Тројна порта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тројната порта во Ерусалим

Тројната порта е една од четирите порти кои се соѕидени, и кои се наоѓаат во стариот дел на Ерусалим. Портата е градена во времето на Ирод Велики.

Тројната порта се наоѓа на околу 90 метри југоисточно од Ридот на храмовите и околу 63 метри од Двојната порта. Се претпоставува дека тројната порта своето име го добила во подоцниот период од своето постоење. Портата била приближно 15 метри широка и по природа била многу слична како Двојната порта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Стар град ( Ерусалим )