија:Историја на Франција]]
[[Категорија:Историја на Шпанија]]

Прегледник