Прејди на содржината

Меѓународна комисија за реката Сава

Од Википедија — слободната енциклопедија

Меѓународната комисија за реката Сава е меѓународна организација со постојан секретаријат во Загреб, Хрватска. Оваа комисија била формирана за целите на имплементација на Рамковниот договор на реката Сава басенот (FASRB) од 2006 година.

Државниот должината на реката поголемите градови
 Босна и Херцеговина 331 km [1] Босански Брод, Брчко
 Србија 206 km Белград, Сремска Митровица, Шабац, Обреновац
 Словенија 218 km Љубљана
 Хрватска 562 km[2] Загреб, Сисак, Славонски Брод, Жупања

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-31. Посетено на 2011-09-20.
  2. Hrvatska za svakoga, Živko Ivković/skupina autora, Večernji list, Zagreb, 2005, str. 22

Надворешни врски[уреди | уреди извор]