Разговор со корисник:Тиверополник/Архива 7

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.

Бесмртна возљубена[уреди извор]

Здраво, сакав да прашам кога ке се одобрат промените на оваа статија, бидејќи се доста и со нив статијата е многу подобра...има и ситни промени во Саут Парк-анимирана комедија но тие не прават некоја разлика.Фала, поздравNG 01:16, 24 јануари 2011 (CET)

За архиепископите[уреди извор]

Ја сменив референцата за во статијата за архиепископот Лав I, бидејќи сметам дека е посоодветна од книга на македонски академик. Не велам дека податоците на сајтот на расколничката ПОА се неточни, туку дека вака е поверодостојно. Сепак на дното на горенаведениот сајт пишува нешто невкусно. Позз и се надевам дека ќе ја користиш оваа референца. Во таа книга се наведени истите податоци. Позз--Р ашоAero-stub img.svg 16:02, 2 јануари 2011 (CET)[одговори]

Тиверополник, благодарам што ги додаде МЕП-овете за Охридските архиепископи. П.С. Срекна нова година и арно да поминеш Божик. --Подпоручикъ (разговор) 17:04, 5 јануари 2011 (CET)be[одговори]

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, Тиверополник/Архива 7!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 23:59, 12 јануари 2011 (CET)[одговори]

Превод[уреди извор]

Здраво. Да ти кажам право и ги преведувам, која ќе ми налета на рака таа ја преведувам. Има многу нови кои не се преведени насловите, но во оваа категорија од прилика ги има новите статии и од таму гледам. Поз--Никола Стоіаноски 16:53, 15 јануари 2011 (CET)[одговори]

Во принцип корисниците ги отвораат статиите со англиски наслов, но во воведот во задебелени или незадебелени букви го ставаат македонскиот. Ако има ова, искористи го тоа, а ако не јас ќе ги сменам. Категории на сите на кои налетувам ставам за да не се изгубат, па полесно е за наоѓање и подоцнежно средување. Како и да е, има многу работа, а изгледа само јас и ти сме :) --Никола Стоіаноски 17:00, 15 јануари 2011 (CET)[одговори]
Бидејќи видов дека во моментов двајцата ги средуваме новите статии, не е лошо тие статии што ги чепкаш да им додадеш и шаблони {{Внимание}}, {{Викифицирање}} и {{Без извори}} (ако требаат) и соодветни категории. Јас ова го правам, но многу има па сам нема да постигнам. Со шаблониве ќе ги имаме сите нови статии на едно место. Поз--Никола Стоіаноски 12:57, 16 јануари 2011 (CET)[одговори]
Па добро и јас ги ставам само каде што треба, некои се супер, а некои многу лоши. Поз--Никола Стоіаноски 13:00, 16 јануари 2011 (CET)[одговори]

На денешен ден (главна страница)[уреди извор]

За да не се појавуваат премногу настани на главната страница, доколку ги има многу, тогаш потребно е за дадениот ден, пример 17 јануари да се создаде посебна страница, насловена на следниов начин - 17 јануари (главна страница 2011). Во таа страница се вметнуваат само оние ставки за кои сметаме дека се значајни да се најдат на главната страница. Во кодот на главната страница е предвидено доколку вакваа страница постои за дадениот ден во дадената година тогаш ќе се прикаже таа страница, доколку не постои тогаш автоматски се повлекува содржината од четирите страници: настани, родени, починати, празници за тој датум.--brest (разговор) 23:19, 16 јануари 2011 (CET)[одговори]

Ете, Брест ти одговорил. На англиската на пример имаат посебни шаблони/страници за секој ден каде се ставени позначајните и врска до целосната листа која има посебно име (слично како Брест што рекол). Поз--Никола Стоіаноски 00:32, 17 јануари 2011 (CET)[одговори]
Мислам дека е најсоодветно овие страници да бидат во посебен именски простор, а не во главниот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:52, 17 јануари 2011 (CET)[одговори]
Се сложувам со Кирил.--FlavrSavr (разговор) 01:09, 17 јануари 2011 (CET)[одговори]

Армин Ван Бурен[уреди извор]

Здраво јас сум нов на Википедиа,па затоа сакав да прашам,гледам дека нешто не е во ред со мојата статија за Армин Ван Бурен , и затоа ја менувам често, кога ке се тргне ова "Оваа статија можеби бара дополнително внимание за да ги исполни стандардите за квалитет на Википедија".ве молам ако можете да пишете поздрав Влатко.Се извинувам ако правам нешто што не е во ред пошто сум нов во ова ;) Vlatko vacce (разговор) 15:57, 19 јануари 2011 (CET)[одговори]

ТИВЕРОПОЛНИК[уреди извор]

Ја избришав оти беше детална наместо ДИЕТАЛНА и направив нова диетална кока ако нешто сум згрепил те молам помогни ми оти стварно сум нов и некои роабти не ми се јасни поздрав

Уште нешто..[уреди извор]

што се треба да направам да ја освојам барем нај минималната награда на Википедија?

ФАЛА ТИ МНОГУ!!!!!!!!![уреди извор]

цар си човече :) види ако сакаш мислам дека го категоризирав

како да направам корисничка кутија дека ги сакам горилаз?[уреди извор]

и дали е можно јас да направам корисничка кутија ако е можно тогаш те молам кажи ми како

поздрав --2z (разговор) 19:10, 19 јануари 2011 (CET)[одговори]

ок... имаш право...--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 15:28, 22 јануари 2011 (CET)[одговори]

За македонцките работи[уреди извор]

Дали може да користам стар македонски правопис од Викиизвор - За македонцките работи .... за статија... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 15:31, 22 јануари 2011 (CET)[одговори]

Завршив работа вметнав совре. макед. јази. да не се комплицира...--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 16:29, 22 јануари 2011 (CET)[одговори]

Крсте Петков Мисирков во својата книга За македонцките работи истакнува:

Мислата за национално обединување на Македонците, иако под маската бугарска, се зафати во 1890 г. Во крајот на 1889 год. се префрлија во Бугарија 30-40 души ученици и студенти Македонци од Белград во Софија. Тие ученици се душата на сите настани во Македонија оттогаш досега. Тие беа запознаени со Србија и Бугарија, со нивните култури и цели во Македонија. Тие и ја сознаа опасноста за дележ на Македонија помеѓу тие две држави - ако Македонците самите не се вооружат за да си извојуваат сами, со сви сопствени сили и средства слобода и со тоа да го предупредат дележот на Македонија. По нивна иницијатива во почетокот на деведесетите години се образува едно национално сепаратистичко движење со цел да се одделат интересите на Македонците од бугарските со издигнување на едно од македонските наречја на степен на литературен јазик за сите Македонци. Орган на тоа сепаратистичко движење на Македонците во Бугарија беше списанието „Лоза”.Но тоа духовно движење на Македонците не и’ се бендиса на бугарската стамболовска влада, којашто забрани да се издава „Лоза” и фати да ги гони Македонците сепаратисти. Од тоа уште време побегна Дамјан Груев, којшто беше во бројот на Македонците ученици што паминаа од Белград во Софија и во бројот на сепаратистите. Немајќи во Бугарија почва за национален сепаратизам, Македонците што пребегаа од Белград во Софија, се зафатија со образување на револуционерни организации во Бугарија и во Македонија.Видните Македонци револуционери сепаратисти, како Делчев, беа само ученици на првото поколение Македонци ученици српски и бугарски. Исто така и Сарафови другите подоцнешни револуционери се јавија само како нивни продолжувачи и следбеници, но не иницијатори на револуционерната организација. Од самиот зафаток на револуционерната организација Македонците во Бугарија, или со бугарско образование, работеа под маската Бугари, едно затоа што така се викаше голем дел од населението, а друго, што по тој пат можеше да се добие поддршката на бугарската влада, на бугарскиот народ и на Бугарската егзархија.

Шаблон[уреди извор]

Дали би можел да направиш шаблон за членови на Гемиџиите... сакам да ги доправам и допишам нивните биографии... Јордан Поп Јорданов | Константин Кирков | Павел Шатев | Марко Бошнаков | Цветко Трајков | Георги Богданов | Милан Арсов | Димитар Мечев | Владимир Пингов | Илија Трчков

Ок... Добро си е... Мислам само да го остранам црно-белото знаме зошто тоа е на ВМРО ианку си е добро.. поздрав и фала многу--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 16:58, 22 јануари 2011 (CET)[одговори]

Шаблон за основачите на Македонската револуционерна организација[уреди извор]

Дали би можел да направиш шаблон за основачите на Македонската револуционерна организација... сакам да ги средам нивните биографии и да ставам извори каде што нема... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:34, 23 јануари 2011 (CET)[одговори]

Ок... нема проблем... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 19:20, 23 јануари 2011 (CET)[одговори]

Извини што ти досаѓам ама не можам да го најдам шаблонот...

Ок. се снајдов.... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 21:01, 23 јануари 2011 (CET)[одговори]

Помош[уреди извор]

Уредив една страна за Ники Минаџ и не пишуваше дека има промена во исчекување и на една страна-никулец ми пишуваше прифати ја оваа страница. Дали ова значи дека јас сум некаков оценувач, уредувач или само моите статии ќе бидат автопотврдени?

Нови статии[уреди извор]

Здраво Тивер, како е? Сакам да ти кажам еден предлог за статииве кои ги правиш за Софја. Ако можеш, после текстот, ставај секција Поврзано и шаблон {{Бугарија-никулец}} за да не седи празно. Поз--Никола Стоіаноски 19:31, 29 јануари 2011 (CET)[одговори]

Па можеш да ставиш на пример Софија, главниот плоштад и слични околни знаменитости. Нешто слично, да не стои празно. Поз--Никола Стоіаноски 00:27, 30 јануари 2011 (CET)[одговори]
Уште ова сакам да ти го предложам. Ако можеш при преводите да внимаваш да ги допреведуваш реченицте, зошто можат да се најдат бугарски зборови како депутати, министер-претседател, плоштина и слично. Ваквите зборови не се македонски, па одам по некои статии и поправам. Да ти кажам за да не мислиш ти водам некоја контрола :)) Поз--Никола Стоіаноски 23:49, 30 јануари 2011 (CET)[одговори]

ЕЈ![уреди извор]

Договорено, одсега ќе ги класифицирам и ќе ги поврзувам сите мои статии со другите википедии! еј да, и ако можеш да ми кажеш како се викаше страницата која ти кажува колку страници си направил? таа другата за да си видиш колку уредувања си направил ја знам, ама оваа првава неможам да се сетам како беше те молам за помош. Поздрав --2z (разговор) 14:58, 30 јануари 2011 (CET)[одговори]

HEY![уреди извор]

Ако можеш да ми ги видиш моите две последни страници и да видиш дали добро сум ги направил? се направив како што рече ги поврзав со другите јазици и во една од нив вметнав дека е никулец во врска со САД. Ако нешто е погрешно веднаш кажи ми за да поправам. Позз--2z (разговор) 16:45, 30 јануари 2011 (CET)[одговори]

Види[уреди извор]

Пред малце ја ставив следнава слика

Градски парк замрзнато езеро.jpg

, сега незнам како да се осигурам да не добивам пријави знаеш од типот, нема лиценца ова она, инаку оригинално јас ја сликав денеска во градски парк. Помош?

извини што те замарам

Еј![уреди извор]

Ако примети конечно научив како да го користам шаблонот {{{СЗР}}} фала Тиверополник. Поздрав --2z (разговор) 23:42, 3 февруари 2011 (CET)[одговори]

ТИВЕРОПОЛНИК[уреди извор]

Barnstar-abc.png За твојата помош
Ова е само знак на благодарност за твојата ГООЛЕМА помош кога бев уште нов на ВикипедијА. Поздрав! --2z (разговор) 23:52, 3 февруари 2011 (CET)[одговори]

TUSC token 003f506123a509226f685d52cff97668[уреди извор]

I am now proud owner of a TUSC account!

Иса Лука[уреди извор]

Уф, јас не ги знам овие хулигани. Рашо е по тоа, јас само ставав албански називи. Воопшто не го знам овој, извини. Позз--Никола Стоіаноски 16:57, 18 февруари 2011 (CET)[одговори]

Тивер[уреди извор]

Ако веќе можеш да приметиш Селската Чешма на тема идеи јас прашав зошто нема Македонски ВикиВести, и ако видиш подолу имав дискусија со Кирил во која што ми кажа дека треба да ни ги отстапат информациите како слободни или така нешто. Знам дека замарам, ама ако можеш да ми објасниш како оди тоа откупувањето на информациите. И дали доколку не ги ни отстапат информациите дали ќе треба да се создаваат статии-вести? Поздрав 2z (разговор) 17:12, 24 февруари 2011 (CET)[одговори]

П.С.: Овој разговор го отворив затоа што видов колку многу ја наградуваш страницата Либиски протести

Помош[уреди извор]

Еј, Тивер! само се прашував ако можеш да ми помогнеш околу креирањето на шаблон за дискографија на некој музичар/ка во мојот случај Цеца :). Однапред фала! позз --2z (разговор) 21:51, 24 февруари 2011 (CET)[одговори]

lol[уреди извор]

Не мислев на таков шаблон :) мислев на ваков вид на шаблони:

ок е :)[уреди извор]

јас ќе средам, сакам и јас да научам како треба ;) зз --2z (разговор) 23:56, 24 февруари 2011 (CET)[одговори]

Молба[уреди извор]

Како што веќе можеш да приметиш, се повеќе правам статии за хеликоптери и податоците за нив ги правам со ѕвездички или - затоа ако можеш да направиш еден шаблон за хеликоптери, затоа што дома имам една цела ако може да се каже и „енциклопедија“ на македонски јазик за хеликоптери, и во план ми се околу 300 статии за хеликоптери. Ќе ми биде од ГООЛЕМА помош затоа што вака е малце заморувачки. Се што треба е да направиш шаблон, ако има нешто што треба да се дополни, јас сам ќе го дополнам. ПОЗДРАВ --2z (разговор) 13:43, 4 март 2011 (CET)[одговори]

Недоразбирање[уреди извор]

не мислев на таков шаблон мислев за шаблон за осовни информации за хеликоптер како на пример овој

Викикниги?[уреди извор]

Здраво. Како што знам, на повеќе јазични изданија постојат проекти посветени на уредување на статии поврзани со книгите. Инаку, секој кој сака може да си создаде книга од содржините во статиите на Википедија, која во склад со лиценците, исто така ќе претставува слободна содржина и може слободно да биде создадена на проектот Викикниги. Досега, немам забележано некоја иницијатива или активност околу создавањето на книги од содржините на Википедија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:11, 12 март 2011 (CET)[одговори]

Државен министер[уреди извор]

Здраво Тивер. Најдобро е да го преведеш како „државен министер“. Се водев по истата функција во Монако. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:01, 12 март 2011 (CET)[одговори]

ОК[уреди извор]

веднаш ;)

Либиски окрузи/ градови[уреди извор]

Здраво Тивер. Еве наместо Рашо, јас видов и ги поправив градовите што беа наведени во табелата за административна поделна на земјата. Поз--Никола Стоіаноски 15:15, 20 март 2011 (CET)[одговори]

Сега видов, ако сакаш можам да ја преведам картата. --Никола Стоіаноски 15:24, 20 март 2011 (CET)[одговори]
Картата е преведена.--Никола Стоіаноски 15:37, 20 март 2011 (CET)[одговори]
SVG слики најлесно се обработуваат со Inkscape. Тоа е слободна програма, но е тешка за работа. Спушти ја и вежбај малку па мислам дека преведување карти лесно ќе ти оди. Позз--Никола Стоіаноски 17:18, 20 март 2011 (CET)[одговори]

Ѕвоно/ камбанерија[уреди извор]

Здраво Тивер. Колку што разбрав, правиш статија за објект. Традиционално е да се користи камбанерија, што значи ако правиш статија за црковниот објект именувај го како камбанерија. Обично, ѕвоно се однесува за самото ѕвоно. Позз--Никола Стоіаноски 22:49, 22 март 2011 (CET)[одговори]

Помош[уреди извор]

Здраво Рашо како е? моите последни три статии ги направив по гршка од 2z ако може барем некако да се преместат на моето сегашно име? позз --Vasil1234 (разговор) 15:50, 26 март 2011 (CET)[одговори]

ne mi brisi stranici[уреди извор]

en mi brisi stranici 77.29.124.33 (разговор) 16:27, 26 март 2011 (CET)[одговори]

Прашање[уреди извор]

Здраво Тивер, како е? Сакам да те прашам како се викаше тој шаблон за скратување на содржината? Ти текнува, еднаш ме замоли да го направам на македонски, еден шаблон кој ја крати содржината која се појавува на статиите. Имам една голема содржина во Македонска граматика па сакам да ја скратам. Позз--Никола Стоіаноски 11:55, 31 март 2011 (CEST)[одговори]

Да тоа е. Фала Тивер, немаше да ми текне името. Позз--Никола Стоіаноски 18:23, 31 март 2011 (CEST)[одговори]
Ха :) во право си :) Позз--Никола Стоіаноски 19:25, 31 март 2011 (CEST)[одговори]

Teletubbies[уреди извор]

I know the Macedonian name for this series, but not the proper way to start the article. Help? Телетабиси (англ. Teletubbies) is a BBC children's television series, primarily aimed at pre-school viewers, produced from 1997 to 2001 by Ragdoll Productions. It was created by Anne Wood CBE, Ragdoll's creative director, and Andrew Davenport, who wrote each of the show's 365 episodes. The programme's original narrator was Tim Whitnall. The programme first aired on 31 March 1997, was syndicated in the United States on the PBS network on 6 April 1998 and aired until June 19, 2005.

I just want a stub, but you can post the translation here and I'll put it at Телетабиси. 64.134.11.51 (разговор) 21:23, 19 април 2011 (CEST)[одговори]

Ако може само малку повеќе да ми објасниш што треба да направам малку ми се видео ова непознато. зз --Vasil1234 Canoeing (slalom) pictogram.svg-РАЗГОВОР :) 16:13, 9 мај 2011 (CEST)[одговори]

Покана за Вики средба[уреди извор]

      Здраво, Тиверополник/Архива 7!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:07, 4 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Избори[уреди извор]

Очигледно двајцата со исти намери. Кој да продолжи?--Р ашоAero-stub img.svg 12:25, 6 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Бидејќи не ми одговори, јас ја вметнав мојата табела во статијата ;)--Р ашоAero-stub img.svg 13:03, 6 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Оценувач[уреди извор]

Здраво, како е? Ќе можеш да видиш, коментираш и евентуално гласаш за кандидатурата за оценувач на еден (веројатно) португалски корисник? Позз--Никола Стоіаноски 10:21, 21 јуни 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Свети тајни, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 23 јуни 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 21:59, 23 јуни 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Евангелско-методистичка црква на Македонија, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 23 јуни 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 21:59, 23 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Награда за ДСЗ[уреди извор]

DYK Barnstar Animation 01-02.gif
За вложениот труд во ажурирањето на содржините во секцијата „Дали сте знаеле“.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Ова е малку поформално. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:24, 23 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Ајде де. Доста е интересно кога има нови работи кои не се запоставени, а е интересно да се работат.-:)--Kiril Simeonovski (разговор) 23:22, 23 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Како што следам досега, нов факт се додава на секои дваесетина дена, што значи едвај да има околу 20 секоја година. Од друга страна, мислам дека доколку секој ден се менува ова би било премногу. Така е на Википедја на англиски, каде се менуваат на неколку часа, но интересен пример е Википедија на руски каде што една група на факти, кои всушност ги опфаќа целиот шаблон, се менуваат на секои 2-3 дена. Би можеле да воведеме нешто вакво, внимавајќи на честотата на ажурирање. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:40, 23 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Недоразбирање околу отчетот и мејлинг листа за општење[уреди извор]

Здраво Тиверополник. Ја забележав твојата реакција на мојата корисничка страница, каде и ти одговорив. Освен тоа, по ова прашање веќе се разви дискусија меѓу членовите на мејлинг листата (vikipedijaatlists.softver.org.mk) и беше одлучено Викимедија Македонија како формален субјект да ја преземе одговорноста во одбрана на независноста на Википедија и вложениот труд на волонтерите, кои уредуваат на неа. Инаку, оваа мејлинг листа е наменета за подобрување на комуникацијата меѓу активните корисници на Википедија, па доколку си заинтересиран да се вклучиш, испрати порака од твојата адреса, па истата ќе биде додадена. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:43, 1 јули 2011 (CEST)[одговори]

Зфркнав работа[уреди извор]

извини што ќе те замолам, но дали можеш статијата Нобелова награда за литература да ја вратиш на врзијата на Bjnkulovski затоа што јас ја збркав мнооогу работата, позз --Васил Ч. (разговор) 20:25, 23 јули 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Александар Литвиненко, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 22 јули 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:15, 25 јули 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Владимир Лисин, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 22 јули 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:21, 25 јули 2011 (CEST)[одговори]

Царска Русија[уреди извор]

Сфаќањето дека царска Русија (англ. Tsardom of Russia) е различно од Руската империја е англоцентрично и не се совпаѓа со она што се користи кај нас. Под царска Русија во македонската литература се подразбира целиот ancien regime во таа земја од моментот кога е прогласен првиот цар, т.е. кога престанало кнежевството и кога почнале поголемите амбиции за поширока Русија. Во Русија поимот империја е само делумно синонимен со царство (поточно, се однесува на периодот само по европеизацијата). Следејќи го ова, во англиската литература се прави разграничување на поимите empire и tsardom, кое всушност не се прави во случај на други земји што имале владетели со словенската титула „цар“ (пр. Samuil's Empire). Во англискиот „цар“ е заемка од руски и затоа можат да си дозволат да ја прилагодат, особено кон руската ситуација. Но кај нас се знае дека секое царство е империја (Отоманско царство, Кинеско царство и сл.) и таква разлика не се прави (јазично е неоправдана). Во Русија царот си останал цар, без разлика дали по европеизацијата решиле да му ја придодадат и титулата „император“ за да се стават на исто (или повисоко) рамниште со европските монарси. Што се однесува до нас и нашето поимување за зборот цар и царство (што е изворно наше, први сме што го имаме употребувано), не постои основа по која ние можеме да ја правиме оваа разлика. Во нашите книги се прикажува континуитет од првиот руски цар до последниот, без прекини, особено поради тоа што бил еден ист систем (феудализам) од почетокот па сè до Александар II. --Б. Јанкулоски (разговор) 23:08, 30 јули 2011 (CEST)[одговори]

  • Да, именувај ги така. царство Русија и Руска империја нека бидат различни, иако тоа е провизорно решение. Меѓутоа, зборот ми беше дека поимот „царска Русија“ не може да се двои бидејќи на нејзино чело во обата случаја стоел цар. Затао си велам, подобро е да направиме провизорно решение во формалното име, отколку во суштинскиот однос на поимите, кој е поизразен кога се работи за придавка. Поздрав и благодарам на консултацијата и довербата. --Б. Јанкулоски (разговор) 03:18, 31 јули 2011 (CEST)[одговори]

Бугари, ДПМНЕ...[уреди извор]

Како е? Гледам се нервираш и паѓаш на бугарскине провокации. Тие двајца немаат поима за што е работата и мислат дека статиите ни ги пишува ДПМНЕ или МАНУ. Нема работа МАНУ па ќе ни пишува тука, остај жити сè. Немаат што да прават па тролуваат. А тоа со ДПМНЕ и нивниот памфлет е всушност понуда од Иво Ивановски да помогне на Википедија со материјали или така нешто, но не знам дали воопшто успеа тоа. --Никола Стоіаноски 11:25, 4 август 2011 (CEST)[одговори]

Еден Македонец никогаш не рекол дека е дел од некој проект или тера некоја политика. Тој убаво им опиша на бугарите со академски зборови дека нема намера да пишува ставови на бугарската квази наука, но кој од нив разбра? Си ја сменија темата по нивно. Не дека и јас нешто многу знам за политиката на Викимедија, но тоа што го знам ти го кажав. Позз--Никола Стоіаноски 11:55, 4 август 2011 (CEST)[одговори]
За што всушност станува збор!
Неколку уредувачи од Бг. вики со години се обидуваат да ги наметнаат погледите на бугарската историографија. Притоа се користат со разни манипулации, клевети и попречувања врз работата на останатите уредувачи. Во овој случај, најголемиот проблем сум јас затоа што, прифатиле тие или не, многу добро ја познавам историската тема, слободно можам да кажам дури и подобро од нив. Неможејќи со аргументи (факти) да ме побијат, започнаа да ме клеветат. Jingiby неосновано ме наклевети дека сум човек на ВМРО ДПМНЕ, само поради следнава реченица:
Во периодот помеѓу 1944-1948 година, Бугарија го признавала Гоце како македонски револуционер, водач на македонското-национално ослободително движење и македонскиот народ.

поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:21, 4 август 2011 (CEST)[одговори]

Тивер, предлогот и молбата на министерот до наставниците, за учениците за преведуваат статии од англиската википедија на македонската не е никаква политика, туку еден вид на помош. Како што не е политика печатењето на учебници на учениците. (ваљда учебниците не се манифести на некоја партија). Како и да е, тоа беше само еден добронамерен гест на министерот Ивановски кон нашата заедница. Очифледно е дека бугарските коринсници помислиле дека и одве се случува тоа што се случува и кај нив. Таму и пилците знаат дека неколку корисници се на платен список кај Б со точка Димитров. Поздрав и пријатна работа. И не се срди ;) --Р ашоAero-stub img.svg 19:09, 4 август 2011 (CEST)[одговори]
"Тој убаво им опиша на бугарите со академски зборови дека нема намера да пишува ставови на бугарската квази наука..", "Притоа се користат со разни манипулации, клевети и попречувања врз работата на останатите уредувачи", "Очифледно е дека бугарските коринсници помислиле дека и одве се случува тоа што се случува и кај нив". Ако Христос извървя пътя от "Осанна до разпни го", наш Далко сега извървя пътя "От разпни го до осанна" - хвала да му е. Нямате едно доказателство, че някой на БГ У е взимал пари, няма и да намерите такова.. защото няма, но знам че това е ОК за вас, щото инак Земята ще спре да се върти в представите ви. Спорът с Далко не е, щото "победи" за Гоце Делчев, а отпреди месец когато излезе информацията, че ДПМНЕ плаща на МК:У, тогава само Тиверополник писа, макар МК Бой и Далко също да го видяха [1] - къса памет.. Аз лично не видях една статия да е преведена от Английски на МК:У, но пък видях как Далко смело преписва и редовно пропуска разни факти (думата с Б, ама не Божо), дето не са изгодни за владата на РМ, за която той като "съвестен гражданин" работи. :D Айде со здравье, немам повеке нерви. Прощавайте, че ви притесних съня. --Подпоручикъ (разговор) 06:41, 5 август 2011 (CEST)[одговори]

Иницијатива за 50.000 статии[уреди извор]

Здраво Тивер. Мислам дека веќе е време да се започне кон уредување на 50.000 статии. Тоа може да биде и добар начин за промоција, со оглед на тоа дека може да се започне со макотрпната работа и преку социјалните мрежи. Денес забележав дека бројот на активни корисници драстично се намалил, немаме избрани статии подолго време, бројот на уредувања дневно е многу помал во споредба со ооној пред околу два месеца; но тоа се работи кои мислам дека може да се остават во минатото и се само статистичка слика на она што е сработено. Секогаш има нов почеток и се надевам дека овој ќе стави крај на сите подеми и падови и ќе претставува нова слика за побројна, поактивна и помотивиран заедница, која ќе знае како да ја збогатува Википедија на македонски јазик. Мислам дека околу планот е добро да се договориме по електронска пошта или со разговор на Skype. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:07, 10 август 2011 (CEST)[одговори]

Мислам дека поради летото има помалку уредувачии...--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 21:18, 10 август 2011 (CEST)[одговори]

Сепак мислам дека има целна група и во текот на летото, која би можела активно да се вклучи (ученици и студенти). Доколку нешто се организира до крајот на месецот ќе биде одлично, а на нас се чека да работиме.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:38, 10 август 2011 (CEST)[одговори]
Тоа е мошне интересно, а мислам дека од пред некоја година постои и на Википедија на руски, каде што се избира тема за секоја недела и се привлекуваат корисници кои ќе работат на тоа. Со некои поранешни корисници разговарав на социјалните мрежи и ми рекоа дека не знаат што да уредуваат и дека им треба насока. Мислам дека доколку направиме шаблони со една уредена статија, која ќе има лесно уредлива содржина, но повеќе ќе наликува на содржајна кратка статија, би можеле да привлечеме некои поранешни корисници.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:46, 10 август 2011 (CEST)[одговори]

За К-15[уреди извор]

Тивер, почетното име на Миле Паника, беше Миле "Без" Паника :)--77.28.165.61 (разговор) 00:03, 14 август 2011 (CEST)[одговори]

Референци[уреди извор]

Здраво Тивер. Мислам дека грешката е во затворањето на референците. Имено, наместо </ref> имаше ставено </ ref>. Празното место после косата линија не дозволува да се затвори референцата. Го поправив, позз--Никола Стоіаноски 16:34, 22 август 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата ФК ЦСКА (Москва), која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 23 август 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:17, 23 август 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Киево-печерска лавра, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 7 септември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 15:07, 7 септември 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Бабин Јар, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 7 септември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 15:07, 7 септември 2011 (CEST)[одговори]

Мислење[уреди извор]

Видов и браво за статиите. Што се однесува за категориите, мислам дека е ок. Ако функционира остави го како што ќе го направиш. позз--Никола Стоіаноски 12:26, 12 септември 2011 (CEST)[одговори]

Мачуково[уреди извор]

Здраво Тивер. Сакам да те известам дека Евзони го вратив назад со македонското име бидејќи така ги именуваме топонимите од Егејска и Пиринска (дел од Пиринска не се). Позз--Никола Стоіаноски 00:05, 14 септември 2011 (CEST)[одговори]

Македонска патриотска организација[уреди извор]

Зошто ми ја бришаш статијата, изворите се во бугарската верзија. Proudbulgarian (разговор) 22:22, 15 септември 2011 (CEST)[одговори]

Провери и тоа ако треба, зошто го избриша, можам да ти дадам и линкови од веб-сајтот на организацијата, ако сакаш.
Историја Македонска емиграција во САД и Канада Македонската емиграција во САД и Канада се зголемува по погром од Илинденското востание во 1903 година.Создаваат се бугарски црковни општини и други установи, следени од првата политичка организација Македонско-одрински бугарски народни организации (МОБНО), која дава поттик за обединување на слични организации во Македонско-бугарски народен сојуз.Организацијата наскоро се распаѓа, но во 1918 година во Чикаго, Илиноис, се состои нов конгрес на македонските емигранти со барање за праведно решение на Македонското прашање по Првата светска војна. Имигранти во САД и Канада од Македонија, вклучувајќи некои кои се бореле против Османлиското Царство, учествувале во Илинденското востание од 1903 година, врз основа МПО во 1922 година во Форт Вејн, Индијана. Од самиот почеток МПО е застапник на идејата за организирање и едукација на емигрантите во граѓанска одговорност и да ги подготви да се борат за ослободување на Македонија во "државна единица, со цел обезбедување на конституцинни, етнички, верски, културни и политички права и слобода на граѓаните." Основачите на МПО во стремежот кон слободна и независна Македонија прифаќат слоганот "Македонија за Македонците", прокламацијата на Вилијам Гладстон, кој во 1897 изразува своите ставови во врска со Македонското прашање. Употребата на поимите "Македонци" и "македонски емигранти" во првата шема се однесуваат подеднакво на сите етнички групи во Македонија - Бугари, Власи, Турци, Албанци, Грци и други. Proudbulgarian (разговор) 22:35, 15 септември 2011 (CEST) Proudbulgarian (разговор) 22:36, 15 септември 2011 (CEST)[одговори]

A barnstar for you![уреди извор]

Copyeditor Barnstar Hires.png The Copyeditor's Barnstar
For help in making article Меѓународна комисија за реката Сава MirkoS18--MirkoS18 20:05, 20 септември 2011 (UTC)

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Музеј на македонската борба, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 30 септември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 14:40, 30 септември 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Рециклаторски музеј (Киев), која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 30 септември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 14:40, 30 септември 2011 (CEST)[одговори]

Попис[уреди извор]

Здраво Тивер како си... Видов дека ја изработуваш статијата за пописот, дали би можел да ми дадеш одговор на следново прашање: Дали попишувачите вршат попис во општината во која живеаат или во друго општина? поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 00:48, 1 октомври 2011 (CEST) Ти благодарам на одговорот, поздрав...--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 22:43, 1 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Награда from Ukraine[уреди извор]

Working Man's Barnstar.png
Thank you for writing so many good articles about Kyiv and Ukraine.
од Dimant (разговор)

--Dimant (разговор) 15:29, 2 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Откако веќе го ндминавме бројот од 50.000 статии, мислам дека би било добро да воведеме јубилејна статија, која ќе го означи трудот вложен кон надминување на одреден број на статии. Вашето учество е добредојдено во дискусијата на страницата за идеи, каде што е изнесен предлогот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:30, 2 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Прво Бугарско царство[уреди извор]

Поправив... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 21:35, 9 октомври 2011 (CEST)[одговори]

извинување и од мене[уреди извор]

Јас пишав Михаил Глинка, без средното име, и не најдов статија. Stefanilievski123 (разговор) 17:23, 4 ноември 2011 (CET)[одговори]