Разговор со корисник:Тиверополник/Архива 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.


Брзо бришење на Стојан Гогов[уреди извор]

Ambox warning pn.svg

Поставена е ознака на Стојан Гогов со која се бара да биде избришана од Википедија по брза постапка. Тоа е направено заради следнава причина:

ВП:КББ#СТ2 — статија со премногу мала содржина

Под критериумите за брзо бришење, статиите кои не ги исполнуваат основните стандарди на Википедија можат да бидат избришани во секое време. Ако можете да покажете зошто е статијата или содржината соодветна, можете да го предизвикате бришењето. За да го направите тоа, додадете {{ејпочекај}} на врвот на страницата и оставете објаснување на страницата за разговор на содржината во кое ја прикажувате Вашата позиција. Ве молиме самите да не ја отстранувате ознаката за бришење, но не се двоумете да додадете информации кои ќе ја подобрат важноста на темата и ќе овозможат содржината да е исправна во однос на нашите стандарди. Доколку имате било какви прашања, консултирајте се со Википедија:Прашања за да утврдите каде да го поставите. Благодарам за Вашето разбирање, --Brainmachinewtf? 16:48, 28 септември 2008 (UTC)


Константинопол или Цариград[уреди извор]

Здраво. Како што знам, а и многу историски извори тоа го тврдат. По пропаѓањето на Западното римско царство градот Константинопол е преименуван цо Цариград (Град на царевите), поради тоа што Рим веќе не е центар на светот и со неговото освојување од страна на Остроготите предводени од Одоакар, нова резиденција на императорот (цар) е само една Константинопол (преименуван во Цариград, бидејќи пред тоа и Рим бил град на цар, па тоа не било можно. Пред тоа градот се викал Константинопол во чест на Константин Велики). По потпаѓањето под Отоманска власт (29 мај 1453), Турците немаат соодветен назив за градот, а дознавајќи за тоа дека Цариград е град на царот (император, владетел), тие веднаш го прифатиле грчкото Стинполи (со значење „шетање низ град“, „обиколка на градот“). Тие знаејќи го значењето на називот Цариград намерно не го дале ова име, бидејќи во тоа време главен град на Отоманската империја бил градот Бурса, па невозможно е град кој не е резиденција на императорот, да носи име на неговата титула. Но, и покрај промената во името на градот, во словенските земји зборот Цариград и натаму се употребувал, но со развојот на трговијата, трговците постепено го наметнале зборот Стамбол, кој сепак е словенизирана форма на грчкото Стинполи. Со тек на време, терминот Цариград добил архаичност и се употребувал само при рсакажување на историјата. Зборот Истанбул, кој денес се употребувал настанал како резултат на промените на зборот Стинполи или кај нас Стамбол. Но, сепак познато е и дека Грците уште во време на Византија се служеле со зборот Стинполи, па затоа денес и името на градот останало промена на кованица на 2 грчки збора.

Затоа мислам дека е најсоодветно во името на статијата да стои Цариград наместо Константинопол. Но, сепак не е лошо пренасочувањето, бидејќи го олеснува пребарувањето. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:50, 5 октомври 2008 (UTC)

Хмм. Извини за долгиот текст претходно. Не разгледував по Википедија на другите јазици, туку од македонски учебници по историја и српскохрватска книга за историја на Византија. Ќе проверам уште малце извори, па ќе одлучам. Се надевам нема да испадне проблематично како со економија и економика. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:13, 5 октомври 2008 (UTC)
Дефинитивно ќе остане Цариград. Еве зошто, во западната литература никогаш не е употребен терминот Цариград аз градот, туку од Константинопол е преименуван во Истанбул. Затоа, на англиски, француски, па и на руски (Цариград е само кај јужно словенските земји) е употребен терминот Константинопол. Но, на српски, хрватски, а така треба да биде и на македонски се употребува терминот Цариград. Затоа мислам дека треба да си остане Цариград. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:52, 5 октомври 2008 (UTC)
Дечки грешка сте. Градот се викал Истанбул и така треба да биде. Константинопол е византиски а името Цариград колку што знам јас не било никогаш официјално на градот. Барем не сум го сретнал јас освен во Мк книги. Може и да видите тука во шаблонот пишува дека градот се викал Истанбул.-- MacedonianBoy  Oui? 17:04, 5 октомври 2008 (UTC)

Ре[уреди извор]

Ок нема проблем ќе пробам да ја направам а ако ја направа и ми е успешна ќе ти пишам. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 15:47, 20 октомври 2008 (UTC)

Астрион еве го шаблонот Poz -- MacedonianBoy  Oui? 16:28, 20 октомври 2008 (UTC)
Ништо, повели и друг пат. поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 22:13, 20 октомври 2008 (UTC)
Вака, направив статија Црвена Црква во Минск и тука можеш да го видиш шаблонот. Напишан е со соодветни информации а не можев да го правам за Аја Софија бидејќи нема шаблон на англиската па требаше податоците да ги барам низ текстот. Со тој шаблон за религиозни објекти можеш да ги правиш сите и само менуваш насловите што се во овие загради {{ }}. Мислам дека има никулец за религија. Pozdrav -- MacedonianBoy  Oui? 14:49, 21 октомври 2008 (UTC)
Еве дел од доктументацијата на шаблонот, тука можеш да го копираш цел шаблон и само да вметнуваш информации без да бришеш нешто. Poz-- MacedonianBoy  Oui? 14:56, 21 октомври 2008 (UTC)

Поправки[уреди извор]

Мислам е ок вака што ти ги преместувам статиите бидејќи по правило на македонски треба да бидат преведени. Немој да мислиш дека те проверувам или нешто слично, туку во очи ми паднаа турските имиња. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 10:47, 25 октомври 2008 (UTC)

Го поправив шаблонот, треба и јазикот да стои во нонинклуд. Ќе се смени и на статиите по некои време-- MacedonianBoy  Oui? 10:52, 25 октомври 2008 (UTC)

Наградичка[уреди извор]

Islamic barnstar.png Награда за неуморниот уредувач
Јас,  MacedonianBoy  Oui?, ти доделувам тебе, Астрион, награда за големите придонеси кои ги направи во врска со исламските верски објекти и исламската вера. Одлична работа! -- MacedonianBoy  Oui? 11:10, 25 октомври 2008 (UTC)

Предлог: „Википедија: Рецензија“ и систем за оценување на квалитетот на статиите[уреди извор]

Здраво! Ве повикувам да го разгледате овој предлог. Прашањето е отворено за дискусија. Благодарам, Brainmachinewtf? 11:41, 25 октомври 2008 (UTC)

Средување[уреди извор]

Види јас средив како што мислев, наградите ги ставив во една колона а корисничките кутии и јазиците во една табела. Ако не ти се допаѓа нешто чепкај. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 17:17, 25 октомври 2008 (UTC)

Нема проблем, повели и друг пат. А дали ти се допаѓа? -- MacedonianBoy  Oui? 22:38, 25 октомври 2008 (UTC)
Ги ставив по три во ред, но кај мене ми излегува надвор од сината основа. Незнам како е на твојот монитор и дали ти се допаѓа вака?-- MacedonianBoy  Oui? 22:48, 25 октомври 2008 (UTC)
Само уште нешто: кога отвораш нова категорија, на пример Џамии во Тунгузија и ако ја нема таа категорија, во неа напиши вака: [[Категорија:Џамии по земја|Тунгузија]]. Вака ги реди самото по азбучен ред. Мал совет. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 23:01, 25 октомври 2008 (UTC)

Википедија:викиПроект Рецензија[уреди извор]

Здраво! Ве, известувам дека на македонски јазик започнува со работа ВикиПроектот Рецензија. Доколку сте заинтересирани слободно може да станете член од овој проект. Исто така сакам да истакнам дека квалитетот на работата на Википедија на македонски јазик може многу да се подобри со членувањето во различните ВикиПроекти и следењето на начелата и критериумите пропишани во нив. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:00, 28 октомври 2008 (UTC)

Шаблон[уреди извор]

Hello! Секако дека може да снаправи шаблон за џамија, тоа не е проблем, јас ќе направам. Моше во шаблонот за џамии да пишеш нова секција за срушени џамии, добра идеја е. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 17:46, 30 октомври 2008 (UTC)
Ej sorry, а како поточно сакаш да пишува во шаблонот?-- MacedonianBoy  Oui? 18:01, 30 октомври 2008 (UTC)
Еве го шаблонот: Шаблон:Џамија никулец. Исто така во шаблонот за религиозан објект вметнав и година на рушење, така да за срушена џамија пополни го и тој дел.Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 18:11, 30 октомври 2008 (UTC)
Па би било добро и корисно да се стават ама како сакаш. Поздрав -- MacedonianBoy  Oui? 20:13, 30 октомври 2008 (UTC)

20,000[уреди извор]

Честитки за 20.000 тата стајија. Според моето броење мислам дека ти ја напиша. Ако грешам нека ми прости Boyan. Еве ти едно кутивче да си го ставиш на корисничката. Позз--Raso mk (разговор) 19:04, 5 ноември 2008 (UTC)

WikiLogo20000 Igor.png Овој корисник ја напиша 20,000 статија на Wiki mk.
Браво струмичанец! Ова џамииве баш ни ,,помогнаа". Одлична работа! Поздрав, Boyan (разговор) 19:08, 5 ноември 2008 (UTC)
И мене не ми испаѓа. Ај да вечерам па ќе видам повторно. Кај и да е ќе биде--Raso mk (разговор) 19:43, 5 ноември 2008 (UTC)

Yes check.svgОк Сторено!--Raso mk (разговор) 20:27, 5 ноември 2008 (UTC)

22,222[уреди извор]

Здраво, брат. Сакам да ти честитам за одличната работа со статиите за џамии. Имам еден предлог до тебе. По одличната работа и достигнувањето на бројката од 20.000 статии на Википедија на македонски јазик, сакам да ти предложам нешто за што е потребен голем труд, но сепак мислам дека со напорна работа може да се постигне. Планирам да се покрене иницијатива, до Нова година да се надмине бројката од 22.222 статии на Википедија на македонски јазик. Тоа е тешко, бидејќи во просек треба да се уредуваат по околу 40 статии на ден. Како најактивен уредувач на нови статии на Википедија на македонски јазик, сакам да те замолам за подршка во оваа иницијатива која планирам да им ја предложам и на останатите корисници. Имам во план, да се основа и ВикикПроект кој ќе има за цел да овозможи насочување во уредувањето на нови статии. Сега започнуваме со ВикиПроектот Рецензија, кој има за цел проверка на содржината и квалитетот на статиите. Те молам добро размисли и потврдио ми ако се согласуваш. Сепак, мислам дека мора да си зацртаме цели кон кои ќе се стремиме. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:28, 9 ноември 2008 (UTC)

Иницијатива 22,222[уреди извор]

Иницијатива 22.222
         Здраво, Тиверополник/Архива 3!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)

Шаблон:Infobox Province TR[уреди извор]

Го направив сега, добар е и те молам користи го. позз--Raso mk (разговор) 19:51, 11 ноември 2008 (UTC)

Обрнете внимание на поимите провинција и покраина. Во шаблонот се користи покраина а во преводот провинција. Според англиската википедија се работи за провинција. Кој разбира турски? Од него би добиле најдобар превод на il.
Според Vilayet, можеби најдобро ќе е да се користи вилает?--brest (разговор) 20:42, 11 ноември 2008 (UTC)
За шаблонот готово. Многу е лесно, само копираш од англиската и готово. Сликите и картите само ги мести. За никулецот ќе биде сега. Му реков на Никола да ти направи. И плус те молам на англиската вики ставај интервики, бидејжи таму е најважно.--Raso mk (разговор) 21:40, 11 ноември 2008 (UTC)

Шаблонче[уреди извор]

Еве го Шаблон:Турски провинции никулец. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 21:43, 11 ноември 2008 (UTC)

За уредување на географски статии[уреди извор]

Здраво, другар. Јас веќе средив голем број на статии поврзани со федералните субјекти во Русија. Сега планирам да се вклучам во уредувањето на статиои за територијалната поделба на други земји. но, исто така можам да ти помогнам и да преведам неколку шаблони, кои подоцна ќе ни послужат. Има некои шаблни со проблематична документација. Добро е што веќе за еден ден имаме речиси 100 нови статии. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:09, 14 ноември 2008 (UTC)

Здраво брат. Види сега, според мене вилает е поархаично, но не знам, не сакам да се мешам. Ако тоа е така на турската Википедија нека биде. Но мислам дека не е лошо ни покраини. Мислам дека без проблем би требало да стигнеме до зададената цел, бидејќи вчера јас уредив околу 400 нови статии за годините пред новата ера, аз околу 3 часа. Тоа мислам едјка е навистина супер, а и ќе продолжам понатаму, додека не стигнам до 1000 п.н.е. Тоа се уште околу 500 статии. Потоа, повторно ќе се вратам на уредување на географски или шаховски статии. Мислам дека така функионираме супер, а и McedonianBoy се интересира за знамињата, па може и тој од тој аспект да даде голем придонес. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:03, 16 ноември 2008 (UTC)

Цркви / џамии, категоризација[уреди извор]

Финтата е во тоа што името на статијата е во форма: Џамија таа и таа, категоризирана е како Џамии таму и таму, дококу таа и таа џамија била некогаш црква, тогаш се прави пренасочувачка страница: Црква таа и таа, која пренасочува во Џамија таа и таа со тоа што во самата пренасочувачка станица се додава категорија Цркви таму и таму. На овој начин ќе го добиеш она што го сакаш. Пробај, види.--brest (разговор) 16:12, 23 ноември 2008 (UTC)

Посочи една џамија која била преправена во црква и кажи како црквата се викала. После тоа ќе демонстрирам како да го направиш она за што зборувам.--brest (разговор) 18:45, 23 ноември 2008 (UTC)

Ќе ти кажам што е работата. Во овааа категорија, црквите кои биле претворени во џамии и се линкови со име на црква кои водат до статии за џамија (денес се џамии, а поранио биле цркви) се напишани во фонт italic, а црквите кои си останале цркви се со обичен фонт. За тоа како се прави, веќе ти објаснил brest. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:02, 23 ноември 2008 (UTC)

Никулец за цркви[уреди извор]

Здраво. Никулец за цркви имаме. Види го ова. А, за црква=џамија најдобро би било да се вметне и никулецот за џамија и никулецот за црква. Миожеби е чудно, но ако џамијата порано била црква се разбира мора да си го задржи историскиот белег. Но, ни на другите јазични изданија на Википедија нема никулец за поранешна црква или слично, па се употребува никулецот за црква. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:50, 24 ноември 2008 (UTC)

Збнам дека никулецот за цркви не е најдобар, бидејќи нема симбол на црква туку ја има сликата од црквата св.Јован Канео во Охрид. Но, тоа е најмал проблем и може едноставно да се смени со уредување на шаблонот. Во однос за претворените цркви во џамии, добро е што има категорија за претворени објекти во џамии. Види сега вака. Тоа што го вели brest е во ред. Мора да се тргне од статијата која носи наслов на џамија, категоријата за црква. Но, кога ќе ја пренасочуваш статијата во страницата за пренасочување може да ја ставош категоријата за црква или за претворени објекти во џамии, за да може и таму да се појави. Види го овој линк од англиската:[1]. Мислам дека сѐ ќе ти стане јасно. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:10, 24 ноември 2008 (UTC)
За шаблонот малку потешко сега, овие дена кога ќе имам време имам и еден друг за преведување голем. А за имињата ти направи ги статиите па ќе ги пренасочам јас. Инаку ги преведувам од грчки, не од англиски (како што им е изворното име). Веројатно сите ги ставаш во иста категорија, така? Ќе ги разгледам сите (кога ќе имам време овие дена) и тие што не се точни ќе ги пренасочам. Ќе се потрудам и околу шаблонот. Инаку мислам дека не е проблем што го додавам и грчкото име, сепак тие се грчки цркви... И дали сметаш дека е подобро наместо религија:христијанство, да пишува религија:православие?
Ако мислиш за црквите во Истанбул, мислам дека треба да остане христијанство, бидејќи голем број од црквите се изгреаден пред 1054 - година на Големиот раскол. А, и на другите јазични изданија е спикменуваат само како христијански. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:11, 26 ноември 2008 (UTC)

Балекесир (провинција)[уреди извор]

Те молам види ја оваа статија и среди јас. Не одговара тестот со насловот на статијата и интервиките не ти се точни, водат кон друга статија. BTW не ги членувај имињата како Босфорот и сл. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 20:55, 28 ноември 2008 (UTC)

Предлог[уреди извор]

Здраво, Тиверополник. Гледам дека одлично ни оди, па може уште пред Нова година да ја оствариме целта на иницијативата. Наредна иницијатив би требало да биде иницијативата за 25.000 статии, па би те замолил, ако можеш да средиш едно лого кое ќе го ставиме когга ќе ја уредиме 25.0000-та статија. Исто така планирам и една техничка иницијатива, која ќе има за цел подобрување на квалитетот на статиите на Википедија на македонски јазик, нивно проширување, давање на рецензија и номинирање за избрани статии на седмицата. Се надевам дека ќе ти се допадне и ќе дадеш голем придонес за остварување на целите на оваа, а и на сите наредни инцијативи. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:39, 29 ноември 2008 (UTC)

Како најлесно да се уреди портал?[уреди извор]

Здраво, брат. Види ги овие чекори за правење на портал:

 1. Се уредуваат 2 помошни статии: Портал:име на порталот/box-header и Портал:име на порталот/box-footer, такашто во статијата Портал:име на порталот/box-header се нанесува шаблон за создавање на кутијата која ќе биде повеќе пати застапена на порталот:
{{Portal:Box-header | title={{{1}}} 
|editpage={{{2}}}
|border=#aaaaaa      <!-- Ова е бојата на граничникот околу кутијата -->
|titleforeground=black  <!-- Ова е бојата на насловот-->
|titlebackground=#DDEEFF <!-- Ова е бојата на позадината на насловот-->
|background=f#f9f9f    <!-- Ова е бојата на позадината на кутијата -->
|foreground=black
|noedit={{{noedit|}}}}}    <!-- Ова е бојата на текстот на кутијата -->

Десно ти се дадени боите, а лево објаснето со која боја ќе биде обоена кутијата. Нека не те бунат боите како на пр.#aaaaaa или #f9f9f, тоа се само нијанси и мешавини од некои бои. Да те опоменам дека при промена на бојата секогаш нејзиното име нанеси го на англиски и без знакот # пред нејзиното име (на пр.black,red,gold и др., но не #black,#red,#gold). Но, овој текст обично се пренесува од веќе посртоечка ваква статија, едноставно со copy paste.

Статијата Портал:име на порталот/box-footer треба да биде со содржина:

{{Portal:box-footer | {{{1}}} }}

И ова е добро да се работи со copy paste од веќе постоечка статија. Всушност, со статијата Портал:име на порталот/box-header се создава кутија која треба да ја содржи порталот, а со статијата Портал:име на порталот/box-footer истата кутија се затвара, односно се користи за вметнување на текст (најчесто архива) во долниот десен агол од кутијата). Примери:Портал:Спорт/box-header и Портал:Спорт/box-footer.

 1. Откако ќе ги создадеш овие 2 статии веќе може да се уредува страницата на порталот (Портал:име на порталот). За да се создаде еден портл потребно е да се додаде содржина од овој тип:
{{ВикиПроект Спорт хипер навигација}}
{{browsebar_brest}}
{{/box-header|<big>СПОРТ</big>|Портал:Спорт/Вовед|}}
{{/Вовед}}
{{/box-footer|}}

<div style="float:left; width:55%;"> <!-- This width add to the margin below to equal 98%-->
{{/box-header|Избрана статија|Портал:Спорт/Избрана статија}}
{{/Избрана статија}}
{{/box-footer|}}

{{/box-header|''Дали знаете...''|Портал:Спорт/Дали знаете|}}
{{/Дали знаете}}
{{/box-footer|}}

</div>

<div style="float:right; width:44%"> <!-- This margin should be right of the above -->
{{/box-header|Избрана слика|Портал:Спорт/Избрана слика}}
{{/Избрана слика/}}
{{/box-footer|}}

{{/box-header|''Категории''|Портал:Спорт/Категории|}}
{{/Категории}}
{{/box-footer|}}

{{/box-header|''[[Википедија:ВикиПроект Спорт|Википроект:Спорт]]''|Портал:Спорт/ВикиПроркт:Спорт|}}
{{/ВикиПроект:Спорт}}
{{/box-footer|}}

</div>

<div style="float:right; width:100%">

{{/box-header|align=left|''Субпортали''|Портал:Спорт/Субпортали|}}
{{/Субпортали}}
{{/box-footer|}}

<div style="float:right; width:100%">

{{/box-header|Спорт на останатите вики проекти...|Портал:Спорт/Викимедиа|}}
<center>{{/Викимедиа}}</center>
{{/box-footer|}}
{{портали}}

И тука е добро да се работи со copy paste. Шаблонот browsebar_brest е шаблон кој содржи директни линкови кон основните портали на Википедија. Останатите групи од по 3 реда се кутиите кои ќе ги има порталот. Во првиот ред:{{/box-header|<big>СПОРТ</big>|Портал:Спорт/Вовед|}} важно е да знаеш дека елементите означуваат зголемен наслов, текстот кој се наоѓа помеѓу /box-header| и |Портал:Спорт/Вовед е насловот на кутијата. Насловот е потребно да се запише и на крајот на првиот ред. Како на пр.Портал:Спорт/Вовед. Во случајов, станува збор за насловна кутија на страницата, па затоа наместо насловот Вовед се запишува името на статијата што треба да се пшрименува со сите статии. Во вториот ред:{{/Вовед}} стои насловот на кутијата која ќе ја отвара линкот. Тоа значи дека доколку пишува вовед ќе се отвори вовед, доколку пиѓува избрана статија ќе се отвори избрана статија и сл. Обично тука секогаш се пишува насловот од првиот ред. Исклучок е воведот каде во првиот ред стои насловот на порталот, а во вториот вовед. Поради ова нема многу овде да се задржувам. Во третиот ред:{{/box-footer|}} стои дел од насловот на една од статиите која треба да се создаде за уредување на порталот. Всушност, тоа е и статијата којашто е потребно да се уреди. Овде секогаш внимавај и на крајот не ја бриши цртата |. Но, и ова работи гоп со copy paste.

Внимавај и не ги бриши елементите

. Тие се ознака дека кутиите ќе бидат во вертикален редослед. Првиот ваков извадок означува дека ќе бидат сместени од левата страна, а вториот од десната. Процентот може да се менува од 0 до 100 и со него е означена дебелината на кутиите од левата односно десната страна. Овој пример каде се дадени 100% се применува за уредување на воведниот дел и најдолните кутии во кои се наведуваат секциите:Поврзани портали и Останати Викимедиа проекти. Добро е секогаш, елементите на левата страна да бидат со дебелина поголема од оние на десната страна, а нивниот збир добро е секогаш да е 99, а разлика помала од 5 (на пр. 50 и 49, 51 и 48). Ова може да го забележиш на горната шема.

Но, сепак многу портали се направени со соодветна дебелина на редовите, па затои и тука работи со copy paste.

 1. Друга важна работа е рамката околу порталот. Таа се нанесува со запишување на следново:
{| width="100%" cellpadding="5" cellspacing="10" style="background:lighpurple  ; border-style:solid; border-width:3px; border-color: purple  ; "
| valign="top" style="padding: 0; margin:0;" |

Доколку сакаш да ја промениш бојата на граничникот слободно запиши ја саканата, а бојата на позадината добро е да ја задржиш бела, бидејќи останатите бои може да делуваат збунувачки аз читателите. Исто така добро е граничникот да биде со темна боја за да не одвлекува внимание.

Доколку го знаеш ова, веќе си способен да изработиш некој портал. Најважно што треба да знаеш е дека најлесно се работи со пронципот copy paste. Секогаш работи водејќии се по овие чекори. Исто така не заборавај да додадеш надворешни врски со истоимените портали на останатите Википедии и не аборавај да создадеш категорија со името на порталот (Категорија:Портал:име на порталот).

 1. Откако ова ќе го направиш зачувај ја страницата и порталот е готов. На страницата на порталот во кутиите ќе здогледаш линкови кон статии кои не постојат (обоени со црвена боја).Кликни на нив и во зависност од нивниот наслов уреди ги со соодветен материјал(пр.Портал:Социологија/Избрана статија).

Најпрвин, пред да почнеш со работа, разгледај како се создадени некои портали. Добро е потоа да видиш и кој елемент каде стои по зачувувањето јна уредувањето на порталот. Но, сепак те молам немој веднаш да разгледуваш некои портали кои навистина се уредени на многу повисок стил и бараат поголемо познавање во уредувањето. Затоа за почеток ти преорачувам да ги разгледаш порталите: Портал:Физика, Портал:Геологија, Портал:Социологија.

За уредување на нов портал ориентирај се според листата на портали. Не создавај портали со наслов на тема за која нема доволно статии. Не е добро на страницата на порталот да има линкови кон непостоечки статии (обоени со црвено).

При уредувањето добро е да ги следиш начелата дадени во ВикиПроектот Портали.

Јас планирав да средам едно порталче за Турција, а еве ти кога сакаш среди и за Истанбул. А, јас можам да ја проширам статијата и наскоро да ја подготвиме и номинираме за избрана.

Доколку имаш нешто нејасно слободно прашај ме. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:15, 29 ноември 2008 (UTC)

Здраво. Тие секции, за ВикиПроект и Субпортали се само пример од порталот спорт. Всушност ВикиПроект:Спорт, бидејќи постои проект на Википедија за спорт. За Турција нема ВикиПроект, па затоа не треба да стои таа секција. Субпортали е секција која поретко се става. На порталот спорт ја ставив, бидејќи различните видови на спортови се субпортали на спортот. Обично за поврзување се става секцијата Поврзани портали. Евентуално, во овој случај може како субпортал да биде порталот за Истанбул. Сега, јас ќе средам, но за да знаеш за друг пат, види како е на некои други географски портали:Портал:Русија, Портал:Монголија, Портал:Индија. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:21, 30 ноември 2008 (UTC)

За порталот Струмица[уреди извор]

Здраво, брат. Овој пат е подобро, но недостасува секцијата Струмица на другите Викимедиа проекти и категоријата Портали, која е основна за секој портал. Непотребна е категоријата Портал:Струмица, а шаблонот за Струмица, за подобра координација на читателот, добро е да биде над секцијата поврзани портали. Види:Портал:Византија. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:26, 1 декември 2008 (UTC)

Обично секцијата на другите Викимедиа проекти бара доста работа. Тоа се всушност линкови до другите Викимедиа проекти, како Викикниги, Викиуниверзитет, Викивидови, Викивести и сл., на кои може да се најдат информации за насловот на порталот. Ншто слично како што се ставаат на статиите. Подобро земи, ориентирај се со некој портал што има такви линкови, како на пр. порталот спорт и земи со copy paste и со менување на насловот среди го. Но, внимавај, мора да има податоци за Струмица на тој Викимедиа проект. АКо не на македонски, тогаш на англиски. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:18, 1 декември 2008 (UTC)
Не, не може да се стави официјалната страница. Може да се стави само линк до содржина на некој Викимедиа проект. Од друга страна, линк до официјалната страна може да миа на статијата, на портал тоа не може. Порталите на Википедија се нешто слично како веб-порталите, само што целата содржина е енциклопедиска, точна и проверена и нема шеги и некои други глупости. Но, сепак и порталите на Википедија си имаат своја убавина, па како и другите надворешни веб-портали не смеее да содржат такви линкови. Затоа, некој ако сака да чита повеќе за градот Струмица, тоа нека го стори, најпрвин на Википедија, па ако сака уште повеќе да знае нека оди на официјалната страница. Тоа може лчесно да го стори преку статијата, а потоа преку неа на официјалната страница. Ако нема на некој Викимедиа проект подобро не ставај. ПОзз.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:07, 2 декември 2008 (UTC)

Интересно[уреди извор]

Здраво, брат. Те молам види го ова:[2]. Навистина мислам дека ќе ни биде потребно нешто вакво, па затоа најдобро би било, кога јас ќе завршам со статиите за декадите и ако сакаш кога ќе завршипш со статиите за верските објекти да седнеме една ноќ да средиме илјадници статии, како што тоа го направиле колегите од хрватската Википедија. Не знам како овој бот кој најверојатно самите го создале успшеал ова да го направи, но не е проблем ни корисници истото да го сторат. Позз.

За предлогот[уреди извор]

Здраво. Види, од мој аспект, подобро е да имаме што е можно поквалитетни статии, а тоа е следната иницијатива што ќе ја предложам, но сепак мислам дека за читатели од страна, поголем ефект дава бројот на статии. Моментно имаме 22.000, а иницијативата 22.222 ќе ја оствариме за некој ден. И двајцата фанатично уредуваме нови статии, а мислам дека во врска со ѕвездите може да направуиме голема корист во зголемувањето на бројот на статии. Ако се види и на англиската се многу кратки, но корисни. Па мислам дека може ад ги преведеме од хрватската, со мало објаснување од една реченица и инфокутијата која објаснува подробно. Не мора да се ставаат категории на сите статии, туку само на една, а потоа тоа ќе го сторат ботовите сами. Исто и за интервикито. Со принципот copy paste е најлесно, а мислам дека 50 статии по корисник на ден би било супер, а за тоа и не треба повеќе од еден час и половина. На хрватската се уредија околу 2.500 статии, но тоа го направил некој бот. Јас не знам како би можеле таков бот да создадеме, а Brainmachine сѐ уште ми нема одговорено. Можеби би можел некој корисник кој управува со бот од веќе активните да ангажираме за тоа. Ако го создадеме тој бот, потоа би било многу полесно, но сепак за почеток и во таква ситуација, мора корисник да уредува статии. Имаме и шаблон за астрономски никулец и може да почнеме. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:31, 7 декември 2008 (UTC)

За опсадите на Ерусалим[уреди извор]

Здраво, брат. Навистина ми се допаѓа што уреди неколку статии за опсадите на Ерусалим. И јас имам вво план да уредам статии на слична тема. Но, ќе те замолам ако може и настанот, односно опсадата да ја запишеш во листата на настани во соодветната година во која се случил. Не те обврзувам , но мислам дека е потребно за подобра координација и поголема прегледност, а и да имаме добро оправбдување за статиите за годините п.н.е. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:04, 11 декември 2008 (UTC)

Пробај сега, ќе може. Кутијата во шаблонот не била затворена, па ако има друг шаблон или текст, па дури и празен простор, автоматски го зема во долниот дел и се шири по ширината на редот. Сега го поправив. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:09, 12 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии[уреди извор]

Иницијатива
Cscr-featured.svg          Здраво, Тиверополник/Архива 3!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:40, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Тиверополник/Архива 3!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:40, 13 декември 2008 (UTC)

Портал:Ерусалим[уреди извор]

Здраво. Порталот за Ерусалим е супер, само немој многу опширно да ки прикажуваш статиите, а намали ја големината и на сликите. АКо некој сака повеќе, нека прочита повеќе во статијата, а не на страната на порталот. Исто така смени ги и боите на кутиите, бидејќи боите од кутиите на порталот спорт не се соодветни и за Ерусалим. Потребно е нешто посентиментално, нешто како енигма, на пр. темно портокалово со светло жолто, кафеаво и сл, но не светло сино, бидејќи историјата на градот не одговара на таа боја. Ќе ти помогнам. И разгледај ги иницијативите. Знам дека како во претходниве ќе бидеш најактивен. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:17, 13 декември 2008 (UTC)

И не заборавај секој портал да го категоризираш во Категорија:Портали. Не мора во истоимена категорија, но во Категорија:Портали мора, бидејќи се води статистика и забројот на портали на Википедија на македонски јазик. Сега имаме околу 80. Уште дваесетина, па одиме над 100.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:24, 13 декември 2008 (UTC)
За бојата ставив темносина, бидејќи одговара и на грбот на градот. Во поврзани портали, немој да заборавиш да ставиш врски кон порталите Израел (иако го немаме), религија, христијанство, јудаизам, ислам, а може и блиски исток. За инцијативите, јас гио покренав, бидејќи имаме корисници коишто сакаат да имаме повеќе статии за многу краток период, а има други кои сакаат многу квалитетни статии. Мене првите ми се поблиску, бидејќи сите од надвор прашуваат за бројот на статии. А, и така сме и класифицирани. На пр. босанската Википедија има многу понеквалитетни статии, но има поголем број на статии и е пред нас. Моментално сме на 56 место по бројот на статии. Се надеваме на пробив меѓу први 50. Но, како сакаш. Конкртетно мојот пример, верувам дека го знаеш. Уредувам кратки статии, 50, 100, 150 за неколку денови, а потоа понекоја обемна статија. Но, како сакаш, може да се вклучиш и во двете иницијативи. И вклучи се во ВикиПроектот Нови статии. Мислам дека ти најмногу залужуваш да си член. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:34, 13 декември 2008 (UTC)
Во статијата за категории, додај оповеќе категории. Но, бнимавај да бидат залепени.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:37, 13 декември 2008 (UTC)
Уште нешто. Не заборавај дека, ако направиш мали пропусти при копирање на порталот, дека може да има огромни проблеми (поклопување на кутии, бегање на сликата од рамката, лош распоред и сл.). Во секцијата дали сте знаеле, секогаш започнувај со 3 точки и дека (... дека), а азвршувај со ?, бидејќи е прашање.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:42, 13 декември 2008 (UTC)
Уште при правењето на шаблонот, категоријата автоматски се става на статиите кои се уредени и го содржат шаблонот. Тоа е проблемот. Статијата Исламски музеј го содржи, па затоа автоматски се категоризира, а другите не го содржат, а ги има во шаблонот, па затоа не се. Ќе се обидам да ја поправам грешката. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:13, 14 декември 2008 (UTC)
Веќе ти објаснав каде е грешката, а за решавање на проблемот се уште се обидувам. Има уште на едно место грешка, но шаблонот е идентуичен со оној на англиската, па е тешко да се најде. Таа грешка е клучна и затоа што сите врски кон статии наведени во шаблонот ги категоризира во категоријата за шаблонот. Ќе се обидам уште еднаш да ја надјам грешката. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:35, 15 декември 2008 (UTC)
Yes check.svgОк Средено. Нема да ти кажам, оти стварно треба да се изнасмееме и двајцата. Само еден знак цело време правел проблем.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:38, 15 декември 2008 (UTC)
Ќе си стијат, но не за долго. Проблемот е со сите шаблони. Забораваш да ставаш <noinclude></noinclude> на категориите. Ова се става на категориите на шаблонот, со цел статиите во шаблоните да не ја содржат категоријата за шаблонот. Затоа и така се вика оваа алатка. Затоа внимавај добро при преведувањето на шаблоните на ова. Шаблонот за исламски градби имаше ваква алатка, но во неа беше ставено и англиското интервики, а тоа не дава ефект. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:46, 15 декември 2008 (UTC)
Види сега: [[Категорија:Шаблони за Ерусалим]].--Kiril Simeonovski (разговор) 22:47, 15 декември 2008 (UTC)

Категоризација[уреди извор]

За категоризирање немај гајле. Тоа и ботовите знаат како треба. Ти гледај што е можно повеќе статии да уредиш. Види во ВикиПроектот Нови статии. Таму сѐ е објаснето. Најдобро е да преведат шаблонни и по нив да се уредуваат статии. Тоа е најефикасно, а посебно е добро за географски статии. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:46, 13 декември 2008 (UTC)

Мала мотивација[уреди извор]

Barnstar of National Merit.svg Ерусалимска ѕвезда за напорната работа
Јас, Корисник:Kiril Simeonovski, ти доделувам тебе, Тиверполник, ерусалимска ѕвезда за твојата напорна работа и за твојот огромен придонес за создавање нови статии поврзани со Ерусалим. Само напред и среди ги сите статии во врска со Ерусалим!--Kiril Simeonovski (разговор) 21:16, 16 декември 2008 (UTC)--

За статиите[уреди извор]

Ама, да ги средиш. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:22, 16 декември 2008 (UTC)

Супер е идејата. Направи никулец. Може многу да помогне. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:53, 16 декември 2008 (UTC)

Пренасочување[уреди извор]

Се надевам дека не ти прави проблем што ти ги пренасочив статиите бидејќи треба да се прецизира каде е зошто може да има повеќе такви цркви и манастири со исто име. Мислам е ок ако така правиме, не? Поздрав и сѐ најдобро.-- MacedonianBoy  Oui? 14:46, 19 декември 2008 (UTC)

Категоризација на шаблони[уреди извор]

Здраво. Посочи ми точно кои шаблони. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:05, 20 декември 2008 (UTC)

Yes check.svgОкШаблон:Улица Јафа е среден. Повторно истата грешка со noinclude.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:07, 20 декември 2008 (UTC)
Како е сега брат. Секогаш така, откако веднаш е среден шаблонот, мора малце да се почека, па да се тргнат статиите од категоријата. Супер е, денес е добар ден. Ќе продолжам и ќе средам уште неколку статии за папите, ти за Ерусалим, и уште малце до 22.500. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:24, 20 декември 2008 (UTC)

Ерусалим[уреди извор]

Здраво. Статијата е супер. Поправи ги таму малце референците, но не ни мораш, бидејќи треба да ја предложиш на рецензија и номинирај ја за избрана на главната страница. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:21, 23 декември 2008 (UTC)

Нели се договоривме статијата да оди и на рецензија?--Kiril Simeonovski (разговор) 22:12, 23 декември 2008 (UTC)
Не мора, но затоа ќе мора веднаш да се препрочита од други корисници,
и да се поправи.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:12, 23 декември 2008 (UTC)
Лесно, оди во страницата за разговор и додај го шаблонот, но најпрвин прочитај што пишува на Википедија:Рецензија. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:14, 23 декември 2008 (UTC)
Види, според мене статијата е супер, тоа веќе го пишав. Јас само површно поминав низ поинтересните делови и не најдов некои посериозни грешки. Единствено референците мора да се преведат. Можеби статијата ќе ја разберат и другите корисници, но сепак таа мора да ги почитува критериумите, па затоа не е лошо да се поправат и некои грешки, кои ги има многу во воведот, покрај преведувањето на референците. Затоа рецензијата е најпогодна. --Kiril Simeonovski (разговор) 22:18, 23 декември 2008 (UTC)
Да, ако имаш проблеми, кажи. Треба по супституцијата, да пополниш формуларче. --Kiril Simeonovski (разговор) 22:28, 23 декември 2008 (UTC)

Листата[уреди извор]

Здраво, брат. Ја виде ли листата? Ќе се потрудам до крајот на годинава, барем колегите на бретонски јазик да го стигнеме. А; истотака ќе земам да ја редувам и статијата Ерусалим, па не знам како ќе оди со референците. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:05, 27 декември 2008 (UTC)

Мило ми е што ги престигнавме албанците а србо-хрватите се позади нас баеѓи. Наредни се бретонците да ги престигнеме. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 18:11, 27 декември 2008 (UTC)
Да, брат. Супер е тоа што напредуваме. Се надевам дека во 2009 и меѓу првите 50 ќе влеземе. По бројот на квалитетни статии, несомнено сме таму. Ние сме една од ретките јазични изданија, со помалку од 30.000 статии, што секоја недеела избираме статија за на главната страница и имаме повеќе од 5 портали за кои го правиме тоа. Сега јас мислам дека треба да запнеме и да ги стигнеме Босанците. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:30, 27 декември 2008 (UTC)
Не сум видел колку имаат босанците ама сепак е убаво да имаме околу 30 000 статии. „Нек пукну душмани“ после ќе биде :) Поз.-- MacedonianBoy  Oui? 18:40, 27 декември 2008 (UTC)

Нема да е лошо да ги стигнеме оти како шо видов стварно сме слаби за Балканот. потребно ни е многу многу работа, но не знам како да напишеме толку статии. Мислам дека ни треба повеќе народ, на нашата википедија како шо гледам веќе година ипол само 10-тина најмногу уредуваме статии. Колку-толку...Во моментот инаку се мислам кој пределч да го фатам по јазиците,крстоносците џамиите и Ерусалим :(( --Астрион (разговор) 22:20, 27 декември 2008 (UTC)

Без паника. Има многу зработи за уредување. А, посебно статии кои може да се уредат за кратко време. Земи преведи неколку шаблони и уреди ги статиите на кратко. Ако знаеш да програмираш или ако знаеш некој што може да испрограмира ботови што може да уредуваат кратки статии, тоа е благослов. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:11, 27 декември 2008 (UTC)
Не знам, одамна реков дека за техника многу не ме бидува... А зааблони, треба да се најде,

Иницијатива за градови во Македонија[уреди извор]

Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Тиверополник/Архива 3!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 20:27, 30 декември 2008 (UTC)

РЕ[уреди извор]

Среќна нова година и тебе и сѐ најдобри во неа. За категоријата, таа што не ти треба стави ѝ шаблон брзо бришење и ќе ја избришат. Само, во статиите каде се наоѓа погрешната категорија, смени ја со веќе постоечката и така погрешната категорија ќе биде празна и може да се брише. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 17:02, 2 јануари 2009 (UTC)

Алтернативно...[уреди извор]

Алтернативно останува МК Википедија да остане со само околу 20тина акативни уредувачи и со статии кои нема да имаат по повеќе од 2-3 реченици и кои не цитираат ниту еден извор. Ако целта е само да се зголемува бројот на статии, а не и нивниот квалитет јас те поддржувам. Поздрав, Wikimk (разговор) 17:50, 6 јануари 2009 (UTC)

Zdravo uste ednas. Jas sum ovde od pred okolu 2 nedeli ili taka nesto. Gledam deka mal e brojot na lugje koi se zanimavaat so ovaa rabota, a so ogled na toa sto jas nemozam da i se posvetam kako sto toa go pravat pomladite od mene, ova sto go iniciram nameneto e za da se zgolemi masovnosta. Ne se somnevam deka ke vrodi so prosiruvanje na clenstvoto, ama sekoj treba da se obide da najde nekogo na internet na kogo bi mu ponidil da stavi baner za popularizacija (ne mora da se ovie koi jas gi napraviv). Siguren sum deka ke ima i podobri idei... ama neka pocnat rabotite da se dvizat... toa mi e glavnata ideja, a ne prst pokazuvanje. Toa prvo mi dojde na um i taka zapocnav. Poveli, najdobronamerno te povikuvam, iniciraj nesto konstruktivno. Taka sami ke si pomogneme. Pozdrav, Wikimk (разговор) 21:07, 6 јануари 2009 (UTC)

Se edno. Zgodno e da se napravi nesto. Povke lugje moze da napravat mnogu poveke pokvalitetni raboti. Jas po praznicive ke imam mnogu pomalku vreme, pa eve iskoristiv prilika da napravam nesto poveke od samo nekolku statii :-) Pozdrav, Wikimk (разговор) 21:17, 6 јануари 2009 (UTC)

Категорија:Православни цркви[уреди извор]

Зошто е оваа категорија ставена за бришење? --Brainmachinewtf? 17:12, 7 јануари 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:The Hardest Thing album.jpg[уреди извор]

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:The Hardest Thing album.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 19:30, 18 јануари 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 19:30, 18 јануари 2009 (UTC)

Проблеми со авторските права за Слика:The Hardest Thing album.jpg[уреди извор]

Проблем со авторските права

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:The Hardest Thing album.jpg. Меѓутоа, моментално недостигаат информации за статусот на авторските права врз неа. Википедија многу сериозно ги сфаќа авторските права. Доколку не се одреди лиценцата и изворот на сликата, можно е таа да биде избришана во краток временски рок. Ако ги знаете овие информации, можете да додадете ознака за лиценцата на страницата за опис на сликата.

Ако имате било какви прашања, слободно прашајте ги на Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 19:30, 18 јануари 2009 (UTC)

Светското[уреди извор]

Еј другар како е? Најпрво да те прашам дали ги гледаше нашите прееска, супер беа. Исто така да те прашам дали статијата ја направи од почеток или ја менуваше постоечката Светско првенство за мажи во ракомет 2009? Прееска ја направив па ме збуни сега кога ја видов бидејќи не изглада истата. Ако си направил двојна, слободно избери која сакаш да стои и досреди ја. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 18:28, 22 јануари 2009 (UTC)

Види што нема во старата статија и вметни од новата, па потоа ќе бришеме. BTW јака група пак се падна со Србија, Норвешка и Данска играме. Ама сепак јак ракомет ќе гледаме. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 18:46, 22 јануари 2009 (UTC)

Светско првенство во ракомет 2009[уреди извор]

Статијата Светско првенство во ракомет 2009 веќе постоеше со име Светско првенство за мажи во ракомет 2009. Да не ти оди џабе цел труд пробај спои ги од двете направи една, бидејќи таа претходната веќе-постоечката сметам дека е пополна со содржини. Ако не ќе треба едната да се избрише.

--√ гитардэмонговори со мной √ 18:33, 22 јануари 2009 (UTC)

Хмм, додека да притиснам зачувај ме претекнал MacedonianBoy. Нема врска, сепак види што можеш :)

--√ гитардэмонговори со мной √ 18:33, 22 јануари 2009 (UTC)

Па веројатно може да се направи една од двете, но навистина немам време јас да го направам тоа бидејќи учам за испити, па така... Ако можеш ти.

--√ гитардэмонговори со мной √ 19:23, 22 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 2009-година на астрономијата[уреди извор]

Иницијатива
Crab Nebula.jpg          Здраво, Тиверополник/Архива 3!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:01, 23 јануари 2009 (UTC)


Црква Свети Стефан (Будимпешта)[уреди извор]

Здраво, брет. Мило ми е што се враќаш со твоите големи уредувања на Википедија. Само, не знам дали на статијата Црква Свети Стефан (Будимпешта) да и додадеме пренасочување со Свети Иштван, бидејќи Унгарците така го нарекуваат. Што мислиш? Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:53, 25 јануари 2009 (UTC)

Јас сум бил во црквата и цело време слушав дека црквата е Свети Иштван, па мислам дека така треба да биде. поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:05, 25 јануари 2009 (UTC)
Па јас мислам дека тоа е потребно за црквите во Италија, да се остават оригиналните имиња. Поздрав.
П.С: А имаш ли доволно шаблони за преведување, како водич за уредување на голем број на статии? Ако не, само кажи, ќе ти преведам, штом ги завршам статиите за папите. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:18, 25 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии[уреди извор]

Иницијатива 500 (избрани) статии
Featured article star - check.svg          Здраво, Тиверополник/Архива 3!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:48, 1 февруари 2009 (UTC)

За статиите[уреди извор]

Здраво. Мислам дека веќе кога знаеме дека ботот ќе уреди голем број на статии, добро е ние да започенем да уредуваме и квалитетни статии. Затоа види ја иницијативата погоре и листата, која се надевам за краток временски период ќе ја наполниме. Една до две долги статии на ден се доволни. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:41, 1 февруари 2009 (UTC)


Супер е аргхитектурни правци. Баш ни фалат добри статии за избрани на порталот архитектура, а и за светци е добро да има долги статии за да може да избереме на главната страница, а и аз то портал ќе направам. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:12, 1 февруари 2009 (UTC)