Фонтана Кајт Беј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фонтана Кајт Беј
Qasim Pasha Sabil
Dome on temple mount.jpg
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
Припадностислам
ЕпархијаРид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски типфонтана

Фонтаната Кајт Беј (арапски: Qasim Pasha Sabil) е фонтана која се наоѓа западно во стариот дел на Ерусалим, во близина на златното купе. Била изградена за време на мамлуците во 15 век.