Купола на Верига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Купола на Веригата
Qubbat al-Silsilah
Palestine-2013(2)-Jerusalem-Temple Mount-Dome of the Chain (south exposure).jpg
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
Припадностислам
ЕпархијаРид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски типкупе

Купола на Веригата (арапски: Qubbat al-Silsilah) — купола која се наоѓа источно од Златната купола во стариот дел на Ерусалим. Оваа е една од најстарите градби во ридот на храмовите[1]. Таа не претставува џамија ниту пак некакво муслиманско светилиште, туку едноставно дом за муслиманските верници. Била изградена од страна на умајадите, за време на крстоносните војни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Qubba al-Silsila“. Archnet. Посетено на 2020-12-07.