Базен Рарањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фонтана Рарањ
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностИслам
ЕпархијаРид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски типбазен


Базенот Рарањ (арапски: ?) е базен која се наоѓа во стариот дел на Ерусалим, во близина на фонтаната Газим Паша. Била изградена за време на османлиската империја во 1527 година.