Разговор со корисник:Zwatko

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Почетен курс за ВикипедијаZwatko, добредојдовте на Википедија на македонски јазик, слободна on-line енциклопедија започната во август 2003 година!

Ве повикуваме на заедничка соработка при создавањето на нови енциклопедиски содржини и подобрување на постоечките 110.116 статии.


Еве неколку страници кои може да ви бидат од помош:


Своите придонеси во статиите не ги потпишувајте, додека коментарите на соодветните страници за разговор, корисничките страници и селската чешма Ве молиме да ги потпишувате на тој начин што ќе притиснете на копчето Button sig.png од лентата со алати или ако напишете 4 тилди (~~~~).

Сопствената корисничка страница (Корисник:Zwatko) можете да ја уредувате по сопствена желба во согласност со правилата за уредување на корисничките страници.


Ве молиме не вметнувајте заштитени материјали без дозвола од нивниот сопственик!

Не копирајте содржини од други веб страници ако немате добиено изрична согласност за тоа. Ако имате добиено согласност, напишете го тоа на страницата за разговор или едноставно додадете го тоа овде. Но задолжително, прво тоа направете го, а потоа започнете со вметнување на преземените содржини.

Ве молиме, имајте во предвид дека сите придонеси на Википедија се смета дека се објавени под ГНУ-овата Лиценца за слободна документација.


If you are not able to speak, understand or write Macedonian, please visit our Village Pump for non-Macedonian speakers if you have any suggestions or comments.


Поздрав, brest, 13:11, вторник, 24 ноември 2020

Прво, основно[уреди извор]

Добредојдовте на македонската википедија.

Сите Ваши прашања може да ги поставите во било кое време на некои од страниците на википедија, најчесто на Википедија:Селска чешма, или доколку сакате да се обратите директно до некој уредувач тогаш вообичаено е да пишете на неговата страница за разговор, слично како што сега јас правам на вашава страница за разговор, иако поискусните корисници на википедија ќе го забележат вашето пишување каде било да пишете.

Добро, првин видов дека тоа што ќе го пишам излегува и дека некој го чита. Дали ќе може да ме известите што се подготвува (заб.статии) или да организираме точно време, истовремено со некого (спремен да одвои малце време) во директен разговор (овде на википедија) да се пообјасниме.

Секако на википедија може да кореспондирате во реално време со останатите корисници, слично како што тоа го правите на некои веб сајтови за социјално вмрежување (facebook, twitter, ...) иако нема да биде проблем ако оставите ваша порака и/или прашање на кое некој подоцна ќе одговори. --brest (разговор) 08:26, 5 март 2010 (UTC)

Статијата за Русија е изгласана!?! Што е следно? Посочете ми во кои делови од `историја` или `историја на уметноста` ви се потребни статии или дополнувања...--Zwatko (разговор) 01:12, 6 март 2010 (UTC)--Zwatko (разговор) 01:12, 6 март 2010 (UTC) --((User: Zwatko... 02.11, 06.03.2010

Самата статија Историја на уметноста е потенцијален кандидат за подобрување, додека во Категорија:Историја на уметноста ќе најдете други статии и категории на сттаии кои можат да се подобрат во зависност од Вашите афинитети. Уште повеќе можете и да започнете нова статија на тема која не е до сега обработена на македонската википедија. Поздрав. --brest (разговор) 08:06, 6 март 2010 (UTC)

RE: Настани во Македонија 1991 ...[уреди извор]

Здраво од мене, мислам за прв пат и добредојде. Се надевам дека ќе помогнеш македонската википедија да добие подобар изглед. Што се однесува до твоето прашање, обично во категориите што и направив ќе вметнуваме статии од историјата на РМ од соодветната година. Пример, Воен конфликт во Македонија, 2001 ќе ја вметнеме во Категорија:2001 во Република Македонија. Сега, освен тоа треба да постои и статија која ќе гласи 2001 во Република Македонија, во која ќе се пишуваат (како што велиш ти) според датум. Мислам дека ме разбра. Ако нешто ти треба овде сум. Поздрав--Тиверополник (разговор) 06:33, 18 март 2010 (UTC)

Здраво повторно Zwatko . Очигледно не сме се разбрале. Значи во категориите не се пишуваат такви податоци, туку во статија. Еве ја статијата.

И обично датите не се пишуваат на пример: 02.03.1993 туку 2 март 1993 година. Убаво би било доколку им задаваш на главните зороби во реченицата внатрешна врска. Пример: Пополнета е апликацијата за прием на Република Македонија во ООН. Функцијата е трета по ред горе во алатките. --Тиверополник (разговор) 18:38, 18 март 2010 (UTC)

Zwatko, повторно не ме разбираш. Значи така... Во Категорија 1992 во Република Македонија не се пишува, туку само се додаваат поткатегории. Во овој случај, подкатегории се 1992 по земја | Годините во Република Македонија | 1992 во Европа! Се ова се пишува во соодветната статија, во овој случај статијата е 1992 во Република Македонија. Разбираш??? Значи се што си пишувал во Категорија 1992 во Република Македонија, со cut/paste префрли го во 1992 во Република Македонија.--Тиверополник (разговор) 20:01, 18 март 2010 (UTC)

Друго, обиди се да ги пишуваш целосно имињата. Пример: Р.МК во Република Македонија

Да помогнам. Ако сакаш некоја статија да биде дел од една категорија, тогаш во статијата на крај стави [[Категорија:ИМЕ НА КАТЕГОРИЈАТА]] и толку е. Во категоријата ќе се најде името на статијата, а во статијата информациите. Поздрав --Никола Стоіаноски 20:05, 18 март 2010 (UTC)

И уште нешто. Најдобро би било за тебе да се запознаеш со начинот како се уредува статии на Википедија. Ако сакаш најдобро би било да ги прочиташ следните упатства: Помош:Како да уредам страница, Помош:Упатство... За да не ги редам сите, еве ја главната па кога ќе имаш време разгледи ги сите упатства, помагаат многу

Ако сакаш да додадеш информации од типот настани во одредена година, тоа се прави во статиите за годините. Така јас ти ги префрлив информациите од категоријата во соодветна статија. Вики 1992 и 1992 во Република Македонија. Секоја година има статија и информнациите ги ставив во двете статии, бидејќи се важни. П--Никола Стоіаноски 20:20, 18 март 2010 (UTC)

Zwatko, дали ги читаш пораките кои ти ги праќаме заедно со MacedonianBoy. Прочити ги пред да продолжиш да рабориш--Тиверополник (разговор) 22:02, 18 март 2010 (UTC) Ух, ова со датумите се растегнува... Добро, почнувам да ги согледувам принципите и методите. Погледнете пр. 1995 во Република Македонија. Прашање - како еден настан од некој датум со едно пишување да се копира во повеќе категории и статии?--Zwatko (разговор) 20:44, 19 март 2010 (UTC)

Статија[уреди извор]

Значи ако сакаш статијата Истражување на вселената да ги постигне стандардите на Википедија, најпрвин мораш во статијата да напишеш воведен дел. По ова, мора да цитираш барем еден извор за напишаното. По ова, шаблонот ќе биде тргнат од статијата. Еден совет од мене... Не се замарај хронолошки да ги пишуваш статиите. Најубаво е да погледнуваш од другите википедии (ако знаеш англиски ќе биде најдобро, а помага и googletranslate) бидејќи секогаш ќе наидуваш на овој шаблон. Поздрав и што треба овде сме. --Тиверополник (разговор) 18:44, 21 март 2010 (UTC) Освен тоа можеш да ги погледнеш и Хронологија на воздухопловни несреќи во Македонија, Хронологија на односите помеѓу Република Македонија и ЕУ, Приклучување на Македонија кон НАТО, МК филмови