Купола Ал Калили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Купола Ал Калили
Qubbat al-Khalili
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностИслам
ЕпархијаРид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски типкупе

Куполата Ал Калили (арапски: Qubbat al-Khalili) е купола која се наоѓа северно од Златната купола во стариот дел на Ерусалим. Оваа е една од најстарите градби во ридот на храмовите. Била изградена за време на Османлиското Царство.