Портал:Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија
уреди   

ИНДИЈА

Flag of India
Flag of India
Emblem of India
Emblem of India
Кратенки:
WP:PIN

Индија официјално Република Индија (хинди: भारत गणराज्य Bhārat Gaṇarājya; види други индиски јазици), е држава сместена во Јужна Азија и го зафаќа поголемиот дел од индискиот потконтинент, опфаќајќи многу значајни и историски трговски рути. Со крајбрежје од преку 7,000 километри, Индија дели граници со Пакистан, Народна Република Кина, Мјанмар, Бангладеш, Непал, Бутан, и Авганистан. Шри Ланка, Малдивите и Индонезија се одделни островски нации. Индија е втора земја по број на жители во светот со 1,080,264,388 жители и седма по географска големина со 3,287,590 км2. Главен град е Њу Делхи. Прочитајте повеќе

уреди   

Избрана статија

Џана Гана Мана (бенгалски: জন গণ মন Jôno Gôno Mono во превод Ти си господар на свеста на сите луѓе) е државна химна на Индија. Напишана е на санскритизиран бенгалски јазик, и е прва од петте строфи на Браманската химна напишани и компонирани од страна на нобеловиот лауерат Рабиндранат Тагоре. Прв пат е испеана на сесијата на Индискиот национален конгрес на 27 декември 1911 во Калкута. Како државна химна прифатена е на уставната асамблеа како индиска химна на 24 јануари, 1950. Музиката за "сегашната верзија" е создадена од композиторот Рам Синг Такур, иако некои го оспоруваат тоа.

Нормалната интерпретација на химната е од 48 до 52 секунди. Кратката верзија трае околу 20 секунди. Прочитајте повеќе

уреди   

Избрана слика

уреди   

Избрана биографија

Рабиндранат Тагорe
Рабиндранат Тагорe

Рабиндранат Тагоре (бенгалски: রবীন্দ্রনাথ ঠাকুর) (Калкута, 7 мај 1861Калкута, 7 август 1941) бил бенгалски поет и философ.

Меѓу неговите најпознати дела спаѓаат збирките песни „Градинар“ и „Гитанџали“, романите „Дом и свет“ и „Бродолом“, драмите „Сударшана“ и „Водопад“ и публицистичкиот труд „Национализам“. Тој ја создал и индиската државна химнаЏана Гана Мана“.

За својата литературна работа во 1913 година ја доби Нобеловата награда.Прочитајте повеќе

уреди   

Дали сте знаеле...

уреди   

Категории

уреди   

Поврзани портали

уреди   

Индија на останатите вики проекти...

Викивести
(англиски)
Викицитат
(англиски)
Викиризница
(англиски)
Викиизвор
(англиски)
Викикниги
(англиски)