Фонтана Газим Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фонтана Газим Паша
Qasim Pasha Sabil
Monk in temple mount.jpg
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
Припадностислам
ЕпархијаРид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски типфонтана

Фонтаната Газим Паша (арапски: Qasim Pasha Sabil) е фонтана која се наоѓа северно во стариот дел на Ерусалим. Била изградена за време на Османлиското Царство во 1527 година.