Јусуфска купола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јусуфска купола
Qubbat Yusuf
Israel-2013-Jerusalem-Temple Mount-Dome of Yusuf 02.jpg
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Припадност Ислам
Епархија Рид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски тип купе

Јусуфската купола (арапски: Qubbat Yusuf) е купола која се наоѓа северно во стариот дел на Ерусалим. Била изградена за време на османлиската империја во 1681 година.