Прејди на содржината

Омејади

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Умајади)
Омејадски калифат
بنو أمية
Banu Umayyah
661–750
Flag of Омејади
Flag
Umayyad Caliphate (green) at its greatest extent, c. 750.
Umayyad Caliphate (green) at its greatest extent, c. 750.
СтатусИмперија
Главен градДамаск
Capital-in-exileКордоба
Говорени јазициАрапски официјален, Арамејски, Ерменски, Берберски, Грузиски, Грчки, Хебрејски, Курдски[1], Персиски
Вероисповед
Сунитски ислам
УредувањеКалифат
Калиф 
• 661–680
Муавија I
• 744–750
Марван II
Историја 
• умајадската војска на чело со Умар ибн Саад го убиле Хусеин ибн Али во Битката кај Карбала
9 октомври 680
• Муавија Калифат
661
• Абасидите го убиле Марван II / Пропаѓање на династијата*
750
Валутаомејадски динар
Претходници
Наследници
[[Праведен калиф]]
[[Визиготско кралство]]
Абасидски калиф
Кордопски калиф

Омејадска династија (арапски: بنو أمية), позната и како умајадска династија — втора од четирите исламски калифати кои биле основани по смртта на пророкот Мухамед. Нејзиното име потекнува од Умајад ибн Абд Шамс, кој бил прадедо на првиот умајадски калиф. Иако првично семејството живеело односно потекнувало од градот Мека, сепак градот Дамаск бил главен град на нивниот калифат. Во текот на нивното постоење, нивната империја станала десетта најголема империја на сите времиња по моќ и територија. Нивната династија била уништена од страна на Абасидската династија кои се преселиле кон Ал Анадулз и каде го основале Кордопскиот калифат.

Калифите опстојувале од времето на Мухамед сè до 1924 година, и истите биле контролирани од страна на различни династии, вклучувајќи ги Праведниот Калифат по Мухамед, Умајадскиот со седиште во Дамаск и Кордоба, Абасидскиот калифат со седиште во Багдад, Фатимидите со седиште во Каиро и Османлиите со седиште во денешен Истанбул.

Наводи[уреди | уреди извор]