Нестиме

Од Википедија — слободната енциклопедија


Нестиме
Νόστιμον
Местоположба
Нестиме на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 115 (2001)
Надм. вис.: 850 м
Геог. положба: 40° 22' 59" СГШ
21° 12' 59" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Нестиме (на грчки : Νόστιμον, Нестимон) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Хрупишта (Орестида), Костурско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]