Купола на Вознесението

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куполата на Вознесението

Куполата на Вознесението (арапски: قبة المعراج, транслитерирано: Ќубат ал-Мираџ) е купола за која се смета дека е местото каде Мухамед се вознел на небото. Се наоѓа јужно од Златната џамија, Ридот на храмовите, во Ерусалим, Израел[1]. Точниот датум на нејзината изградба точно не е утврден, не се смета дека била изградена во 985 година. Нејзината реконструкција била во 1200 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Al-Aqsa Guide Архивирано на 6 октомври 2008 г. Friends of al-Aqsa 2007
  2. le Strange, Guy.Palestine under the Moslems: A Description of Syria and the Holy Land from A. D. 650 to 1500 pp.154-155.