Исламски музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исламски музеј
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Припадност Ислам
Епархија Рид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски тип музеј

Исламскиот музеј (арапски: ?) е музеј кој се наоѓа во стариот дел на Ерусалим, во близина на Ал Акса. Била изградена за време на малмуците во 1282 година. Но денешниот модерен музеј бил изграден во 1923 година.