Купола на Верига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Купола на Веригата
Qubbat al-Silsilah
Jerusalem-2013(2)-Temple Mount-Dome of the Chain (south exposure).jpg
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностИслам
ЕпархијаРид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски типкупе

Купола на Веригата (арапски: Qubbat al-Silsilah) е купола која се наоѓа источно од Златната купола во стариот дел на Ерусалим. Оваа е една од најстарите градби во ридот на храмовите. Таа не претставува џамија ниту пак некакво муслиманско светилиште, туку едноставно дом за муслиманските верници. Била изградена од страна на умајадите, за време на крстоносните војни.