Г: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 743 бајти ,  пред 11 година
с (Отстрането уредувањето на 92.55.127.22 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
 
'''Буквата Г''' е четвртата буква на старата [[кирилица]] и е дел од денешните кирилски азбуки. Според [[Меѓународна Фонетска Азбука|МФА]], буквата во [[Македонски јазик|македонскиот]] и [[Српски јазик|српскиот јазик]] има вредност /g/, додека во [[Руски јазик|рускиот]], [[Белоруски јазик|белорускиот]] и [[Украински јазик|украинскиот јазик]] /g/, /k/, [ɣ] или /ɦ/, во зависност од тоа каде во зборот се наоѓа буквата и во кој јазик се користи. Формата на буквата потекнува од формата на [[Грчка азбука|грчката буква]] ''гама''. Кирилската буква ''Г'' има иста вердност, име и значење со [[Глаголица|глаголската]] буква [[File:Glagolitic glagoli.svg|15px]] која се нарекувала '''глаголи'''.<ref>''Старословенски јазик, Радмила Угринова - Скаловска, Скопје.''</ref>
 
== Кодна позиција ==
 
{| class="wikitable"
! Кодирање на карактер !! Големина !! Децинала !! Хексадецимала !! октал !! Бинарен нумерички систем
|-
|rowspan=2|[[Уникод]]||Голема||1043||0413||002023||0000010000010011
|-
| |Мала||1075||0433||002063||0000010000110011
|-
|rowspan=2|[[ISO 8859-5|ISO&nbsp;8859-5]]||Голема||179||b3||263||0010110011
|-
| |Мала||211||d3||323||0011010011
|-
|rowspan=2|[[KOI 8|KOI&nbsp;8]]||Голема||231||e7||347||0011100111
|-
| |Мала||199||c7||307||0011000111
|-
|rowspan=2|[[Windows 1251|Windows&nbsp;1251]]||Голема||195||c3||303||0011000011
|-
| |Мала||227||e3||343||0011100011
|}
 
== Наводи ==
Анонимен корисник

Прегледник