Разговор со корисник:Тиверополник/Архива 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Nuvola apps edu languages.png
Добредојдовте на разговорната страница со Тиверополник.

Место на раѓање[уреди извор]

Здраво. Пробелмот е дека на много места се бркат Македониjа како географски поим и Република Македониjа како држава. Или требе да пишува "Отоманска Империjа" или "денес Република Македониjа". Не мора да е роден во Македониjа зато зашто таква држава нема, ова е исторско-географски регион. --Мизиец 16:40, 23 април 2008 (UTC)

За Левски, Ботев и т.н. пишува "днес България", не "България". Моментално за Ченто пишува "Македониjа", сметам дека требе да биде "денес Република Македониjа". Да се знае, дека не е роден во државата Република Македонија, туку во населено место, кое моментално се наога во РМ. --Мизиец 16:59, 23 април 2008 (UTC)

Аеродромите[уреди извор]

Како мислиш, зошто? Зошто е крстена статијата во Република Македонија а не само во Македонија, или пак зошто ги имаме само тие листи на аеродроми? Ако се малку, помогни да ги зголемиме :) Ете моментално работам на таа за Црна Гора, а има и за Хрватска, не е само за Албанија и за Бугарија. А ако прашуваше зошто пишува Република Македонија, мислам дека секаде пишуваме Република Македонија за сѐ што е поврзано со државата, а само Македонија за регионот.

Кажи ми само кое ти беше прашањето сега :)

Inverted Pentagram.svg гитардемонInverted Pentagram.svg 15:11, 27 април 2008 (UTC)

Слушај сега! :) Имам некако впечаток дека корисниците си мислат дека оваа статија е моја или твоја... Можно е и да се лажам, ама така ми е општиот впечаток. Значи не ми вели - како сакаш - пошто не е до мене, туку би требало да биде онака како што мислиш дека е најточно (ако не се согласува твоето мислење со другите, тогаш гласање). Јас чисто од навика го пишам Република Македонија, пошто навистина има конфузија со Македонија. Не дека те критикувам, ама Википедија е на сите, не само моја :) Па така, ако имаш некоја забелешка или предлог друг пат, мислам дека е добро да гласаме сите во врска со тоа. Ама сега за сега, за ова со Македонија имаме разговарано многу порано. Поздрав и хепи едитинг :) И дај поможи за аеродромите :)

Inverted Pentagram.svg гитардемонInverted Pentagram.svg 17:59, 27 април 2008 (UTC)

Не сега, јас имам пристап на интернет уште 7-8 дена, и после 4 месеци не сум достапен (бизнис патување) :) ама јас онака ти реков, да се најдам во муабет :) како и да е, добро е да се имаат барем листите, колку да се знае во која држава кој аеродром го има, па за статии за аеродромите, во друго доба...

ајде поздрав, супер си со крстоносните војни

Inverted Pentagram.svg гитардемонInverted Pentagram.svg 18:18, 27 април 2008 (UTC)

Евровизија 2008[уреди извор]

Help improve the article on Charlotte Perrelli--217.209.116.113 17:13, 29 април 2008 (UTC)

враќање[уреди извор]

епа да ти кажам право жално е шо немаме статии помош за никоја од овие работи, не дека ми е тешко да ти помагам, ама сепак е друго да има цела статија напишана за вакви работи (ситници)... како и да е, не знам дали си приметил ама изгледа во историја линијата вака:

  • (мом) (посл) 18:14, 29 април 2008 217.209.116.113 (разговор | блокирај) (5.726 bytes) (Врати | откажи)

епа сега то врати најдесно, враќа на верзијата на претходниот автор, а не на последната верзија... значи ако оваа адреса ги направила последните 10 измени, а 11 измена пред тоа сум бил јас, со кликање на врати ќе се врати статијата на мојата верзија (без разлика што сѐ е сменато во статијата)

а ако има неколку различни уредници по посакуваната статија, едноставно ќе уредиш застарена верзија (таа што сакаш да ја вратиш) и ќе кликниш на зачувај...

ете шо мислам - прво кликаш на мом (од горната линија) па ти излегва вакво (ова е од друга страница):

Верзија од 18:04, 23 април 2008 (уреди)
Тиверополник (разговор | придонеси | блокирај)
(“я“ не постои во современиот македонски јазик)
< Претходна разлика

кликаш на уреди и ќе ја уредуваш верзијата од 23 април 2008... и ќе кликниш после на зачувај, и ја имаш старата верзија :)

Inverted Pentagram.svg гитардемонInverted Pentagram.svg 18:30, 30 април 2008 (UTC)

нема проблем! ама да се најдиш и ти на корисници во потреба (во иднина) :)

Inverted Pentagram.svg гитардемонInverted Pentagram.svg 18:34, 30 април 2008 (UTC)

шаблоните за никулци[уреди извор]

Леле немој така да оставаш код за шаблон за никулец за крстоносните војни, туку клавај го шаблонот и во секоја статија... мислам дека е многу попрактично, а и поправилно :)

сега го има шаблонот {{Шаблон:Крстоносни војни-никулец}} користи го него

Inverted Pentagram.svg гитардемонInverted Pentagram.svg 20:16, 1 мај 2008 (UTC)

За последната порака[уреди извор]

Еј, Астрион, те молам извини што не ти одговорив пред 6 дена, бев отсутен. Во странство бев, а пред да тргнам немав време да означам дека сум отсутен. Знам дека глупо изгледа. Ти одговорив сега, и тоа содржајно :P Ако имаш време прочитај го цело, битно е. Уште еднаш извини и поздрав. --Поречанец A? 09:58, 5 мај 2008 (UTC)

Шаблони за никулци[уреди извор]

Немој да го копираш целиот код од шаблоните за никулци директно во статиите. Те молам користи ги шаблоните (трансклудирај ги со {{...}}). Ако не постои одреден шаблон што ти треба, лесно се прави ;) --Поречанец A? 02:15, 13 мај 2008 (UTC)

Те разбирам, и мене ме иритира премногу, ама, смири се, така повеќе ќе се зезнеш ти, а тој ќе добие повеќе. Не мора тоа да го пишуваш, победи го интелектуално. Неучтивост никој не почитува, и обично се руши сето паметно што си го кажал дотогаш (така барем на англиската Википедија нашите корисници се зезнуваат секогаш). Те молам немој во иднина такви зборови, многу повеќе ќе постигнеме со цивилност ;) Поздрав! --Поречанец A? 17:21, 15 мај 2008 (UTC)
Искрено се надевам, зашто за нас е! :) --Поречанец A? 19:31, 15 мај 2008 (UTC)

Закон за авторското право и сродните права[уреди извор]

Законот за авторското право и сродните права не е бугарски идиотизам. Во википедиja се работи со дозволи од автори за вакви текстови. Поздрав! --Стан 20:12, 15 мај 2008 (UTC)

Здраво! Мора да се избрише и 100% от статиjа, ако овие проценти се со запазени/неуредени авторски права, (copy/paste), без дозвола на авторот и т.н. Види разделот "Ако наидете на кршење на авторските права" од Википедија:Авторски права: Доколку дел од содржината на страницата навистина е кршење на правата, тогаш таквата содржина треба да се отстрани. Поздрав! --Стан 22:44, 15 мај 2008 (UTC)
Во ред е сето тоа StanProg. Сепак, за конкретниов случај, „Македонско братство“ дава дозвола за текстот (додатна информација: член на самата организација го подигна). Благодарам. --Поречанец A? 23:50, 15 мај 2008 (UTC)

Јазици[уреди извор]

Ако можеш да пишуваш статија за јазик како што е дадена таа за англиски јазик ќе биде одлично. Не за џабе ја ставив таму англиската статија. поздрав--MacedonianBoy 18:01, 20 мај 2008 (UTC)

Искрено, најмногу недостасуваат статии за јазици па ако можеш да пишуваш за тоа би било одлично. Јас повеќе сакам да пишувам за писма, азбуки, букви и јазици. Ако можеш да ги пишуваш статиите како што веќе реков како статијата англиски јазик тогаш е cool но можеш и никулци да ги празвиш зошто голем број од статиите за јазици се нукулци со исклучок на некои. Поздрав--MacedonianBoy 07:33, 21 мај 2008 (UTC)

дефаулт-сорт[уреди извор]

гледам пишуваш страници и за фудбалери. само сакав да речам дека во шаблонот дефаулт-сорт, треба презиме па запирка па име да биди, не име спејс презиме. гледам цела категорија е безредие. поздрав, Gorjan 09:44, 22 мај 2008 (UTC)

фид-бек[уреди извор]

извини, да знаеш ништо лошо не мислев, само велев за секој фудбалер убо е да е сортиран ко шо треба поздрав Gorjan 18:36, 22 мај 2008 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Извини ама ти пишуваше за Венетички јазик? Епа ако не ај да се договориме кои јазици планираш да ги пишуваш а кои јас? Така ќе биде најдобро ама за ова неможеме да пишеме на проектот, таму не можеме да ги поделиме статиите помеѓу корисниците. Затоа кажи ми сега кои јазици планираш да ги направиш и јас нема да чепкам и обратно. --MacedonianBoy 08:49, 24 мај 2008 (UTC)

Исто така тие јазици што се со црвено на проектот мислам дека се сите непостоечки. --MacedonianBoy 08:53, 24 мај 2008 (UTC)

ОК, јас пишувам за староруски и кривички па ќе продолжам со анадолиските. Поздрав--MacedonianBoy 09:09, 24 мај 2008 (UTC)

Јазици[уреди извор]

Само да те замолам, кога ќе пишуваш за Келтски јазици смени ги сите наслови секаде каде што пишува гаелски во гаелички, како на пример манкс гаелски јазик во макс гаелички јазик. Ти кажувам зошто рече ти ќе ги пишуваш па да не ти се мешам јас. Ако не јас ќе ги сменам нема проблем. Тој што ги пишувал згрешил. Поздрав --MacedonianBoy 10:04, 24 мај 2008 (UTC)

Еве јас ќе ти одговорам[уреди извор]

  • Noric language- Норик, односно Источно-келтски јазик,
  • Galatian language -Галатиски јазик,
  • Celtiberian language -Келтибериски или келтско-ибериски јазик,
  • Goidelic languages -Гаелски јазици,
  • Brythonic languages -Британски јазици


Мислам дека си задоволен. Поздрав--Raso mk 20:27, 25 мај 2008 (UTC)

Бидејќи не бев на интернет, гледам Рашо ти одговорил и ако ти треба превод за дел од текст или за други наслови од јазици слободно пиши. Поздрав. --MacedonianBoy 21:50, 25 мај 2008 (UTC)

ОДГ[уреди извор]

Па бидејќи јас веќе почнав со германските можеш ти да продолжиш со нив а јас ќе ги довршам анадолските. се надевам пријатни и лесно ќе ни оди работава. се најдобро поздрав --MacedonianBoy 17:24, 26 мај 2008 (UTC)

Стар висиконемски јазик[уреди извор]

За овој јазик незнам дали примети ама насловот е погрешен. Не е висико туку високо. Ама поентата ми е како правилно да го наречеме. Немски или германски. Дали е поправилно Стар виш германски јазик? или...--Raso mk 20:24, 27 мај 2008 (UTC)

Не се секирај Тиверполник, Рашо сака буквално од германски да го преведе ама не знае дека на мк не постои збор немски. Поздрав --MacedonianBoy 20:37, 27 мај 2008 (UTC)
Николче незнам што ти е поентата со немски ама јас никаде не спомнав немски. Туку работата беше за висок. позз--Raso mk 20:39, 27 мај 2008 (UTC)
Немски викаат западнаците (руси, бугари, украинци, но тоа е решено бидејќи ние викаме германски). Можеби треба да се разгледи и древен високогермански јазик, а може и ВИШ зашто па да не!!!--Астрион 20:47, 27 мај 2008 (UTC)
Немски е кај источните јазици а сите други викаат германски како и ние. А стандардно македонски е високо ВИШ некако ко дијалект е. Поздрав --MacedonianBoy 20:52, 27 мај 2008 (UTC)
Па зарем не постои во македонскиот за образованието Високо и вишо?? или слично и др. примери--Raso mk 20:55, 27 мај 2008 (UTC)
Во терминологија за јазици мислев Рале :) --MacedonianBoy 20:58, 27 мај 2008 (UTC)
Па до изјасни се човече. --Raso mk 21:00, 27 мај 2008 (UTC) Р.Ѕ. Разговоров ќе го префрлам во разговор на дотичната статија за јазикот

Jazicite[уреди извор]

Ги разгледав сите јазици шо се на проектот и мислам се ок. Ако имаш замерка при превод кажи ама мислам се сепак ок. Пријатна понатамошна разбота. Поздрав --MacedonianBoy 21:05, 27 мај 2008 (UTC)

ЗДР[уреди извор]

Како е? Има две нови листи на јазици Семитски јазици и Индијански јазици. Дали си заинтересиран да пишуваш за некои од нив бидејќи европскиве се веќе при крај а од другите континенти речиси и да нема статии за јазици. Дел од семитските јазици ги ставив на проектот па ако си заинтересиран повели на пишување. Поздрав --MacedonianBoy 13:58, 29 мај 2008 (UTC)

Епа баш супер, мене не ми се по ќеф тие па затоа пишувам за индијански поточно навахо јазик. Поздрав --MacedonianBoy 14:13, 29 мај 2008 (UTC)

Никулец[уреди извор]

Здраво! Извини што не ти вратив веднаш не бев дома. Не го користи истиот бидејќи не е индоевропски, а ако нема за семитски ќе пробам да направам па ќе ти го покажам важи? Поздрав--MacedonianBoy 19:50, 31 мај 2008 (UTC)

Сега го направив шаблонот види, користи го овој. Поздрав!
Искрено како сакаш но знакот пред реченицата е ист со индоевропскиот па јас би го преферирал новиот барем се разликува о останатите. За секоја јазична фамилија да имаме посебни шаблони би било убаво. Подобро да го користиш новиот. поздрав--MacedonianBoy 13:30, 1 јуни 2008 (UTC)
Ако сакаш смени ги, јас ставив само еден да видам како изгледа. Поздр --MacedonianBoy 13:42, 1 јуни 2008 (UTC)

Средување[уреди извор]

Извини што ти пишувам по олку време, спиев до сега. Корисничките кутии не може да се постават хоризонтално, освен со CSS класата "wikitable" (инаку ќе се распрскаат кај ќе стигнат). Едниот медал ти се наоѓаше во рамката со кутиите, го ставив десно кај другиот медал. Вавилон го оставив кај што беше (така ми рече), а на сите три кутии им ставив clear:right во style, за да не се преклопуваат со другата содржина, туку сѐ околу нив да оди еден ред под нив. Јас вака те разбрав :) Поздрав. --iNkubusse A? 09:29, 2 јуни 2008 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Здраво! Гледам те нема одамна на нашава Википедија па реков да пишам кај си шо се стори? Инаку немам коработник за јазици бидејќи само јас и ти уредувавме статии за јазици. Ајде пак на Википедија (ако си слободен) на по една статија :) --MacedonianBoy 21:11, 17 јули 2008 (UTC)

Ok, нема проблем и мило ми е што пак ќе пишуваш на Википедија. Поздрав --MacedonianBoy 12:59, 18 јули 2008 (UTC)
Zdravo! Jas sakam da gi završam tunguskite i mongolskite a ti ako sakaš pišuvaj gi semitskite. Ako sakaš da pišuvaš za nekoi jazici od druga grupa (mongolski ili tunguski) slobodno kaži. Ako pravime statii familija po familija mislam deka nema da imame konflikti pri ureduvanje. Pozdrav i piši za mislenje. --MacedonianBoy 16:57, 19 јули 2008 (UTC)
Јас од семитските сега три направив другите не прави ги ти. Поздрав!--MacedonianBoy 23:12, 19 јули 2008 (UTC)
Мислам нека седи како што се договоривме. Јас ќе ги довршам тунгуските и монголските а и има една мала група на ирокески јазици ќе ги направам, а ти за тоа време ако не те мрзи и ако не ти е тешко направи ги семитските, важи? --MacedonianBoy 23:17, 19 јули 2008 (UTC)

>ОК, лека ноќ!--MacedonianBoy 23:22, 19 јули 2008 (UTC)

За бојата во шаблонот за јазици[уреди извор]

Би те замолил во делот семејство боја, да го пишуваш оригиналното име на англиски за шаблонот да добие боја на семејството. На пр:

 |говорници= околу 70 000
 |семејствобоја=Afro-asiatic
 |сем1=Семитски јазици

Доколку го преведеш на македонски шаблонот е бел и нема боја. Позз --Raso mk 12:27, 20 јули 2008 (UTC)

Здраво! Па бидејќи и арапските јазици се дел од семитските, нека седи истиот никулец, да не ги делиме. Ако ги делиме арапските ќе треба и за хебрејските да правиме нов никулец. Поздрав --MacedonianBoy 14:34, 20 јули 2008 (UTC)

додавање на шаблон[уреди извор]

:D --iNkubusse A? 19:21, 23 јули 2008 (UTC)

Хахахаха хаха, ха, хаааа-аххахахахааа! Хаха. Абе, види си во придонесите. На милион статии за јазици го имаш додадено шаблонот {{Семитски јазици}}, а на последниот, „во описот“ имаш големи букви и три извичници на крај! Па, ми падна жал малку. Тоа е. :) --iNkubusse A? 23:42, 23 јули 2008 (UTC)

Еден совет[уреди извор]

Кога правиш некој семитски или било каков јазик, копирај цела страна од некој друг семитски јазик и избриши ги САМО текстот, информациите во инфокутијата и интервиките и додај информации за новиот јазик. Така шаблоните и категориите не мора да ги копираш а и побрзо иде вака. Јас така работам. Поздрав--MacedonianBoy 11:59, 28 јули 2008 (UTC)

Ок, нема проблем. Гласав за статијата ок е. Поздрав! --MacedonianBoy 19:38, 28 јули 2008 (UTC)

Шаблон[уреди извор]

Направив еден шаблон што се става на страна на разговор на јазик или било која јазична тема Шаблонот е овој: Шаблон:ВикиПроект Јазици. Ставај го ако сакаш на страните за разговор на статиите за јазици што ќе ги правиш, што си ги направил и на сите јазични теми што ќе ги правиш. ова е само предлог, ако сакаш да го направиш. Поздрав --MacedonianBoy 23:50, 29 јули 2008 (UTC)

Па јас синојка окапав до 2 саат ставајќи го на сите статии што сум ги направил за јазици. Па ако сакаш стави го и на нив. Поздрав--MacedonianBoy 10:47, 30 јули 2008 (UTC)

ODG[уреди извор]

Оди на мојата страна и има секција јазици. На таа листа се јазиците што сум ги пишувал и види кои се мртви јазици. Мислам дека нема многу ама провери. Ако ти треба помош кажи слободно. Поздрав --MacedonianBoy 11:07, 1 август 2008 (UTC)

Ако има статија Мртов јазик, тогаш категоризирај ги како мртви јазици. барем и статијата и категоријата да имаат исто име. --MacedonianBoy 11:24, 1 август 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Skopje 123.jpg[уреди извор]

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Skopje 123.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 00:26, 8 август 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 00:26, 8 август 2008 (UTC)

Истото автоматско известување важи и за следниве подигнувања:


--Brainmachinewtf? 01:00, 8 август 2008 (UTC)

Re[уреди извор]

Мислам дека има ама шаблон за тоа дека статијата има стари информации и дека треба да се надогради. На англиската го најдов, сега ќе го преведам и ќе ти го кажам. Дали би ти одговарал таков? поздрав! --MacedonianBoy 21:28, 15 август 2008 (UTC)

Еве го преведов рускиот шаблон. Види дали ќе ти врши работа овој. Поз--MacedonianBoy 21:37, 15 август 2008 (UTC)

Прашање[уреди извор]

Како е правилно Матодиј Патче или Методиј Патчев? --MacedonianBoy 21:46, 15 август 2008 (UTC)

Ништо, повели и друг пат. За името прашав зошто еден бугар се направи паметен и му додаде В на крај од презимето. Тежок карактер се бугариве...--MacedonianBoy 18:39, 16 август 2008 (UTC)
Статијата е вратена како Патче, но мислам не треба да бараш извори. Штом е влав нормално е да има такво презиме бев В и како второ доволно е името на училиштето. Мислам ок но ако најдеш добар извор стави го на статијата. Покрај тоа, јас ставив неколку референци на статијата Крстоносни војни, поточно ги копирав од англиската статија според содржината на речениците. Бидејќи статијата ти е преведувана пробај да ставиш барем по една референца на секоја секција за да нема коментари како тој на страната за предлог. Поз --MacedonianBoy 18:58, 16 август 2008 (UTC)
епа нели статијата има повеќе секции како на пример таа за Блиски исток и така натаму... Сакав да кажам стави по некоја референца за да не прават проблеми другите корисници. --MacedonianBoy 19:03, 16 август 2008 (UTC)
Ок, не се секирај има време а и јас може да додадам некои референци и готово. Тоа е чиста формалност само.--MacedonianBoy 19:20, 16 август 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:K anton panov.jpg[уреди извор]

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:K anton panov.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 01:14, 18 август 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 01:14, 18 август 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Tito-Gligorov.jpg[уреди извор]

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Tito-Gligorov.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 01:25, 18 август 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 01:25, 18 август 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Predsjednici.jpg[уреди извор]

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Predsjednici.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 01:27, 18 август 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 01:27, 18 август 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Gligorov OON.jpg[уреди извор]

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Gligorov OON.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 01:28, 18 август 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 01:28, 18 август 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Atentat na kiro.JPG[уреди извор]

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Atentat na kiro.JPG. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 01:29, 18 август 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 01:29, 18 август 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Crusades war.jpg[уреди извор]

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Crusades war.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 01:34, 18 август 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 01:34, 18 август 2008 (UTC)

Економија[уреди извор]

Хех, како бе економист си а немаш кутија за придонеси за економија....

D :D :D

Има нешто како вики група за економија порталот ? Јас почнав нешто, микроекономија да ја уредувам, и терам со ред ... само ќе биди подобро ако се неколкуимна и да се договориме да поделиме делови од статиите :D Најмногу мака имам со статиите што не се подредени по категории, и воопшто нема категории како што би требало да има... поздрав Tomsaso 00:58, 19 август 2008 (UTC)

At sign[уреди извор]

Hi, apologies for messing up in your personal userspace, but leaving emails unmasked, may bring spambots to your mailbox. That is why I applied the Template:At. Regards, Spiritia 16:21, 20 август 2008 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Ова ми го пиша ти во темата за Крушево. Сакам да ja поместим тука, зашто темата се измести од Крушево. Здраво Подпоручикъ, Македонското момче сака да каже дека и покрај тоа што сите македонски или бугарски револуционери се образувале во бугарски училишта, сепак и тоа не претставува факт дека тие биле со бугарска свест. И јас студирав во Софија, но тоа не значи дека сум бугарин нели??? А камо ли пак пред 100 години кога работите на Балканот стоеле многу подруго. За егзархијата донекаде си во право но сепак постои извор кој вели дека Егзархијата не дозволување за обновување на архиепископијата во Охрид. Тоа го потврдува Петар Поп-Арсов и Теодосиј Гологанов. А што се однесува до македонската википедија, тоа е навреда за мене како еден од уредувачите на оваа википедија како и за другите корисници. Сепак, никој насила не те повика овде и ТЕ МОЛАМ немој со таква теза за шовинизам или пак слично. Позз.Заборавив за книгата, авторот се вика Ханс Лотар од Германија, а книгата Македонскиот јазол. Во книгата има многу факти за Македонија . Без оглед на се, доколку имаш некогаш време и можност, барем раслисти ја, има многу добри податоци, не само за Македонското прашање но и за балканското.--Астрион 14:35, 20 август 2008 (UTC)

Има голема разлика помегу студирането денеска во бугарски универзитет и во бугарска гимназиja/била она хуманитарна, или военна/ преди еден век. Како што сите пишете Бугарската Егзархиja е "душман" за македонците. Ама истата ги подржува сите училишта во диоцезот си. И бидеjки бугарски, не туку "македонски", истите преподавали на бугари, предавале на бугарски, и учеле на бугарска историja. Горче Петров е добиел бугарска [диплома] во Пловдив, Гоце Делчев студира во Военна гимназиjа, Даме Груев го завршува историчкиот факултет на Софиjскиот Универзитет, като преди тоа бега од србско училиште. И он сам си кажува дека ja создава организациjaта по образ на тие на Левски, Ботев, Раковски. Сите тие зборуват еден jeзик- бугарски. И пишат на него. Всеки еден документ е напишан на бугарски... Какова магическа свест требе да имат лугето, ке "ваква великобугарска пропаганда" да ги не прави сите од мали деца на бугари? Па и незнам некоj да е фанал детето си и да одведе во србско или грчко училиште не насила или не за пари.. За Архиепископиjaта во Охрид има премного докази/наj-ногу средновековни и надворешни/ кои показуват бугарскиот карактер на истата. И ако не ja сакале архиепископиjaта е за секое туго нешто, само не и поради етнички причини. Па и знаеш до 1913г. диоцеза на Бугарската Егзархиja само расте, лугето уште во 1878 кажуват дека искат да бидат исто со Бугариja и после тоа го започнуват Кресненско-Разложкото востание, за да добиат милост од Великите Сили. Ме проштаваj, ма jaс исто имам нерви, и не сметам дека е редно да се трие сека слика што пуштам на овое место без потреба или дури без право. Зашто ако аз треба да се банирам за трето вратене на статиja или за пцуене, истото требе да се направи и со Raso mk, Macedonianboy, нели? За истиот Ханс Лотар, столица на Македониja е Филипополи.. тоа требе ти говори колко што е "точна, адекватна" и каков "исторички доказ/извор/" представува..Поздрав Подпоручикъ
Здравей, разговорът с теб вероятно наистина ще да е ползотворен, защото преди всичко си интелигентен и образован. Надявам се нямаш нищо против писмената норма, която използвам. Нека не говорим повече за училището защото наистина можем да кривим и сучем темата до безкрай. Но факт остава, че всички македонци учат в училищата на Българската екзархия, и следователно не трябва тя да се представя като "великобугарска" и "шовинистка", защото в такъв случай и всички нейни възпитаници са такива. Но нека продължа за културата на македонците. Докато за училищата, ученето и преподаваното може да се спори, то предполагам и ти ще се съгласиш, че всички македонски възрожденци/преродбеници/ се смятат за българи, казват че пишат на български/те самите го казват, това не е лично тълкуване/, участват дейно в българския културен живот. Сам знаеш, че тези хора ръководят духовното състояние на народа си, а също и го тласкат към дадена кауза чрез възрожденските си писания. Тогава се получава един остър конфликт, как може и църква, училище и възрожденци да са български, а народа да е различен? А също интересен момент е начина по-който се интерпетират именно произведенията на преродбениците в Македония, ако сравниш фототипно копие на творба на Джинот, Жинзифов, Миладинови и всички други, ще видиш как навсякъде думите българин, българи, българско са заменени с македонец, македонци, македонско. И тук е мястото да се запиташ дали това е прецедент, или е нарочно следвана манипулация през последните 50-60 години в Р. Македония.

За питането ти относно Христо Узунов. Предсмъртното му писмо той сам го предава на една учителка, която го съхранява и го предава на роднините му. Брат му Ангел Узунов след време като бяга в България донася целият архив на Христо Узунов/както предполагам знаеш, той е описвал всичко детаилно и следователно има голям архив/. Снимките конкретно ги взех от една книга на Иван Михайлов. Моята рода няма общо с Охрид и Христо Узунов, прадядо ми е от Велес.Поздрав!Подпоручикъ 19:35, 1 септември 2008 (UTC)

Здравей, все пак страницата е лично твоя, и не мисля, че би представлявало проблем за администраторите каквото и да е. Все пак водим една спокойна, дори интелигентна беседа. :) Знам една немалка част от писаните и пишещите се простотии. Да не казвам, че знам и какво тепърва ще се пише, защото хора като Латас, Цветановски, Чепреганов и сие са чак на последно място "журналисти" и "историци".. Кой е правнука на Протогеров, вероятно е от ДПМНЕ, те нали в началото на 90те бяха "бугари" и "бугараши". ;) Александър Протогеров е един.. от хилядите български офицери във ВМОРО, и ако той е македонец. Много други не са.. а те бяха основното тяло на ВМОРО за времето на Илинденско-Преображенското въстание. А за тях нито дума в македонската история, както нито дума се споменава за Преображенското и Кръстовденските въстания последвали Илинденското. За каква обективност можем да говорим? Между другото архивите в Истамбул не може да се отворят.. защото когато Турция става република България купува почти всички архиви на Османската Империя. Вероятно ти е интересно какво пише в тях, ами поне в тези за убийството на Гоце Делчев пише, че на 4 май убиват най-големият български войвода. Даже документите са издадени в Скопие през 1992г. [1]. Виж нацията, както вероятно се досещаш се създава. Всяка нация е създадена, от Френската и Полската, дето уж са първите, та до Черногорската. Имай в предвид, че народност и националност са 2 различни неща. Германци и австрийци са една народност, но са 2 нации в 2 държави. Французи и Валонците в Белгия и още много други.. народността е основа на нацията, една народност са хора с общ език, култура, навици. А за нацията примерно трябва и общо минало. Ето това липсва последните 100 години за българи и македонци да сме една нация. Или поне часта от македонците от Вардарска и Егейска Македония. Казваш, че братя Миладинови, Райко Жинзифов, Йордан Хаджиконстантинов-Джинот, Йоаким Кърчовски, Паисий Хилендарски, Кирил Пейчинович, Григор Пърличев и много други не са знаели какви са, та дори са грешали като са писали, че са българи и пишат на български и правят българска култура? Та нима това е възможно, бидейки нацията духовна ценност, а не някаква материална. Тя е в душите и умовете на хората, а не на паспорта и на другите документи.. Нация за един ден не се прави, това е ясно. Но той bg:Стоян Новакович още края на 19 век тръгна да прави македонска нация. A сръбските власти от 1913-1941 изтепаха и прогониха не малко свестен народ извън "bg:Вардарска Бановина". А да не говорим какво правиха сръбските комунисти след 1944г. Хиляди хорица избиха, без съд и присъда.. Казваш дядо ти е роден 1903г. Простата аритметика показва, че още като момче на 9 години за пръв път е посрещнал сърбите. По това време в Скопие, сръбският престолонаследник Александър Караджорджевич удря шамар на 7 годишната Васка Зойчева, за дето му казва, че е българка. И оттогава се почва невиждан за македонците ужас несравним с турското робство. След тоя ден четничеството на ВМОРО става трудно, а негов ръководител е Тодор Александров/ все още познат в македонската историография като "бугараш"/. До Великден 1941г. когато идва българската армия дядо ти е на 38 години. Целият си съзнателен живот е живял в Сърбия и само разказите са го свързвали с нещо различни, и четите на ВМРО, които са минавали през.. Струмица нали? До 1944г. не е видял нищо лошо от българската армия, народ, държава. Щото Българската държава гласува 48% от целия бюджет на България да замине за построяване на училища, пътища и болници в Македония, защото до 1941г. е позната като най-бедната сръбска област. И идват комунистите, които разстрелват хора за щяло и нещяло.. и после цял живот живее в "братска" Югославия, където по занданите измреха хиляди, а хора като Шатев изгниха не дори в гроб, ами на сметището. А хората днеска- бугари-татари, бугари окупатори, а за сърбите само добро се говори. Говоря за македонския народ, не вчастсност за теб. Защото наистина си давам сметка, че си образован и интелигентен човек, радвам се че мога да контактувам с такива. Предполагам за време на студентството си в България поне наистина видя що за хора сме българите/че дори не сме "татари"/ и че нямаме нищо против македонците от Вардарско, ами дори напротив, приемаме ви за братя. Поздрав, ще чакам отговор! ;) Подпоручикъ 17:43, 3 септември 2008 (UTC)
Здравей пак, можем да преместим разговора на по удачно за целта място, e-mail ми е ruzor@mail.bg Пиши когато намериш за удобно. Поздрав от Радослав от София. :) Подпоручикъ 20:27, 3 септември 2008 (UTC)

Re[уреди извор]

Hello there! Секако дека може. Слободно пиши на некој администратор да ја заштити и ќе ја заклучат веднаш, ако не јас би предложил да ја заштитат. Се надевам и јас дека ќе продолжиме заедно да работиме и создаваме резултати. Тимот што победува не се менува :) Поздрав НБРМ22:17, 15 септември 2008 (UTC)

Иницијатива[уреди извор]

Иницијатива
Wikipedia-logo-20,000.png          Здраво, Тиверополник/Архива 2!
Како што веќе можете да видите, се приближуваме кон бројот 20 000 статии и како резултат на тоа Ве информираме за следната иницијатива. Имено, дорбредојдени би биле Вашите уредувања за создавање нови статии според зададените стандарди на Википедија со што за кратко време би ја достигнале саканата цел. 20 000 статии ни се неопходни за започнување на Википедија:ВикиПроект Вести и за понатамошна успешна афирмација на македонскиот јазик и македонската Википедија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--MacedonianBoy (разговор) 18:44, 16 септември 2008 (UTC)

Брзо бришење на Михаил Чеков[уреди извор]

Ambox warning pn.svg

Поставена е ознака на Михаил Чеков со која се бара да биде избришана од Википедија по брза постапка. Тоа е направено заради следнава причина:

ВП:КББ#СТ3 — Статија за вистинско лице која не индицира зошто темата е важна или позната.

Под критериумите за брзо бришење, статиите кои не ги исполнуваат основните стандарди на Википедија можат да бидат избришани во секое време. Ако можете да покажете зошто е статијата или содржината соодветна, можете да го предизвикате бришењето. За да го направите тоа, додадете {{ејпочекај}} на врвот на страницата и оставете објаснување на страницата за разговор на содржината во кое ја прикажувате Вашата позиција. Ве молиме самите да не ја отстранувате ознаката за бришење, но не се двоумете да додадете информации кои ќе ја подобрат важноста на темата и ќе овозможат содржината да е исправна во однос на нашите стандарди. Доколку имате било какви прашања, консултирајте се со Википедија:Прашања за да утврдите каде да го поставите. Благодарам за Вашето разбирање, --Brainmachinewtf? 20:10, 17 септември 2008 (UTC)


економија[уреди извор]

Здраво... Пишевме порано нешто за придонеси во економија...

Јас пишувам некои статии во економија ама ми треба помош од некој поискусен со овие кутиве... не разбирам како оди некако... дали можиш да направиш кутија како оваа овде Economics што се вика десно (http://en.wikipedia.org/wiki/Economics)..

Е и ако сакаш да ја ревидираш микроекономија сакам да ја предложам за избрана, ама ми треба уште таа кутијата и да ја прочита некој да види кај не е јасно доволно итн.

и сега за скоро треба да ја довршам понуда и побарувачка, па ако сакаш заедно можиме да пробаме да ја превдеме цела економија .. Огромна е.... има 5-6 дена работа и поќе.. па ако ја поделиме некако би требало да ја смачкаме одма... позз Tomsaso (разговор) 01:58, 19 септември 2008 (UTC)

ВикиПроект економија[уреди извор]

Здраво, другар. Гледам дека имаш многу големи придонеси во врска со економ ија. Јас, го создадов Википроектот економија, па мислам дека многу ќе придонесе за привлекување уредувачи на економски статии. Ако сакаш зачлени се. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:27, 19 септември 2008 (UTC)

За да се договориме може да ја употребниме страната за разговор на проектот. Јас кај потребни статии наведов што се се бара и ги поделив по теми. Макро и микро за еден уредувач е премногу, па мислам прво е добро да средиме статии од микро, а за макро нешто подоцна. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:39, 19 септември 2008 (UTC)

Ре[уреди извор]

Еј сори дури сега видов. Пишав и јас на Брест па ќе видиме што ќе испадне. Мислам трева да ги заштитат бидејќи доста се пишуваат таму глупости. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 18:32, 19 септември 2008 (UTC)

Микро/Макро[уреди извор]

Поздрав.. Во врска со пазарниве структури, монопол и олигопол , ги имаш категоризирано под макроекономија... колку што се сеќавам во Економија од Таќи беа под Микро.... инаку категорииве се катастрофа во економија... има толку многу и толку неповрзани со економија што мислам крај не му се наоѓа... инаку почнав да лепам никулци насекаде за да ми е при рака кога ќе почнам да пишувам големи статии.. така да лепи никулци :d pozz --Tomsaso (разговор) 23:40, 22 септември 2008 (UTC)

еј ама на англиската се подредени под микро.. еве линк http://en.wikipedia.org/wiki/Market_form , пазарните структури се подредени како микроекономски теми... мислам дека најдобро ќе биди шаблонски да ги преведиме од англиската... можеби сум направил некаде измени ама тоа беше за некој што сигурно беа под микро... можиме да ја користиме страницата за разговор на проектот, за да се договораме... и сакам да има кореспондеција и да работиме како тим... имам пишано и за некој други проблеми што има на википроектот, пример терминолиогија на економика/економија како и шаблоните за стопанство/економинја... поздрав--Tomsaso (разговор) 14:53, 24 септември 2008 (UTC)