Соломонови коњушници

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Marwan undergrounded mosque.jpg

Соломонoвите коњушници се нарекуваат градбите кои наоѓаат во ридот на храмовите во Ерусалим. Преку овие градби некогаш се излегувало преку тројнста порта. Овие градби вклучуваат повеќе соби. Самите останки биле пронајдени на опколу 12 метри во внатрешноста на земјата.