Разговор со корисник:Тиверополник/Архива 4

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Nuvola apps edu languages.png
Добредојдовте на разговорната страница со Тиверополник.

За статиите[уреди извор]

Здраво, брат. Јас мислам дека сега кога веќе ни е во полн ек иницијативата, добро е да се уредуваат квалитетни статии. Прави ги да бидат долги и информативни. Не мора баш како Ерусалим, но да бидат како другите што веќе се во порталот. Да дојдеме над 200, па после е полесно, а мислам дека тоа брзо ќе биде. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:55, 5 февруари 2009 (UTC)

Јас, во просек, по две на ден уредувам. Ако уредуваш и ти по толку и со придонесот на останатите, би можеле бројкот во порталот 500 статии да го зголемуваме за по 5-6, а може и повеќе статии на ден. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:02, 5 февруари 2009 (UTC)

За светците[уреди извор]

Здраво. Види го овој шаблон. Има доста статии, кои може да се преведат и да добиеме нови квалитетни статии. Некои веќе ги имаме, само имтреба проширување, додавање на слики и др. За понатаму, ќе побарам друг шаблон за светци и ќе ти го пратам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:56, 6 февруари 2009 (UTC)

Тоа е православната Википедија на македонски јазик и можеш да копираш од тами, само не знам колку е добро тоа што е напишано таму, бидејќи мислам дека не е бапш во висок стил напишано. Но, сепак обиди се, само внимавај, бидејќи има некои пропусти. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:06, 6 февруари 2009 (UTC)

За категориите[уреди извор]

Здраво. Тоа најлесно може да се направи со бот, како и статиите за годините со градба кои ни се потребни. Но, доколку сакаш можеш сам да почнеш да ги уредуваш, само што ќе ти земе време. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:48, 7 февруари 2009 (UTC)

Известување[уреди извор]

Да ве информираме дека на Facebook се формира група Wikimedia Macedonia. Доколку сакате да бидете дел од таа група слободно придружете се. Поздрав--MacedonianBoy 09:08, 20 февруари 2009 (UTC)

Супер[уреди извор]

Здраво, брат. Супшер е ова што по подолго време уредивме 100 статии во еден ден, но до крајот на месецот тоа мора да ни биде основно темпо а да стигнеме до 25.000. Јас обично уредувам по принципот 200-300 статии, па после околу 10 квалитетни статии. Мислам дека може да ја постигнеме целта. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:37, 22 февруари 2009 (UTC)

За императорите[уреди извор]

Здраво, брат. Стварно си цар. Секоја чест што ти текна аз уредувањето на статии со римските императори. Тоа е она што ни треба најповеќе, историја и географија. Јас веќе ги средув статиите за папите, а кога ќе завршам со општините во Италија и јас може ќе земам да уредувам статии за историски личности. По ова мора да ги средиме сите статии за владетелите на сите земји. Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:15, 24 февруари 2009 (UTC)

Јас немам ништо против овој шаблон, бидејќи и византиските императори всушност се римски, а ако погледнеш секаде е истиот шаблон. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:02, 24 февруари 2009 (UTC)
Стварно и мене ми е чудно зошто не може да се затвори. На српската уште при уредувањето на шаблонот е затворен, но сепак ќе проверам па ќе пробам да го средам и тоа. Мислам дека нема многу да смени ако е отворен. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:15, 24 февруари 2009 (UTC)
P.S. И не заборавај дека правилно е цар, а не император; римско царство, а не римска империја.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:17, 24 февруари 2009 (UTC)
Не, не се мачи. Ти уредувај си нови статии. Не е погрешни ниту император, но посоодветно е цар. А, ако ги поправаме, нема тоа ние да го правиме, туку ботот на Brest. Него замоли го и он одма ќе ги среди. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:22, 24 февруари 2009 (UTC)

Хадријан - Адријан[уреди извор]

Здраво, мислам дека Хадријан на македонски се преведува како Адријан. Поздрав, Wikimk (разговор) 16:24, 26 февруари 2009 (UTC)

Битка кај Хатин[уреди извор]

Здраво. Супер е статијата. Одлична работа. Да знаеш овие битки (покрај оваа и битките кај Монгисар и Кресонските извори) при осввојувањето на Ерусалим ми имаат оставено голем впечаток. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:22, 28 февруари 2009 (UTC)

Проблеми со авторските права за Слика:Собрание на .Струмица.jpg[уреди извор]

Проблем со авторските права

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Собрание на .Струмица.jpg. Меѓутоа, моментално недостигаат информации за статусот на авторските права врз неа. Википедија многу сериозно ги сфаќа авторските права. Доколку не се одреди лиценцата и изворот на сликата, можно е таа да биде избришана во краток временски рок. Ако ги знаете овие информации, можете да додадете ознака за лиценцата на страницата за опис на сликата.

Ако имате било какви прашања, слободно прашајте ги на Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Future Perfect at Sunrise (разговор) 09:24, 3 март 2009 (UTC)

Zdravo[уреди извор]

Хеј како е? Еве се турка некако ваму. Имено, не е премногу потребно тоа во воведот да стои, два јазика и изговор. Изговорот воопшто не е потребен на македонски е секако, тој е наменет за англиската мислам. Поздрав--MacedonianBoy 23:06, 3 март 2009 (UTC)

Што се однесува за сликите на македонската Википедија, треба да подигнеш слики кои се слободни односно кои немаат авторски права. Така на пример слики за живи личности или објекти што постојат мора да бидат сликани од самиот корисник што ги подигнува или да се има дозвола од човекот што ја сликал сликата па потоа да се подигнат. За слики постари од 50 години, има соодветна лиценца и исто така има лиценца за слики што се сликани пред 70 или повеќе години. Твои лични слики, слики што лично ти си ги сликал можат да се подигнат слободно, без никакви проблеми. А доколку наидеш на слика што не е твоја а сакаш да ја подигнеш на Википедија, види прво од каде е сликата, дали има авторски права и ако нема т.е. е слободно можеш да ја подигнеш под услов да неведеш кој ја сликал. Ако има авторски права тогаш можеш да ја подигнеш само ако сопственикот на сликата ти дал дозвола. Поздрав и мислам главните принципи за лиценци се овие. --MacedonianBoy 09:06, 4 март 2009 (UTC)
Што се однесува за сликата за собрание на Струмица, ако е твоја сликата (ти си ја сликал) тогаш пополни го шаблончето со соодветна лиценца исо твои податоци (корисничко име). Ако сликата си ја зел од некад, види дали е слободна а ако не е ќе ја избришат. Ако авторот на сликата дал слободна лиценца наведи во шаблончето на сликата за да не ја избришат. Најдобар начин е да одиш до собранието, да го сликаш и закачија сликата на Википедија и нема шанси потоа да биде избришана. --MacedonianBoy 09:10, 4 март 2009 (UTC)
Постои оваа страница и таму се наведени скоро сите лиценци за слики. Ако некоја слика спаѓа под соодветната слика тогаш ќе го ставиш тој шаблон за лиценца. Во секоја лиценца пишува какви слики се прфатливи и според тоа ќе одредениш кои се слободни а кои не. Твои лични слики и слики за кои авторот дал слобода за користење се слободни слики, сите други спаѓаат во соодветната лиценца на странава што ти ја дадов. Поздрав--MacedonianBoy 16:05, 4 март 2009 (UTC)

За шаблонот[уреди извор]

Здраво. Ги разгледав и двата шаблона и видов дека и двата се користат на некои статии, но мислам дека шаблонот за Византиски владетели не треба да го има, па ти предложувам да го користиш шаблонот за римски цареви. Во случајов, не се потребни повеќе шаблони, туку еден прегледен и убаво среден шаблон. Исто така по опсадата на Цариград во 1204, Византија всушност и не постои, туку на нејзината територија постепено се формираат повеќе држави, а Византискиот цар е Никејски, па така треба да направиме уште многу шаблони, што само бунат и воопшто не се функционални. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:11, 5 март 2009 (UTC)

Римски цареви[уреди извор]

RomanBarnstar.png Римска награда
Јас, Kiril Simeonovski, ти доделувам тебе, Тиверополнк, награда за големиот придонес во врска со уредувањето на статии за римските цареви. Само напред!--Kiril Simeonovski (разговор) 20:48, 7 март 2009 (UTC)


Среди ги сите. --Kiril Simeonovski (разговор) 20:48, 7 март 2009 (UTC)

Здраво, ре[уреди извор]

Здраво Астрион welcome back. Стави го стандардниот шаблон за {{брзо бришење}}, и јас или некој друг админ ќе го избришеме. Поз.--MacedonianBoy 12:47, 7 април 2009 (UTC)

Избрана статија[уреди извор]

Бидејќи сакаме да има готови шаблони за избрани статии, така и ќе правиме. Доколку сакаш да кандидираш статија, стори го тоа тука па ќе се направи соодветен шаблон, најверојато не за идната туку за понаредната недела. Исто така, секоја голема и квалитетна статија што ќе ја направиш вметни ја во соодветната секција во овој Портал:500 статии зошто наредните избрани статии од таму се земаат, како најквалитетни во последниот период. Поздрав--MacedonianBoy 14:45, 9 април 2009 (UTC)

Предлог за избрана статија[уреди извор]

Здраво, Астрион. Јас ќе ти одговорам на ова прашање, бидејќи јас ги направив промените. Од пред две недели, кандидатите за избрани статии се предложуваат во посебни статии. Сè што треба да направиш е да уредиш нова страница со името Википедија:Кандидат за избрана статија/име на статијата. Ако статијаат за прв пат се предложува ќе го ставиш само нејзиниот наслов, а доколку е по втор или трет, стави го и бројот по кој пат се предложува статијата. Види ги другите страници, па ќе ти стане појасно околу насловот. Содржината се уредува по принцип copy paste, при што потребно е да се промени насловот на статијата и извадокот. Внимавај и околу рамките со зелена и црвена боја. Рамка со зелена боја се додава кога статијата е избрана на главната страница, а доколку не биде избрана се става црвената рамка. Но, ние решивме да предложуваме само по една статија, за да може да се изберат неколку избрани статии за следните недели однапред, па затоа не верувам дека црвената рамка би се користела. Инаку на статијата Википедија:Кандидати за избрана статија, потребно е да го додадеш својот предлог и да го запишеш со закосени букви. Доколку статијата биде избрана, закосените букви претвори ги во задебелени и додај го бројот на гласови и распоредот на гласовите. Тоа е доказ дека статијата била избрана. Доколку статијата не биде избрана (од ова што ти го напишав, ова не би требало да се случува), буквите од закосени претвори ги во нормален облик и додај го вкупниот број на гласови и распоредот на гласови. Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:51, 9 април 2009 (UTC)

Кирил, направив посебна секција за вакви случаи на самата статија, види тука и Астрион може таму да ја кандидира. Поздрав--MacedonianBoy 14:54, 9 април 2009 (UTC)
И сега што на крај, по кој пат да тргнам, по Кирил или Мацедонијан--Астрион (разговор) 14:56, 9 април 2009 (UTC)
Епа затоа јас викам да го направиме ова попросто. Во секцијата каде ти ја дадов само стави го името на статијата а ние другото ќе го направиме. Полесно е за тебе така. Поз--MacedonianBoy 14:57, 9 април 2009 (UTC)
Значи да сумираме: тука има две секции, од кои првата секција е за статии кои се предложени за избрана од порталот 500 статии а додека втората секција е за статии кои се предложени во меѓу време од корисници. Доколку не знаете како се прави предлогот, ваше е само да го ставите името на статијата во втората секција а потоа корисниците кои ја уредуваат таа статија ќе средат. Ако има нејаснотии обрати се пак.--MacedonianBoy 15:09, 9 април 2009 (UTC)
Е сега готово е треба да се гласа. Во ваков случај не треба да се става името на статијата во втората секција. Поздрав и ќе те замолам секоја одлична статија да ја додаваш во портал:500 статии за да бидат избрани понатака --MacedonianBoy 15:12, 9 април 2009 (UTC)
Супер е.--MacedonianBoy 15:12, 9 април 2009 (UTC)

Шаблон, ре[уреди извор]

Шаблонот е {{Во изработка}} . Копирај го ова и стави го на врвот од статијата и терај работа. Поздрав--MacedonianBoy 20:50, 22 април 2009 (UTC)

Предлог за преведување на референци[уреди извор]

Видете ја дискусијата за предлогот за преведување на референците (не сите, видете за повеќе детали во излагањето на селската чешма) на македонски јазик, поткрепена со примери. Можете да дадете свој предлог и да придонесете кон развивањето на дискусијата. -{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 23:34, 23 април 2009 (UTC)

Тенохтитлан[уреди извор]

Здраво. Ќе те замолам ако може во статијата Ацтеки да го употребуваш поимот Тенохтитлан, ане Теночтитлан, бидејќи второво не е правилно. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:39, 5 мај 2009 (UTC)

Продулжеваме[уреди извор]

Дойдох ти пак на корисничкиот разговор да не водниме страницата. Не помня всичко от стариот ни сбор, затоа зашто беше отдавна, па и така и не се намеривме на скайп. Македонизмат како процес е за бугарската историография е ясен, и се пак тоа повдига много вапроси. Нема што да ти преразказувам моето мисленье по тоа вапрос, тука сме пописали малко по вапроса: [1] (види исто и разговора кон статијата). Се пак македонизмат е ограничен и то за малак дел од луге, кои дури немат врзка кон ВМОРО (може би освен Атанас Раздолов, кој бил близок кон Гоце Делчев. И се пак единствениот ВИСТИНСКИ и ТВРД македонист Димитрија Чуповски дури е гонен от македонскиот војвода Иван Наумов Алјабака како србин од Македонија. Мислим дека на БГ вики се доста добре написани статиите за ранните и касните македонисти. Можеш да провериш по категорија "македонци по националност". И все пак не сметаш ли дека историчката рольа на тие луге е преувеличена со опит да се негира бугарштината во тој период? Подпоручикъ (разговор) 20:34, 12 мај 2009 (UTC)

Чувај си јазикот во уста и ваквите коментари на испит во Софија да ги пишуваш ова не е место за твоите погледи и на бугарските ултранационалисти.--MacedonianBoy 21:32, 12 мај 2009 (UTC)
Не е за тебе Астрион :) за другиот е што ти пишал. Поздрав--MacedonianBoy 12:10, 13 мај 2009 (UTC)

Големите географски откритија[уреди извор]

Здраво Астрион. Не се мачи да ја уредуваш целосно статијата Големи географски откритија, или веќе кога си почнал те молам види ја статијата Големите географски откритија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:12, 13 мај 2009 (UTC)

Најдобро име би било Конфликтот во Македонија во 2001. Мислам ова име е ок со потенцирана година. Поздрав--MacedonianBoy 09:16, 15 мај 2009 (UTC)

Награда[уреди извор]

Worker icon.svg Награда за неуморниот уредувач, workaholic
Јас, МаседонианБој, Ви доделувам вам, Тиверополник, награда за неуморен уредувач т.н. workaholic, за вашите придонеси со квалитетни статии на Википедија. Поздрав и сè најдобро!

Hello[уреди извор]

Вчера ти пратив маил, незнам дали го виде. Ако не, види го и кажи шо мислиш, ама по маил не тука. Поз--MacedonianBoy 17:58, 19 мај 2009 (UTC)

Одделување на многу статии од главниот именски простор[уреди извор]

Видете Википедија:Селска чешма (Идеи) за дискусија многу слична со онаа кога имавме проблем со избраните статии на главната страница кога тие архивираните се броеја како засебни статии. -{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 11:02, 26 мај 2009 (UTC)

Историја на Франција[уреди извор]

ЗДраво, брат. Гледам дека си ја започнал статијата Историја на Франција. Тоа е супер, а е и погодена, бидејќи деновиве планирам да ги уредувам статиите за француски кралеви. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:20, 7 јуни 2009 (UTC)

Здраво. Јас како што знам треба да биде Шарлоа, а така е и во шаблонот.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:27, 7 јуни 2009 (UTC)

Ре, шаблон[уреди извор]

Хеј супер е, како е кај тебе? Јас ти одговорив кај мене на страна но еве и тука. Колку што јас можев да видам, шаблонот беше голем и зафаќаше многу простор. Избришав грбот, и сега е супер и навигациските копчиња ги средив. Поздрав и ако има уште нешто за поправање кажи, зошто мислам за тоа ми рече.--Никола Стојаноски 11:17, 8 јуни 2009 (UTC)

Image problem[уреди извор]

Проблеми со авторските права за Слика:Sportska sala strumica.jpg[уреди извор]

Проблем со авторските права

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Sportska sala strumica.jpg. Меѓутоа, моментално недостигаат информации за статусот на авторските права врз неа. Википедија многу сериозно ги сфаќа авторските права. Доколку не се одреди лиценцата и изворот на сликата, можно е таа да биде избришана во краток временски рок. Ако ги знаете овие информации, можете да додадете ознака за лиценцата на страницата за опис на сликата.

Ако имате било какви прашања, слободно прашајте ги на Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Future Perfect at Sunrise (разговор) 09:43, 20 јуни 2009 (UTC)

Hello brother[уреди извор]

Да те информирам дека категоријата касна антика ја избришав и оваа ја заменив со нова под името Категорија:Доцна антика. Поздрав--Никола Стојаноски 19:51, 25 јуни 2009 (UTC)

Избрани статии[уреди извор]

Здраво и благодарам на прашањето. Добро е, како си ти? Тоа за избраните статии беше идеја на MacedonianBoy, но сепак мислевме дека е пребрзо да се планира неколку месеци однапред, бидејќи не знаеме што ќе се случи, а и сепак најдобро би било да предложуваме статии поврзани со некој настан кој се одржува во тој период, посветени на некоја личност родена во таа недела или на некој празник. Сега гледам, дека Wikimk предложил неколку статии, што искрено не ми изгледа баш идеално, бидејќи има доволно причини да се изберат други статии, кои ќе одговараат на периодот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:52, 29 јуни 2009 (UTC)

Па, и јас се согласувам за тоа. Патем и така се статиите и на другите Википедии. Во статиите за сите земји има извадок од статијата „историја на таа земја“ во секција насловена историја. Тоа ќе биде одлично. Супер е идејата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:47, 29 јуни 2009 (UTC)

Re, шаблон[уреди извор]

Лесно се прави тоа, но како поточно сакаш да биде? Дај пример за категорија. Поз--Никола Стојаноски 16:43, 8 јули 2009 (UTC)

Направив еден но е по декади, види го тука. Почнав еден друг шаблон но не беше за категории туку само обичен шаблон, а таков мислам не ти треба. Ако е ок овој што го направив добро, а ако не да смениме нешто. Поз--Никола Стојаноски 17:17, 8 јули 2009 (UTC)
ПС:само да појаснам, ако на пример ставиш 1900 во шаблонот ти ги дава категориите по години од една декада, за наредната треба пак да го ставаш со новата декада (1920).
Фала ти пуно, сега ке пробам--Астрион (разговор) 17:25, 8 јули 2009 (UTC)
Види и забелешката што ја пишав кај шаблонот. Корисен е шаблонот, само што треба на секоја декада по еднаш да го ставаш шаблонот. поз--Никола Стојаноски 17:26, 8 јули 2009 (UTC)
Добра е оваа работа со категориите. Мислам дека ова но овозможува побрзо да ја средиме енциклопедијата. Јас, веќе почнав да ги пополнувам годините. Одлична работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:40, 9 јули 2009 (UTC)

Re, повторување на категории[уреди извор]

Да, едните дефинитивно треба да се бришат. Ставај шаблони за бришење на категории кои се помалку, односно ако има помалку категории со зборот „година“ тие ќе се бришат, а ако има помалки категории само со бројка тогаш тие ќе се бришат. Значи да ги бришеме категориите кои се помалку а се повторуваат. Поз--Никола Стојаноски 10:10, 10 јули 2009 (UTC)

Епа ставај шаблон за бришење на тие што треба да се бришат. Поз--Никола Стојаноски 11:12, 10 јули 2009 (UTC)

Види ја оваа дискусија на тема на именување на категориите и статиите поврзани со години.--brest (разговор) 13:07, 10 јули 2009 (UTC)

Prevod[уреди извор]

Докъде я докархте ей! Жалка работа, Стояноски, жалка. Ора без история, ова е то! . Ај ако сакаш преведи ми го ова на македонски јазик? Мислам е навреда голема но не го разбирам баш. Поз--Никола Стојаноски 14:03, 11 јули 2009 (UTC)
WOW не верував дека има луѓе кои ја навредуваат Заедницата на која пишуваат. Корисникот е блокиран поради говор на омраза. Поздрав--Никола Стојаноски 14:25, 11 јули 2009 (UTC)
Ако правиш статија за денешен град тогаш користи го денешното име. Но за што поточно ти треба за да видиме подобро?--Никола Стојаноски 12:03, 12 јули 2009 (UTC)
Да, слободно додади ја историјата на Србија во статијата. За градовите, најчесто правиме одвоени статии за ист поим за држави, така има Македонија и СР Македонија. Иако се работи за истата држава, но уредувањто не е. Според мене за градови најдобро е да се направи една статија и да се наведат секции во неа за различните периоди. Но како сакаш ти, мене ми е прифатливо секако. Поз--Никола Стојаноски 16:31, 12 јули 2009 (UTC)
Да, така е најдобро, во статијата Инстанбул да има потсекција Костантинопол и Византиј. Јас ќе ги додадам секциите, па нека се пополнуваат таму, а не во посебни статии. Поз--Никола Стојаноски 16:39, 12 јули 2009 (UTC)
Ајде штом ги имаш статиите стави ги, но наведи најдолу „Видете исто така“ и стави ја врската до Истнабул. Поз--Никола Стојаноски 22:35, 12 јули 2009 (UTC)
Аха тоа ли било проблемот, лесно е. Вака, јас ќе ти ги направам Константинопол и Цариград црвени па прави ги ти. Покрај Константинопол и Цариград ќе правиш други? Ако правиш кажи кои се јас да ти ги направам црвени. Поз--Никола Стојаноски 15:29, 13 јули 2009 (UTC)
ПС:Византион веќе постои, не треба да ја правиш таа.

Историја на Унгарија[уреди извор]

За повеќе информации, разгледај ја статијата на српски јазик, којашто штотуку беше избрана. Инаку, пишувај ги националностите со голема буква (Унгарци, Хазари и др.), бидејќи се сопствени именки, а придавките изведени од нив со мала (унагарско, унгарски и сл.). Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:00, 14 јули 2009 (UTC)

Портал[уреди извор]

Види во категоријата. Има еден, само треба да се смени сликата, ама тоа е најмал проблем.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:20, 16 јули 2009 (UTC)

Воведи на „Географија на X“[уреди извор]

Здраво! Ќе те замолам да ставаш вовед на почетоците од статиите кои ги создаваш во форматот „Географија на (држава)“. Благодарам. --Brainmachinewtf? 15:14, 21 јули 2009 (UTC)

Едноставно, ставај нешто од типот на en:Geography of Denmark за Географија на Данска. Еве, спореди како го направив воведот за Географија на Република Македонија (со старата верзија). --Brainmachinewtf? 13:46, 22 јули 2009 (UTC)

Анархизам[уреди извор]

Здраво. Мене ми е сеедно. Технички, најдобро е да не го става, бидејќи во шаблонот нема имиња. Од друга страна, не е лошо, бидејќи со тоа статијата станува побогата. Немам ништо против шаблонот да стои.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:11, 3 август 2009 (UTC)

P.S.Сепак, добро е да се предупреди корисникот, веќе кога го става, тоа да го прави на статии за личности, кои се познати како анархисти, како на пр. Ема Голдман, Михаил Бакунин, Петар Кропоткин и др., ноп не и на статии како Лав Николаевич Толстој. Не е толку важно што Толстој „можеби“ бил анархист. Мислам дека во оваа статија шаблонот не е потребен. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:14, 3 август 2009 (UTC)

Тврдини[уреди извор]

Здраво. Супшер е ова со тврдините. И така, порастот на бројот на статии замре во последно време, па потребно ни беше нешто вакво. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:14, 6 август 2009 (UTC)

Овој проблем се јавува, поради тоа што автоматски се врши категоризација со додавање на шаблонот. Но, сепак мислам дека не е лошо да стојат во оваа категорија, бидејќи за тоа и е наменета. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:49, 6 август 2009 (UTC)