Жиковишта

Од Википедија — слободната енциклопедија


Жиковишта
Σπήλιος
Местоположба
Жиковишта на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 29 (2001)
Надм. вис.: 670 м
Геог. положба: 40° 22' 0" СГШ
21° 12' 59" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Жиковишта (дијалектно: Жиковишча; грчки: Σπήλιος, Спилиос; до 1927 г. Ζηκοβίστα, Зиковиста[1]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Рупишта од Костурскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]