Купола ел-Калили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купола Ал Калили
Qubbat al-Khalili
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
Припадностислам
ЕпархијаРид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски типкупе

Куполата Ал Калили (арапски: Qubbat al-Khalili) — купола која се наоѓа северно од Златната купола во стариот дел на Ерусалим. Оваа е една од најстарите градби во ридот на храмовите. Била изградена за време на Османлиското Царство[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Al-Aqsa Guide Архивирано на 6 октомври 2008 г. Al-Aqsa Friends 2007.
  2. „Cloak belonging to Sheikh Muhammad al-Khalili“. Discover Islamic Art. Museum With No Frontiers. Посетено на 2017-11-28.