Златна купола

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Златна џамија (Ерусалим))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Златна џамија
مسجد قبة الصخرة
כיפת הסלע
Israel-2013(2)-Jerusalem-Temple Mount-Dome of the Rock (SE exposure).jpg
Златната џамија
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Координати
Припадност Ислам
Осветен 691
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Куполи 1

Златната џамија (арапски: مسجد قبة الصخرة; хебрејски: כיפת הסלע) е муслиманскo светилиште кое се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа џамија е позната и како Омарова џамија, и е најстарата муслиманска градба. Самото купе било изградено во 684 година на местото на храмот. За самата градба е позната сириските елементи кои биле користени при изградбата. За прв пат била реконструирана во 1554 година. Според исламот, ова е местото каде Мухамед воскреснал со својот коњ.