Разговор со корисник:Тиверополник/Архива 5

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Nuvola apps edu languages.png
Добредојдовте на разговорната страница со Тиверополник.

РЕ:Категоризација[уреди извор]

Здраво. Категориите се голем проблем, па мислам дека добро ќе биде некој да започне да ги средува. Корисникот Brainmachine, веќе започна со тоа, па добро ќе биде некој да му помогне. Исто така, добро ќе биде да се започне со масовното средување на статиите за години, кои си седат празни. Мислам дека ова се две многу важни работи и ја подржувам оваа идеја. Инаку, се согласувам дека категоријата Македонија треба да се однесува на регионот, а Република Македонија на земјава. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:23, 10 август 2009 (UTC)

Тоа, мислам дека може со бот да се направи. Потребно е само пренасочување, а исто е како и сите други страници; со пренасочувањето содржината останува, па затоа не гледам причина да ги средиме што е можно поскоро. Ова дури е и поважна работа од категориите, бидејќи овие статии се појавуваат при кликнување на случајна страница, а категориите не. Јас започнав со метод на додавање на владетели по години, односно во годините кога се родиле и починале и кога биле крунисани. Добро ќе биде, најпрвин нив да ги средиме, па после со другите луѓе и на крај со настани. Само потребно е да работат повеќе луѓе, а ефектот ќе биде со подобри статии од останатите јазични изданија, бидејќи ќе има многу повеќе податоци во нив. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:04, 10 август 2009 (UTC)
На нашата Википедија државава се вика Македонија и така категориите треба да бидат (пр: Образование во Македонија, Политики на Македонија и сл.) За регинот може да биде на пример Географија на регионот Македонија. Вака е најдобро. поз--Никола Стоіаноски 21:02, 10 август 2009 (UTC)
Ај, па заедно ќе ги преименуваме.ПОЗ--Никола Стоіаноски 21:08, 10 август 2009 (UTC)

Земји-учеснички на олимписките игри[уреди извор]

Здраво. Ова е добра идеја, да се средат сите статии за сите земји. Отприлика гледам на српската дека се околу 10КВ, што значи не се никулци, поради табелите и инфокутиите, а и лесно се уредуваат, па може да се надеваме на брзо зголемување на бројот на статии. Јас ќе земам да го средам шаблонот, а ти почни да уредуваш статии. Ќе пробам и македонското момче да го ангажирам со нешто. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:10, 14 август 2009 (UTC)

Инфокутии има еден куп, па затоа го ангажирав и MacedonianBoy. Мислам дека причината за која е потребно многу време во уредувањето на вакви работи е што работи само еден. Ако се ангажираме барем ние тројца, ќе ни биде многу полесно. Јас и MacedonianBoy бевме само двајца, а многу брзо ги завршивме статиите за години по области. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:16, 14 август 2009 (UTC)
Нова година е веќе друга приказна. До Нова година може да има и над 50.000 или 60.000, бидејќи до крајот на годината сигурно ќе се внесуваат нови статии со бот. Инаку, нас ни е важно сега да ги средиме овие статии, бидејќи се потребни. Јас сега го уредувам шаблонот. Ти дбро е да почнеш да уредуваш за европските земји (преведувај од српската), а Никола го ангажирав да уредува шаблони. Откако, ќе завршам со шаблонот, ќе го додадам на сите статии, кои си ги уредил и ќе почнам да уредувам за земји од Африка или некој друг континент. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:25, 14 август 2009 (UTC)
Шаблонот е готов. Зпапочнувамда го додавам. Уредив и категорија Земји-учеснички на Олимписките игри, па добро е неа да ја ставаш како основна категорија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:57, 14 август 2009 (UTC)
Нема да биде лошо во целост да ги уредуваш статиите (со табели по спортови, со целиот текст и додавање на знамето или знамињата од минатото, под кои таа земја настапувала). Целта е да се зголеми броот на статии, но сепак добро би било да бидат што е можно подолги. Мислам дека не зема многу време. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:57, 14 август 2009 (UTC)

Кревање тегови[уреди извор]

Здраво, брат. Гледам дека си започнал со уредувањето. Сакам само да ти напоменам дека спортот е „кревање тегови“. И јас грешев, употребувајќи „подигање тегови“, ноп ова и „дигање тегови“ се погрешни. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:50, 15 август 2009 (UTC)

Најверојатно тоа е поради тоа што македонското момче ја нема средено кутијата. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:04, 15 август 2009 (UTC)

Награда за категоризација[уреди извор]

Categorisation barnstar1b.png Награда за категоризација
Јас, MacedonianBoy, Ви доделувам вам, Тиверополник, награда за Вашите придонеси во врска со категоризирањето на македонскава Википедија и макотрпната работа во таа сфера. Одлична работа и само така. Поздрав!

Категорија:Влада на Република Македонија[уреди извор]

Здраво Тиверополник. Сакам да те прашам зошто оваа категорија е кандидирана за бришење? Друга слична на неа нема, па мислам дека оваа е потребна. Поз--Никола Стоіаноски 15:12, 18 август 2009 (UTC)

А која би била замената за оваа категорија? Не е проблем да има и две категории со слична содржина.--Никола Стоіаноски 15:51, 18 август 2009 (UTC)
Аха, во тој случај, мое мислење, е статиите од Влада на РМ да се преместат во Влада на Република Македонија а категоријата Влада на РМ да се избрише. --Никола Стоіаноски 15:54, 18 август 2009 (UTC)
ААААА да. И така треба мислам. Зошто имало повеќе влади. Вака сега, Влади на РМ да е подкатегорија на Влада на РМ и во Влада на РМ да се става само сегашната влада, додека изминатите во Влади на РМ. ОК е вака?--Никола Стоіаноски 16:01, 18 август 2009 (UTC)

Олимпијада[уреди извор]

Брат ова со Подпоручикъ ти е само губење време. И Рашо го опоменав за тоа. Мислам дека натегањето со овој корисник не води до никаде. Јас веќе го опоменав и пред блокирање е. Инаку, јас започнав со уредување на статии за земји-учеснички на Олимписките игри оделно, односно за секоја Олимпијада посебна статија. Со Мбој се договоривме да продолжиме, а во план ни е да завршиме до крајот на месецот со европските земји. Кога ќе завршиш со основните статии, почни и ти со статии за секоја Олимпијада оделно. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:23, 24 август 2009 (UTC)


Вики средба[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека на 29 август, сабота, со почеток во 12:00 ќе се одржи Вики средба во трговскиот центар Ramstore во Скопје, на која главно ќе се разговара за здружението Викимедија Македонија, за чие основање сте заинтересирани. Ве поканувам да присуствувате да оваа средба, а Вашето присуство може да го потврдите овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:54, 24 август 2009 (UTC)

Скијање[уреди извор]

Спортот се вика скијање, а не скиење. Поздрав и успешно уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:07, 25 август 2009 (UTC)

А, што статии има за историја на Шпанија. Има ли многу. Одамна не сме ја уклучиле машината за статии.:)) Барем до 35.000 да стигнеме до крајот на месецот. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:14, 25 август 2009 (UTC)

Број на статии[уреди извор]

Здраво. Добро е денес да стигнеме до 34.250. Се разбира ако стигнеме порано, ќе одиме и до погоем број. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:32, 26 август 2009 (UTC)

Јас ќе уредувам статии за спортски настани. Ако веќе ги имаш завршено статиите за тврдини, тогаш може да го земеш паблонот Сони Ериксонови мобилни телефони. Само има еден проблем. Тоа е што нема инфокутија и статиите се сиромапни и може да бидеме мета на критики. Затоа, внимателно уредувај ги статиите и одавај инфокутии, слики, секција видете исто така, референци и надворешни врски. Во видете исто така може да биде иста содржината, а референците и надворешните врски само се копираат. Ако имаш на око некои други шаблони, тогаш земи ги тие, но повторно внимавај со инфокутиите. Навистина е многу подобра статијата кога има инфокутија, аи повеќе КВ е, што е предност. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:32, 26 август 2009 (UTC)
Кажи ми тема, јас ќе ти средам шаблон. Не е тоа проблем. Гледам сега Хрватите уредуваат никулци за места во Босна и Херцеговина. Ако сакаш може да ти средам географски шаблони за места во другите држави со по неколку реченици. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:47, 26 август 2009 (UTC)
Астрион, сум ти пишал на мојата беседа што разбрав за сликата со Сандански. --Подпоручикъ (разговор) 16:22, 27 август 2009 (UTC)

Шаблони, ре[уреди извор]

Истата грешка ја имам кај шаблоните за етничка група и архива. Некој или тука или општо зезнал некој параметар кој е заеднички за сите шаблони. Не знам кој е точно.--Никола Стоіаноски 10:22, 31 август 2009 (UTC)

Презакажана Вики средба[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека Вики средбата е презакажана за 2 септември, со почеток во 18:00. Се надеваме дека ќе бидете во можност да присуствувате. Сепак, без оглед на Вашата одлука, Вашето присуство или отсуство може да го потврдите овде, а може да оставите и дополнителен коментар.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:23, 31 август 2009 (UTC)

Нови статии[уреди извор]

Здраво, брат. Како е? Јас денес имам да средам уште неколку портали за месец септември, па после ќе земам да уредувам нови статии за Универзијадите. Деновиве немав можност да уредувам, па мислам дека добро ќе биде да продолжиме со силно темпо. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:14, 31 август 2009 (UTC)

Знам за инфокутиите. Се надевам дека не е до нас и дека ќе се среди, што е мжно побрзо.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:28, 31 август 2009 (UTC)

Слика на Сандански[уреди извор]

Немам јасен одговор дале технички се добавени војводата во бело и офицерот од десно му на сликате. И се пак - се разбравме дека Јане Сандански е мажот во лево, кој е ист со Сандански от другите две слики. Вапросот е завршен? --Подпоручикъ (разговор) 20:24, 1 септември 2009 (UTC)

РЕ:Превод[уреди извор]

Здраво. Ова досега го немам среќавано никаде. Но, сепак клучна е смислата на реченицата. Ако се однесува на племиња кои се доселиле од северните ин источните области, како што биле германските племиња, тогаш употреби „варварски племиња“, бидејќи нив ги сметале за Варвари, а ако станува за домородното население, тогаш на ум ми паѓа „домородното население на Балканот“. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:03, 7 септември 2009 (UTC)

Штом станува збор за Готите, тогаш дефинитвно именувај ги како варварско племе, бидејќи и Римјаните ги сметале за такви. Во оваа група стави ги и Вандалите, Алеманите, Франките, Англите, Саксите, Јутите, Хуните и Аварите. Но, внимавај! Келтите биле Варвари за Римјаните, но тие влегувале на територијата на Римската држава уште пред новата ера. Значи не се од доцниот период на Римската империја. Според мене, најсоодветно име за категоријата би било „Германските племиња на Балканот при опаѓањето на римското царство“, а доколку овде се вбројуваат и Хуните и Аварите, тогаш наместо „германски“ „варварски“, бидејќи нели овие племиња биле монголски, за разлика од сите други кои биле германски.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:12, 7 септември 2009 (UTC)

Да, може „праведен халифат“. Инаку имаме нов кандидат за избрана статија. Решив, малце да смениме и да предложиме нешто и од економија. Позз.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 13:37, 8 септември 2009 (UTC)

Упс. Извини.:)) Честита нека ни е. Ни се погоди за роденденот.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:29, 8 септември 2009 (UTC)

Шаблони[уреди извор]

Здраво. Ќе ги разгледам шаблоните и ќе ги средам деновиве. Инаку, добро е што се сети на порталот 500 статии, кој сега се вика инкубатор. Се разбира дека статијата може да се најде вопорталот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:35, 14 септември 2009 (UTC)

Додатоци[уреди извор]

Пренесов од англиска википедија некои додатоци, доколку си заинтересиран оди во мои нагодувања -> додатоци и избери си додаток кој сакаш да го користиш. Некои од додатоците се навистина корисни.--brest (разговор) 11:06, 21 септември 2009 (UTC)

Додатоците ја олеснуваат вашата работа на википедија: полесна навигација, полесно уредување, полесно читање на статиите и останатите страници.--brest (разговор) 11:11, 21 септември 2009 (UTC)

Шпански кралеви[уреди извор]

Здраво, брат. како е? Ако имаш во план да уредуваш статии за сите кралевио на Шпанија, секоја чест. Мислам дека со ова ќе го зголемиме бројот на барани статии. Инаку, јас пред неколку месеци ги уредив сите статии за француски кралеви. Може да го користиш истиот принцип на уредување и истата инфокутија, со замена на различните податоци. Мислам дека така е полесно, а и побрзо ќе оди. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:51, 22 септември 2009 (UTC)

Додатоци[уреди извор]

Здраво. Види ги сите опции во горниот дел од екранот. Во средина се наоѓа опцијата „мои нагодувања“. Отвори ја и избери „Додатоци“. Ќе ти се отвори листа на додатоци, кои нудат одредени функции, односно олеснувања при уредувањето. Проблемот е што сè уште немаме објаснување за секоја функција, но може да ги испробаш. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:04, 23 септември 2009 (UTC)

Ако или Акра[уреди извор]

Колку што можев да видам градот се вика Ако и мислам дека категоријата треба да се вика Ако. Ќе ја менуваме категоријата? Јас ја сменив статијата. Поз--Никола Стоіаноски 12:20, 25 септември 2009 (UTC)

Англиската го именува како Acre, додека сите други како Акко или Акка. Две к не се пишуваат на македонски и мислам Ако е правилниот. Поз--Никола Стоіаноски 12:23, 25 септември 2009 (UTC)

Втора светска војна[уреди извор]

Здраво. Денес предложив нова статија за избрана, а ја разгледувам и статијата Втора светска војна. Статијата има премаллку секции, а има и делови кои недостасуваат. Мислам дека нема да биде лошо од статијата на српски, да допреведеме и да додадеме работи коишто ги нема. Со ова ќе добиеме уште една убавораспоредена статија, која се надевам ќе биде избрана. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:17, 26 септември 2009 (UTC)

Кандидат за избрана статија[уреди извор]

Здраво. Имаме нов кандидат за избрана статија. Вашето мислење во врска со оваа статија, може да го дадете овде. Благодарам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:38, 26 септември 2009 (UTC)

Голгота[уреди извор]

Hello Bro :) Искрено да ти кажам многу ме интересира мистицизмот поврзан со религии, особено со нашава и со азиските, но желбата за лингвистика и географија се уште ми е поголема :) и затоа не сум пишувал за теми од религијата. Инаку планирам да направам добри статии за сите реликви поврзани со Исус и да ја проширам статијата за Стигмата. Сепак ќе видиме. Поздрав--Никола Стоіаноски 19:11, 26 септември 2009 (UTC)

Вики средба[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека на 1 октомври, со почеток во 16:00 ќе се одржи Вики средба, на која Вашето присуство може да го најавите овде.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:20, 26 септември 2009 (UTC)

Фернандо VI[уреди извор]

Сакаш оваа статија да се вика со ново име? Ако не, можеш да пренсочиш некое ново име кон таа статија. Еве на пример Фернандо VI од Шпанија да пренасочува кон Фернандо. Тоа ќе го направиш на следниот начин. Ќе го отвориш насловот Фернандо VI од Шпанија и во таа статија ќе го вметнеш ова #ПРЕНАСОЧУВАЊЕ [[ИМЕ НА ЦЕЛНА СТАТИЈА]]. Наместо ИМЕ НА ЦЕЛНА СТАТИЈА вметни го името на статијата до која треба да пренасочува терминот. Не мора да ја преместиш статијата, може и вака. Ако мислеше на ова...--Никола Стоіаноски 22:02, 26 септември 2009 (UTC)

Векови[уреди извор]

Еј, здраво! Досега колку што знам сме немале шанса да соработуваме, но сепак веројатно знаеш кој сум. Речиси месец не сум активен, и еве сега сакам нешто да сработам. Ми треба помош, обично ќе го прашав Кирил, но гледам дека не е уклучен, а дека ти си сигурно уклучен и бидејќи ова ми е итно, и бидејќи знам дека работиш доста статии за историја и географија мислам дека можеш да ми помогнеш.

Вака, јас лично знам дека ние Македонците вековите ги пишуваме со римски бројки, е сега досега не сум забележал ама еве денес гледам дека на Англиската википедија сите векови се запишани со арапски броеви. Не сум знаел дека тие не користат римски за векови. Како и да е, решив да ги обработам статиите за Ренесансата, општо, и гледам дека често се спомнуваат векови. Затоа ми треба помош како на Википедијава ги пишуваме вековите, можеби е малку апсурдно да прашам, но гледам дека во поголем дел од статиите вековите се со арапски бројки. Дали знаеш, дали во правописот имаме правило за ова, дали на нашава Википедија се имаме договорено околу ова и сл. И исто така ако веќе правилни се римските, тогаш ако сакам да членувам век - четиринаесетти век, ќе биде XIV-ти или пак XIV.. Знам дека сме заклучиле дека општо членувани датуми да се со точка а не со -ти -та -тиот итн. Општо дали знаеш да ми кажеш за членување на броеви овде на Википедијава и користењето на римски броеви кога станува збор за векови. Благодарам однапред. :) --Макс(разговор) 16:14, 23 октомври 2009 (UTC)

Pozdrav[уреди извор]

Primite pozdrav i od mene,sve si gi sobrale site Xhsmii od Turska,bash mie millo sho mozheme da gi vidime pa i da kontaktirame preku Internet i aku nese poznavame ti pozheluva srqna i ubaa rabota --Rizvan (разговор) 16:08, 8 ноември 2009 (UTC)

Re: Венецијанска република[уреди извор]

За да не ја заборавиме!
:-)
Само затоа. Ако ти пречи тргни го знакот. Поздрав, --Wikimk (разговор) 18:46, 14 ноември 2009 (UTC)

Шаблон:Панорама[уреди извор]

Здраво. Со оглед на тоа дека и на други статии (на пр. Манама) не се појавува панорамската слика, проблемот е до шаблонот. Ќе се обидам да видам во што е и да го поправам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:26, 26 ноември 2009 (UTC)

Your homepage[уреди извор]

Hello. I saw your homepage, and I think it isn't neutral about the name issue of Former Republic of Macedonia. It should be better to reconstract it neutrally. I guess that you simply want to contribute in writing Wikipedia in your language. Wikipedia is an encyclopedia, so it is neutral, and we the users respect this. Περίεργος (разговор) 13:24, 2 декември 2009 (UTC)

Hello again! You successfully found me in the Greek Version of Wikipedia. I doubt a little bit about the fact that does respect the principles of Wikipedia. The three principles (as they are translated in the greek version) are being neutral, verification and no original research. However, you can have any illusion you want. Περίεργος (разговор) 14:10, 2 декември 2009 (UTC)

Concerning the user page, it is his own page, it is not our responsibility to tell him what to do with it.--Никола Стоіаноски 16:59, 2 декември 2009 (UTC)
Нема правила строги правила за тоа. Ако ја погледнеш бугарската википедија, секоја корисничка страница има „македонскиот е дел од бугарскиот“. Поголеми националистичко-иредентистички илузии нема од тоа, така да нека си лафи тој.--Никола Стоіаноски 18:48, 2 декември 2009 (UTC)
Прашај го како да ја постигнеме неутралноста на инфокутиите на следните страни: таа за македонски јазик, таа за Кипар, национализам кон Македонија и многу други. Поз--Никола Стоіаноски 19:11, 2 декември 2009 (UTC)
Ако ме прашуваш за сликите-панорами, тие се обични слики но со големи димензии па ако имаш таква само стави ја на страната како обична слика и ќе излезе исто така. --Никола Стоіаноски 19:13, 2 декември 2009 (UTC)
Не знам шо беше проблемот, но го копирав рускиот шаблон и малку преведов и сега е ок. Поз--Никола Стоіаноски 19:35, 2 декември 2009 (UTC)

Hello again! I see that there are many more no-neutral homepages. I agree that, if you and other users neutralise your homepages, all the other users (including Greek Wikipedias' users) should neutralise ours. However, I believe that it should be better for all of us (including the users you mentioned) to neutralise our homepages. Would you like to neutralise all the homepages in all wikipedias?Περίεργος (разговор) 15:04, 3 декември 2009 (UTC)

Hellow! I'm happy to read that you will neutralise your homepage, if all the users of wikipedia neutralise theirs. But, I'm sorry to tell you that I disagree in what is neutral or not (according to me). I agree that the userbox ΠΓΔΜ-2 of user Makedonas is ironic and not neutral. I agree that the video of user Dimitristzonis isn't neutral. I disagree that the userbox of cyprus isn't neutral. However, I realise that the discussion becomes political, I don't want to make political discussion, but I want to neutralise Wikipedia. You are right, maybe we can't neutralise the usepages, because this means censorship in users' opinions. It may be better to neutralise the way they are expressed in homepages. I think that the opinions should be expressed only in userboxes, or written in discussions.Περίεργος (разговор) 09:21, 4 декември 2009 (UTC)

Hello again! I asked the administrators, and they gave me a link [[1]] concerning the homepages. It is the greek version but I think it's the same as the english and the FYROM's version (I tried to say it formally, I hope it doesn't matter). It mensions that the content of usepages should agree with wider wikipedia policies. I can traslate some sentences from examples of forbidden content:

extensive personal informations that aren't connected with Wikipedia and the relation with it
extensive personal opinions about relegious, political, philosophical and other matters. Wikipedia isn't a space of promoting opinions.
reasonable (or justifiable or plausible; I don't know how to translate it) images

It seems that the problem is more general than the examples we mentioned. Περίεργος (разговор) 17:19, 4 декември 2009 (UTC)

I thought you are aware of the problem and how big is it. The problem is not only in the userboxes, but in the Greek politics too. After all, this is Balkans and people tend to deal with politics, so do better things than this, since I can start complaining about the Greeks wiki articles, not the Greek userboxes. For example take a look at the articles about Macedonia, Macedonians and Macedonian language. I think you got the message and sorry that I interrupt your discussion since this is silly talk. Regards,--Никола Стоіаноски 17:40, 4 декември 2009 (UTC)

Лав III Исавријанин или Лав III Исаварски[уреди извор]

Здраво, во врска со статиjата Опсада на Константинопол (717) имам едно прашање. Како се пишува - Лав III Исавријанин или Лав III Исаварски ? Стан (разговор) 01:22, 22 декември 2009 (UTC)

„Список“ наместо „листа“[уреди извор]

Здраво. Гледам дека има многу убави статии поврзани со Истанбул. Одлично ќе биде ако статијата биде избрана, а мислам дека добро ќе биде да ја обновиме кандидатурата за статијата Исус Христос, но мислам дека ќе треба да се дополнат некои делови. Инаку, во еден разговор имаше согласност од некои активни корисници дека поимот „список“ е посоодветен отколку „листа“. Поимот листа во речник е толкуван со трократно значење: список, попис и именик. Во духот на македонскиот јазик е кога би биле поконкретни и кога би употребувале македнски зборови (види овде). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:37, 24 декември 2009 (UTC)

Референци/навод[уреди извор]

И јас не сум сигурен дали општо е прифатен називот навод за рефенеци, но сепак македонски збор е навод па не е лошо да го користиме, не? И јас почнав да го користам тој, наместо странскиот, што го користиме како поддесено :) Поздрав--Никола Стоіаноски 22:55, 24 декември 2009 (UTC)

Случајно видов една категорија, таа е Наслеби на Истанбул а мислам треба да биде Населби во Истанбул, не? --Никола Стоіаноски 22:57, 24 декември 2009 (UTC)

Предновогодишна Вики средба[уреди извор]

Здраво. Сакам да Ве известам дека во вторник, 29 декември 2009 во Скопје ќе се одржи Вики средба на која ќе бидат разгледани случувањата во 2009 и ќе се изнесат сите коментари, предлози и очекувања во новата 2010. Доколку сте заинтересирани да присуствувате, Вашето присуство може да го потврдите на соодветната страницата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:30, 25 декември 2009 (UTC)

Споменици[уреди извор]

Здраво Тивер! Како е? Ги избришав сите категории со монументални колони, зоштио колона на македонски е дел од табела а ова би требало да е столб или дирек. Монумент на македонски е споменик па така ја направив оваа категорија. Има уште еден збор за ваквите столбови, но не сум сигурен дека ваквите столбови се нарекуваат обелиск. поздрав--Никола Стоіаноски 22:50, 29 декември 2009 (UTC)

Исто е на македонски за обелиск. Поздрав--Никола Стоіаноски 23:21, 30 декември 2009 (UTC)
Мислам дека множина од обелиск е обелисци. Поради тоа ја избришав категоријата, па ако ти треба отвори нова со обелисци (за множина). Поз--Никола Стоіаноски 23:38, 30 декември 2009 (UTC)
Да, множината е „обелисци“ (проверено во правопис) и затоа создадов Категорија:Обелисци во Истанбул и ги преместив содржините. А гледам дека старата веќе ја избришал MacedonianBoy. --Б. Јанкулоски (разговор) 23:40, 30 декември 2009 (UTC)
И ги доотворив останатите за обелисци па ако треба дополнителни нешта додадете.--Никола Стоіаноски 23:42, 30 декември 2009 (UTC)

Моја помош[уреди извор]

Се надевам не ти смета што ти помагам при превод на статиите и поправки при транскрипција. Ако ти шетам по нерви кажи :) Поз--Никола Стоіаноски 00:14, 9 јануари 2010 (UTC)

Портал:Вести[уреди извор]

Ако можеш, види ја тука идеата за Портал:Вести. Поздрав --Никола Стоіаноски 16:51, 28 јануари 2010 (UTC)

Заклучок и гласање[уреди извор]

Имаме заклучок и гласање за вестите на главната страница. --Б. Јанкулоски (разговор) 01:45, 30 јануари 2010 (UTC)

Пренасочување статии и алтернативни називи[уреди извор]

Сакам да ти кажам нешто за пренасочување алтернативни називи за една статија. Односно, ако си започнал нова статија (ќе земам пример) и си ја завршил со точното име, да речеме, Струмички карневал и ако сакаш и називот Струмичкиот карневал да пренасочува кон статијата, тогаш отвори ја статијата со алтернативно име која треба да води кон статијата со точниот назив, вметни го ова #ПРЕНАСОЧУВАЊЕ [[ИМЕ НА СТАТИЈАТА]] и зачувај. Наместо ИМЕ НА СТАТИЈАТА пиши го оригиналното име, во овој случај Струмички карневал. И толку е, називот со членот секогаш пренасочува кон оригиналниот. Ова ти го кажувам зошто гледам отвораш статија со текст, го бришеш и пренасочуваш, а може и вака пократко. поздрав--Никола Стоіаноски 18:42, 16 февруари 2010 (UTC)

Превод[уреди извор]

Да, јас мислам дека точниот превод би бил колонади. поздрав --Никола Стоіаноски 16:24, 18 февруари 2010 (UTC)

Шаблони[уреди извор]

Здраво. Ако мислиш на додавањето, тогаш само запиши ги насловите во заградите, кои означуваат шаблон (на пр. шаблонот Европа по тема би се трансклудирал со {{Европа по тема}}, а шаблонот Азија по тема со {{Азија по тема}}). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:46, 23 февруари 2010 (UTC)

Само малку да се умешам :) Подетално шаблонот се користи вака: пример ќе земеме статија Историја на Русија и имаме {{Европа по тема|Историја на}}, а за други теми се менува „историја“ во целната област. Извините што се мешам. Поздрав--Никола Стоіаноски 22:51, 23 февруари 2010 (UTC)
Фала ви и на двајцата--Тиверополник (разговор) 15:59, 24 февруари 2010 (UTC)

Предлог[уреди извор]

Здраво. Како е? Іас имам еден предлог. Како што може знаеш или си видел правам статии за сите држави кои немаат статии. Значи за секоіа статиіа пишувам по еден до два параграфа за секоја секциіа (можеш да видиш за Буркина Фасо сега што іа правев) и толку е. Пополнувам за да не стоіат празни. Е сега предлогот ми е овоі: многу мрзам да пишувам за историіа па така за Буркина Фасо не ни напишав, а предлогот ми е дали ти можеш за секоіа статиіа коіа ќе іа направам за држава да напишеш по еден до два параграфа за историіа како превод од англиската а воедно и да отвориш статиіа за историіата? Да бидам попрецизен, ако видиш дека пополнувам нова држава, и ако се нафатиш, во секциіата за историіа на државата да напишеш еден до два параграфа и да отвориш посебна статиіа за историіата на државата (како на пример би іа пополнил секциіата за историіа на Буркина Фасо и истиот текст ќе го ставиш во нова статиіа Историја на Буркина Фасо.) Се разбира ако сакаш лесно ќе оди - іас цела статиіа ти само еден до два параграфа за да можам што побрзо да ги направам барем голем дел од статиите и ем ќе имаме нови статии. Нешто слично како што правеше географиіа по земіа, така историіа по земіа ќе парвиш со кратки текстови. Ако се нафаќаш пиши, а ако не секако ќе іа оставам таа секциіа празна, стварно не можам да пишувам за историіа. Поздрав и фала. --Никола Стоіаноски 20:12, 27 февруари 2010 (UTC)

Да, можеш да почнеш за іужноамериканските држави така што прво ќе ги дополниш секциите за историіа за секоіа држава а потоа отвори статии за историіата на поединечна статиіа (се разбира ако нема). Значи почни со Аргентина, Чиле, Бразил, Парагвај, Уругвај, Боливија, Суринам, Гвајана, Венецуела, Колумбија, Еквадор и Перу. Значи ако има секциіа направи статиіа со истата содржина, ако нема додади секциіа и направи статиіа. Кога ќе завршиш со овие држави кажи ми за да видам кои држави немаат историіа. Важи вака? Поздрав а іас ќе правам за африкански држави сега за сега. --Никола Стоіаноски 23:02, 27 февруари 2010 (UTC)
ПС: сега за сега нè интересираат само независни држави, не се малтретирај за независни - тие понатака ќе ги работиме. --Никола Стоіаноски 23:03, 27 февруари 2010 (UTC)

Настани во Македонија 1991 ...[уреди извор]

Имам собрано материјали. Дали да ги поставувам? Собрани се според датум, пр. можеш да видиш на мојата втора статија - истражување на вселената (предложи сугестии затоа што сум нов на википедија). --Zwatko (разговор) 23:04, 17 март 2010 (UTC)

ок[уреди извор]

Во ред ќе ги преправам и ќе им додадам линкови. Мислев, прво да ги поставам до 2000 г. (до оваа год. ми е збиран материјалот), да слушнам некои сугестии и подетално да ги обработам, затоа што освен историско-политичките датуми, имам посебни ‘фолдери‘ со културно-уметнички датуми за Македонија. --Zwatko (разговор) 18:52, 18 март 2010 (UTC)

Статии за години[уреди извор]

Здраво. Ги забележав новите статии за годините и веднаш забележав дека има интерес за нивно пополнување. Имаме голем проблем со „празните“ статии за години, кои минатата година ги уредувме и кои е добро да се пополнат со соодветни податоци. Мислам дека кога бие започнала една ваква иницијатива, ќе успееме многу да го зголемиме квалитетот на содржините на Википедија на македонски јазик. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:51, 19 март 2010 (UTC)

Имаше идеја автоматски да се внесат податоците од деновите во годината. Инаку, идејата за внесување од други Википедии не е лоша. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:48, 19 март 2010 (UTC)

Меил[уреди извор]

Провери меил? Поздрав --Никола Стоіаноски 20:17, 20 март 2010 (UTC)

Одлично што го постави шаблонот за годините! Јас моите податоци со настаните во одредени датуми ги имам збирано според теми, види- истражување на вселената. Предложи како да се верифицира? Следно што сакам да поставам е- културно/просветни датуми во Р.Македонија!?!--Zwatko (разговор) 17:14, 21 март 2010 (UTC)

Нови статии[уреди извор]

Здраво. Шаблоните со нови статии ги додаваме во оваа статија. Добро е прво да додадеме поголем број на шаблони, со вкупно над 1000 статии, па да започнеме со уредување на најмалку двбаесетина статии на ден. Можеби звучи малку, но доколку секој ден уредуваме по толку статии, мислам дека ќе имаме континуитет на уредување на нови статии, што е подобро отколку наеднаш да уредуваме по 200 или повеќе статии. За ова е заинтересиран и MacedonianBoy, а се надеваме дека ќе има и други заинтересирани корисници. Ако за почеток по додавањето на шаблоните, ние тројца уредуваме по најмалку 20 статии на ден, тоа се најмалку 60 статии дневно, што е одлична динамика. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:02, 22 март 2010 (UTC)

Исто така, многу битна работа е при уредувањето да не оставаме статии со непреведени делови од текстот или шаблоните. Веќе кога уредуваме никулци, да нема потреба од внимание и од ополнителен превод.:)) Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:18, 22 март 2010 (UTC)

Здраво. Во шаблонот на статиите има делови на англиски, кои би било добро да се преведат (на пр. насловот на сликата, име на провинцијата, област, временска зона и сл.).:)) Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:19, 23 март 2010 (UTC)

Километар квадратен е со употреба на алатката <sup></sup> (види го кодот на km2). Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:21, 23 март 2010 (UTC)

Ги преведов деловите коишто можеа да се преведат од статијата Бетанзос. Другите треба да се средат преку уредување на шаблонот. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:03, 23 март 2010 (UTC) Внимавај во иднина, бидејќи некои делови остануваат непреведени и многу лесно може да се случи статијата да мора да се преуредува, а тоа би било губење време. Целта ни е да уредуваме нови статии, кои сепак технички ќе бидат на највисоко ниво. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:06, 23 март 2010 (UTC)

Шаблон ре[уреди извор]

Здраво Тиверополник. Знам дека не ти се појавува шаблонот како што треба и мислев дека е целосно преведен на македонски, направив нов но видов дека стариот бил сосема во ред. Кога ќе го ставаш овој шаблон на македонската Википедија после првите загради {{ стави Инфокутија-населено место наместо англискиот назив Infobox settlement или како и да е. Мислам вака функционира, направив шаблон за Санта Фе. --Никола Стоіаноски 22:59, 22 март 2010 (UTC)

Исто така ги средив и англиските називи кои пренасочуваат до шаблонот на нашава Вики, но за секој случај подобро е да користиш македонски назив на шаблонот кога го ставаш во статија, најгоре на почетокот. --Никола Стоіаноски 23:14, 22 март 2010 (UTC)

Светско првенство во фудбал 2010[уреди извор]

Здраво. Насловот на статијата добро е да не се преведува буквлно од англиски, бидејќи на македнски нема никаква смисла. Го пренасочив во „Светско првенство во фудбал 2010“, што би требало да биде македоснкиот наслов на настанот. Инаку, мислам дека шаблонот за градови е среден и може да продолжиме со уредување на статии. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:13, 23 март 2010 (UTC)

Превод[уреди извор]

Здраво Тиверополник. Дали можеш да ми ја преведеш реченицава:

понеже един набеден администратор има намерение да я изтрие

.

Благодарам,--Никола Стоіаноски 13:00, 1 април 2010 (UTC)

Именување[уреди извор]

Здраво Тиверополник. Забележав дека повеќе статии за градови ги создаваш така што прво го испишуваш името на градот, а потоа ставаш запирка и покраината или државата во која се наоѓа (како што е во англојазичната Википедија). Мислам дека повеќе во духот на македонскиот правопис е тоа да се прави така што името на покраината или државата би се ставило во загради. На пример, Рибера Алта, Алава, би било Рибера Алта (Алава). Ова е само совет, очекувам размислувања и од останатите википедијанци. Поздрав. Бојан имаш за кажување? 16:32, 1 април 2010 (UTC)

Не менува многу дали ќе биде во заграда или одвоено со запирка. Во најголем број случаи во заградата стои описен збор за името на статијата (како што во географските статии се зборовите град, округ или област), но мислам дека имам видено и статии во кои стои географска одредница. Немам размислувано за ова, а мислам дека во овој случај многу поважни се статиите за појаснување, кои во голем број случаи ги немаме, а се потребни во вакви ситуации.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:33, 2 април 2010 (UTC)
Добро, во секој случај убаво би било да се разбереме како е поправилно. Досега статиите ги правев со заграда, но како шо вели Кирил има и такви со запирка. Во крајна сметка тоа не е некое прашање од голема важност...--Тиверополник (разговор) 19:16, 2 април 2010 (UTC)

Шаблон, ре[уреди извор]

Здраво, добро е. Како е таму? Ако мислеше за англискиот текст што се појавува во шаблонот го поправив и мислам сега е ок. Поздрав--Никола Стоіаноски 09:21, 2 април 2010 (UTC)

Ако имаш некоја слика од македонска струмичка носија подигни ја на Комонс, нека има. Јас сега подигав горнополошка. Позл.--Никола Стоіаноски 17:01, 2 април 2010 (UTC)

Нови статии[уреди извор]

Здраво. Деновиве немав време ниту за саглам уредување, па денес сум послободен и ќе се обидам да уредам многу статии, дури и за да надокнадам. Слободно, приклучи ми се за конечно да стигнеме до 40.000. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:08, 6 април 2010 (UTC)

Супер е ако се придржуваме до договореното, да уредуваме по најмалку 20 статии на ден. Јас денес ќе се обидам да уредам 100, за да надокнадам за изминатите денови, кога не уредував.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:12, 6 април 2010 (UTC)
Навистина воскресе!:))--Kiril Simeonovski (разговор) 13:14, 6 април 2010 (UTC)

Денес, за кратко време уредувме 150 статии. Мислам дека ако продолжиме со ова темпо, може уште до крајот на оваа недела да имаме над 40.000 статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:16, 6 април 2010 (UTC)

Треба да поднесеме барање до корисникот, кој го одржува шаблонот да не додаде. Мислам дека параметрите ни се доволни јаки за да не додадат. Сепак, добро ќе биде да поработиме и на статиите за години, бидејќи ни се празни. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:28, 6 април 2010 (UTC)
Изгледа како обична бројка, но има големо значење, бидејќи:
  • најголемиот број на корисници, кои прелистуваат содржини на некое јазично издание, најпрвин го гледаат бројот на статии;
  • брзиот пораст на бројот на нови статии ни овозможува да бидеме во чекор со другите јазични изданија, односно ни овозможува да одржуваме солидно место на списокот на јазични изданија на Википедија по број на статии;
  • го споменав списокот, а тој можеби не е најдобра мерка, но сигурно е мерка којашто најголемиот број најмногу ја ценат за успешноста на некое јазично изданија и пресметувањето на некои други параметри (статии по број на говорници на јазикот, место меѓу јазиците од јазичната група);
  • бројот на статии, исто така претставува и значаен критериум за одредување на активноста на одредено јазично издание;
  • сепак, секако дека далеку поважни се квалитативните критериуми.
Оваа иницијатива ја започнавме со цел да одржуваме силно темпо во уредувањето на нови статии. Тоа не мора да значи дека треба да се запостават квалитативните критериуми и обратно. Ако уредуваме квалитетно, не треба да се запостават новите статии. Всушност, на Википедија најголемиот број на корисници во последно време се залагаат за уредување на квалитетни статии, со што порастот на нови статии значително се намали. Минатата година имавме иницијатива за уредување на квалитетни статии, којашто мислам дека даде добри резултати. Денес, навистина уредивме премногу нови статии, по околу 50 по корисник. Мислам дека времето кое го потрошивме за уредување на дополнителните 30 статии е доволно за да се придонесе и со квалитетни уредувања. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:44, 6 април 2010 (UTC)

{{Општини во Авила}}[уреди извор]

Здраво. Проблемот со викиврската е тоа што не беше искористена алатката noinclude, која се наоѓа во долниот дел од алатките за уредување и задолжително треба да се искористи за да се оневозможи категориите и викиврските од шаблоните да бидат вклучени во статиите во кои се користи шаблонот. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:51, 6 април 2010 (UTC)

Патролирање[уреди извор]

Здраво Тиверополник. Патролирањето е многу корисна работа за заштита од вандали и намерни зли уредувања што би ја олеснила работата на нашата Википедија. Колку што знам јас, само админи ја проверуваат статијата и ако е сè како шти треба статијата се зачувува. Така според таа новина има главна статија и работна статија. Секоја промена после патролирањето се зачувува во работната статија и админ оценува дали новите уредувања ќе одат во главната статија. Многу корисно би ни било ова, барем да го воведеме додека имаме среден број статии. Види тука.--Никола Стоіаноски 19:22, 9 април 2010 (UTC)

Патролирањето е нешто друго и е за админите, но мора корисниците да бидат запознаени со тоа. Што се однесува за администраторството, мое лично мислење е дека ти и Рашо треба да станете администратори бидејќи поголем дел од старите админи не се активни и имаме потреба од нови. Твое е кога сакаш да поднесеш кандидатура.--Никола Стоіаноски 20:02, 9 април 2010 (UTC)

Кандидатура[уреди извор]

Здраво Тиверополник. Околу твојата кандидатура, треба под текстот „кандинату, ве молиме прифатете ја...“ пиши ја прифаќам кандидатурата и одговори ги прашањата, само глеј да не бидат со една реченица. Понатака следува гласање. поздрав--Никола Стоіаноски 22:16, 9 април 2010 (UTC)

„иа“[уреди извор]

Би сакал да споменам дека според македонскиот правопис и конвенции, сите странски поими што содржат ia секогаш се транскрибираат со „ија“. На пр. Andalusia - Андалузија (и обратно: Македонија - Macedonia). Такви примери има безброј. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 16:07, 10 април 2010 (UTC)

Администраторите никогаш никому не се обраќаат со „бре“. Покрај тоа, не е за `бре` работата, тоа е основна работа на познавање на јазикот, бидејќи такви работи како `иа`, иако ситни, се среќаваат многу многу често, пречесто за да може да те збунат. --Б. Јанкулоски (разговор) 16:15, 10 април 2010 (UTC)

Администратор ќе бидеш, така што нема разлика. А блискоста не е врзана со зборчиња како `бре`. Тоа укажува на начин, не станува збор за степен на блискост. Едноставно види како се обраќаат луѓето (кои се несомнено доволно блиски) и ќе видиш за што зборувам. А мене нема зошто да ми се обраќаш специјално :) Колеги сме --Б. Јанкулоски (разговор) 16:24, 10 април 2010 (UTC)

Боре Ангеловски[уреди извор]

Тиверополник здраво.Како веб администратор на официјалниот сајт на Театар Чекори би сакал да те замолам, во статијата за Боре Ангеловски да го додадеш линкот www.teatar-chekori.mk и кажи како да стапиме во контакт,бидејќи јас веќе имав неколку неуспешни обиди да го објавам ова за Боре на Википедија.

Автор на текст[уреди извор]

Дали може некако да се дознае кој е авторот на некој текст или кој ја почнал темата

40.000 статии[уреди извор]

Здраво Тивероплник. Ајде, денес конечно да ја надминеме бројката од 40.000 статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:18, 16 април 2010 (UTC)

Ако почне и MacedonianBoy да уредува, може да ја достигнеме оваа бројка.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:22, 16 април 2010 (UTC)

Лого, предлагам да не се прави, туку да се чека до 50.000 статии.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:27, 16 април 2010 (UTC)

На жалост денес до 21.00 бев зафатен и не можев да уредувам. Утре попладне ќе го дадам мојот удел.

Сега уредуваме до 50.000 статии.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 22:31, 16 април 2010 (UTC)

Ова беше мала шега.:)) Се надевам дека не ја сфати сериозно, но мислам дека редно беше за вакво нешто. Сега, пред нас е тешка задача во пополнување на празните статии за години. Мислам дека е добро да започнеме со статиите за лидери по години и останатите статии за години во сепцијализирани области. Постои можност, статиите за години (но само општите, како на пр. 2008 или 2009) да се пополнат со податоците од статиите за денови во годината, па затоа пред нас е тешката задача да ги пополниме овие статии. Добро е статиите да ги работиме по периоди, бидејќи најчесто владетелите владееле неколку години по ред. Добро ќе биде и да бидат сликовити, односно да има слики за најпознатите владетели. Се надевам дека ќе има интерес за ова, а во тоа може да ни помогне ВикиПроектот Квалитетни статии.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:53, 16 април 2010 (UTC)
P.S. Сепак, постои ВикиПроектот На денешен ден. Мислам дека преку овој проект би можеле да се организираме за оваа работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:55, 16 април 2010 (UTC)

Знам дека е напорна работата, но ова е многу важно за неколкукратно подобрување на квалитетот на нашата Википедија. Мислам дека ќе биде најдобро најпрвин да уредиме страница, да направиме план, да ги издвоиме статиите, да уредиме една статија како пример, да се договориме кои ќе го работиме ова и потоа да започнеме со работа. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:59, 16 април 2010 (UTC)

Ни треба мала подготовка за оваа работа. Мислев да започнеме со статиите за лидери по години. Ќе средам една статија како пример, па после тоа ќе може да започнеме со уредување. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:32, 16 април 2010 (UTC)

Честито![уреди извор]

Честито администраторски статус. Само напреде. Поздрав--Никола Стоіаноски 21:36, 16 април 2010 (UTC)

Добредојде во клубот на администратори на мк.вики.--brest (разговор) 21:38, 16 април 2010 (UTC)
Фала, чест ми е...
Честитки!!!--Kiril Simeonovski (разговор) 21:40, 16 април 2010 (UTC)
Бидејќи само еден бирократ е активен (Бојан) му пишав па почекај да те смени во групата на админи.--Никола Стоіаноски 21:41, 16 април 2010 (UTC)
Не е страшно, толку чекав....

Еве, мислам дека сега е во ред : ) Честитки и од мене Тиверополник, и успешна работа и понатаму! Поздрав. -- Бојан имаш за кажување? 22:25, 16 април 2010 (UTC)

Фала:))))
Честитки и од мене. Дури сега забележав.  :)))--Р ашоAero-stub img.svg 22:44, 16 април 2010 (UTC)
Фала Рашо. се надевам дека ти си следниот--Тиверополник (разговор) 22:46, 16 април 2010 (UTC)

Честитам на изборот за администратор и ти посакувам уште многу пријатна забава на Мк.Вики. Поздрав, --Wikimk (разговор) 09:26, 17 април 2010 (UTC) Благодарам, поздрав--Тиверополник (разговор) 09:27, 17 април 2010 (UTC)

40.000[уреди извор]

Ај со среќа 40.000, следна цел е 50.000 статии. Поздрав--Никола Стоіаноски 17:08, 17 април 2010 (UTC)

Одбивање за мк врска на ен.вики[уреди извор]

Еве ги резултатите од проценката во врска со барањето да не има како интервики на главната страница на ен.вики. Мене не ми е јасно зошто резултативе се такви, но ете, сега и втор админ, по извршени мерења и пребројувања, категорично не одби и според тоа што можам да го видам, не гледам кога во догледно време би фигурирале на главната на ен.вики. Ајде да го разгледаме проблемов таму и да видиме што да се прави. --Б. Јанкулоски (разговор) 09:23, 19 април 2010 (UTC)

  • Патем, Милош штотуку ме извести дека истиот тест се направи за ен.вики дава уште полоши резултати. --Б. Јанкулоски (разговор) 12:05, 19 април 2010 (UTC)

Патролирање[уреди извор]

Да, точно е тоа но мора прво Бојан да ни ја овозможи таа функција. Додека не ја овозможни, мораш да стискаш одоздола на твои статии. Поз--Никола Стоіаноски 11:21, 24 април 2010 (UTC)

Значи вака. Статии кои се направени од администратор се веќе патролирани од самото создавање (ако Бојан не активира) сè додека некој обичен корисник не ја чепне. Ако корисник ја чепне тогаш се создава работна верзија и главната статија. Во главната статија се наоѓа последната патролирана верзија, додека во работната е верзијата која ја уредил корисникот. За да се изгуби работната, а при тоа уредувањата на корисникот се како што треба, тогаш пак ја означуваш и сè е по старо со една статија патролирана. Ова е за превенција од вандализам и пов, така што новите непроверени уредувања се во работната и за обичен читател не се гледаат. Македонски комитети јас ја проверив, а ако сакаш да видиш статија дали е проверена, тогаш оди во историја и таму пишува до старите верзии дека статијата била проверена од тој и тој. Поз--Никола Стоіаноски 11:34, 24 април 2010 (UTC)
На скорешни можеш да видиш кои уредувања не се проверени, имаат црвен извичник до нив. --Никола Стоіаноски 11:36, 24 април 2010 (UTC)

Проверка[уреди извор]

Би те замолил да ги проверуваш сите статии на кои ќе налеташ, а при тоа да не е. Само стисни на копчето под статијата. Поздрав--Никола Стоіаноски 18:58, 24 април 2010 (UTC)

Да, на тоа мислам. Поз--Никола Стоіаноски 20:00, 24 април 2010 (UTC)
OK ќе видам што е. Инаку мислам дека нема да бидат проверени тие кога не си бил админ, ама брзо иде ќе ги средиме. Сега за сега само проверувај на секоја која ќе налеташ. Поз--Никола Стоіаноски 20:05, 24 април 2010 (UTC)
За да провериш статија не треба да стискаш на уреди, само иди најдолу на статијата и стисни на копчето.--Никола Стоіаноски 20:18, 24 април 2010 (UTC)
Да само стисни на прегледи и ќе ти се појави successful и значи статијата е прегледана. Ако ти излезе грешка, тоа е нормално само рефреширај ја статијата и пак пробај. --Никола Стоіаноски 20:24, 24 април 2010 (UTC)
Има посебна категорија со сите статии кои треба да се проверат. Еве ти ја листата од буквата а, бидејќи пред неа се годините и броевите кои сега не се итни. Јас чистам од ш наназад. --Никола Стоіаноски 20:37, 24 април 2010 (UTC)

Шаблон, ре[уреди извор]

Yes check.svgОк Готово, имало некој проблем со шаблонот hidden. Поздрав--Никола Стоіаноски 12:50, 25 април 2010 (UTC)

Категорија[уреди извор]

Здраво Тиверополник. Сум ја избришал категоријата зошто имаше шаблон за бришење, а според историјата ти си го ставил :) Поз --Никола Стоіаноски 19:53, 3 мај 2010 (UTC)