Купола на Карпата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Купола на Карпата
مسجد قبة الصخرة
כיפת הסלע
Jerusalem-2013(2)-Temple Mount-Dome of the Rock (SE exposure).jpg
Куполата на Карпата
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
КоординатиКоординати: 34°0′25″N 58°9′33″E / 34.00694° N; 58.15917° E / 34.00694; 58.15917
Припадностислам
Осветен688–692,[1]
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Куполи1

Купола на Карпата (арапски: مسجد قبة الصخرة; хебрејски: כיפת הסלע) е муслиманскo светилиште кое се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа џамија е позната и како Омарова џамија, и е најстарата муслиманска градба. Самото кубе е изградено во 684 година на местото на храмот. За самата градба е позната сириските елементи кои биле користени при изградбата. За првпат била реконструирана во 1554 година. Според исламот, ова е местото каде Мухамед воскреснал со својот коњ[2][3]. Куполата на карпата е едно од најстарите постоечки дела на исламската архитектура[4].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gil, Moshe (1997). A History of Palestine, 634–1099. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-59984-9. Архивирано од изворникот 6 March 2017. Посетено на 30 August 2017.
  2. M. Anwarul Islam and Zaid F. Al-hamad (2007). „The Dome of the Rock: Origin of its octagonal plan“. Palestine Exploration Quarterly. 139 (2): 109–128. doi:10.1179/003103207x194145. S2CID 162578242.
  3. Nasser Rabbat (1989). „The meaning of the Umayyad Dome of the Rock“. Muqarnas. 6: 12–21. doi:10.2307/1602276. JSTOR 1602276.
  4. Slavik, Diane (2001). Cities through Time: Daily Life in Ancient and Modern Jerusalem. Geneva, Illinois: Runestone Press. стр. 60. ISBN 978-0-8225-3218-7.