Мурски статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мурски статистички регион
Pomurska statistična regija
Статистички регион
Mura Statistical Region in Slovenia.svg
Најголем град Мурска Собота
Површина
 • Вкупна 1.337 км2
Население (2005)
 • Вкупно 122.453
 • Густина 91.587.883.320.868/км2

Мурскиот статистички регион, или Помурски статистички регион (Словенски:Pomurska regija) — еден од 12-те статички региони на Словенија. Најголем град и културно средиште на овој регион е градот Мурска Собота.

Според податоците од 2005 година во регионот живееле 122.453 жители.

Список на општини во регионот[уреди | уреди извор]

Во Помoрскиот статистички регион 27 општини: